1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Erdoğan TİM Genel Kurulunda Konuştu: Faize Öyle Müdahale Ederiz Ki…
Erdoğan TİM Genel Kurulunda Konuştu: Faize Öyle Müdahale Ederiz Ki…

Erdoğan TİM Genel Kurulunda Konuştu: Faize Öyle Müdahale Ederiz Ki…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye ihracatçılar birliğinin 24. Olağan kurulunda konuştu. Erdoğan, hükümetin ihracat destekleyen birçok tedbiri aldığını ve alacağını belirterek çeşitli konularda görüşlerini dile getirdi.

A+A-

AĞRISÖZ - Kişi Başı Gelirde Olduğumuz Sıra Gerçek Dışı

Türkiye’nin kişi başına düşen milli gelirde bulunduğu 64. Sıranın hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığını belirterek şunları söyledi: en basitinden AB ülkeleri, ülkemin bulunduğu konumla onların aynı yerde olması mümkün değil. Oraları tanıyan gören bilen biri olarak konuşuyorum, öyle lafta ‘kişi başına düşen milli gelir budur’ demekle kişi başına düşen milli gelir o değil. Dolaştığınız zaman ülkeyi görürsünüz, hayat standardını görürsünüz. Bütün bunlara rağmen daha sistemli çalışarak, daha çok üretip ihraç ederek yakında asıl olmamız gereken sıralara da geleceğiz.

Kredi Kuruluşları Kumpas Gayreti İçinde

Konuşmasında kredi kuruluşlarının açıklamaları üzerinden görüşlerini dile getiren Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “ kredi derecelendirme kuruluşları başta olmak üzere, ne dediler? Ama Türkiye’de büyüme nasıl çıktı. Bunların nasıl ideolojik yaklaştıkları, nasıl Türkiye’ye yönelik sürekli bir kumpas içinde oldukları ortada.”

En Kötüyü Geride Bıraktık

Kredi garanti fonunun kuruluşu ile piyasaların rahatladığını ön süren Erdoğan, “yatırımlar için açıklanan teşvikler, niyeti gerçekten yatırım yapmak olan herkesi harekete geçirecek kapsamdadır. faiz konusunda müdahalemizi yapmaya devam edeceğiz. Sayın cumhurbaşkanı müdahaleden bahsetti, serbest piyasa.

Biz öyle bir müdahale yaparız ki, buna tatlı bir geçiş denir ve o tatlı geçişle de biz yatırımlarımızın önünü açmış oluruz. Eğer yatırımcıya kredi noktasında bu tür destekleri vermezsek, eğer yüksek faiz ile biz yatırımcıyı köşeye sıkıştıracak olursak, bu ülkede yatırım durduğu anda istihdam da durur, üretim de durur ve netice almak zorlaşır. Biz netice almaya kararlıyız ve bu işi başaracağız” dedi.

En Kötüyü Geride Bıraktı

Bazılarının yurtiçi talebin nispeten daha yüksek artmış olması üzerinden büyümeyi eleştirmeye kalkıyor diyen Erdoğan şunları söyledi: “yurtiçi talebin artması milletin ülkesine ve kendisine güvendiğini gösterir. Ve en sağlam olan yol budur. İnşallah en kötüyü geride bıraktık. Her alanda artık ileriye doğru bir gidişin içindeyiz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.