1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ekrem İmamoğlu, Sayın Erdoğan'dan oy istedim
Ekrem İmamoğlu, Sayın Erdoğan'dan oy istedim

Ekrem İmamoğlu, Sayın Erdoğan'dan oy istedim

CHP’nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde ‘Oyunuza talibim’ dediğini açıkladı. Esprili diyalogların yaşandığı görüşmede, İmamoğlu’nun, 1994 yılında köfteci ...

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu’nu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etti. Erdoğan ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek, “Bu tür ziyaretler daha fazla olmalı” dedi. Görüşmede İmamoğlu, İstanbul seçimi için Erdoğan’dan oyunu istedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün CHP’li Ekrem İmamoğlu’nu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul ederek, 40 dakika görüştü. Milliyet’in edindiği bilgilere göre tamamen İstanbul’un konuşulduğu görüşme, samimi bir sohbet ortamında gerçekleşti. Erdoğan’ın görüşmenin başında İmamoğlu’na, “Ziyaretinizden memnun oldum. Siyasette bu tür ziyaretler önemlidir ve daha fazla olmalı” dediği öğrenildi. İmamoğlu’nun da, “Görüşme talebimi kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Bir yola çıktık. Saygılı, seviyeli, tartışmalardan uzak bir seçim süreci geçirmek temennimizdir” dediği belirtildi.

‘KÖFTEMİZİ YEMİŞTİNİZ’

Erdoğan’ın görüşmede, İstanbul’a belediye başkanı olduktan sonra yaşadıklarından bahsederken, SHP’den “sorunlu” bir belediye teslim aldıklarını ancak sıkıntıları gidermek için olağanüstü çaba gösterdiklerini anlattığı öğrenildi. İmamoğlu’nun, Erdoğan’a, “Efendim, hem Cumhurbaşkanı hem AK Parti Genel Başkanısınız. Zorluğunu biliyorum ama ben Cumhurbaşkanı tarafınızdan İstanbul’da oyunuza talibim. Ayrıca sizden İstanbul’daki yarışta yine Cumhurbaşkanı sıfatınızdan tarafsızlığınızı talep ediyorum” dediği belirtildi. Erdoğan’ın da bunun üzerine gülümseyerek, “İstanbul çok önemli bir mesuliyet. Size seçimde başarılar diliyorum” yanıtını verdiği öğrenildi.

Görüşmede esprili diyaloglar da yaşandı. İmamoğlu’nun Erdoğan ile 1994 yılındaki karşılaşmalarını anlattığı “Güngören’de köfteci dükkanımız vardı. Güngören Belediye Başkanı ile gelmiştiniz. Dükkanımızda köfte yemiştiniz” dediği öğrenildi. Erdoğan’ın ise bunun üzerine, “Öyle mi. Ya borcumuz varmış sana, bize köfte ısmarlamışsın” diyerek takıldığı belirtildi. İmamoğlu’nun ise, “Efendim o borç gönül borcu, parayla ödenmez. Günü gelir hizmetle hesaplaşırız” ifadelerini kullandığı öğrenildi.

‘FİKİR BİRLİĞİNE VARDIK’

İmamoğlu görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu. İmamoğlu, “Güzel bir sohbet oldu. İstanbul’u konuştuğumuz, İstanbul’la ilgili tecrübe, öneri ve tavsiye dinlediğimiz bir görüşme oldu. Kıymetli anekdotları vardı” dedi.

Görüşmede Erdoğan’ın da sık sık şikayetini dile getirdiği dikey yapılaşma konusunun da gündeme geldiğini ifade eden İmamoğlu, “Dikey yapılaşma konusunda İstanbul’un dönüşüme muhtaç olduğu ve bu kavramın İstanbul’u rahatsız etmemesi noktasında fikir birliğine vardık. Kendileri de defalarca dile getirdi. Aynı karakteri var etmek istediğimizi ifade ettik. Aynı duygulara sahip olduğumu ifade ettim. Döneme dair konuşma yapmadık. Bütüncül bir sorun olduğunu söyledim. Hangi dönem ne şekilde olduğunu vatandaşlarımız biliyor” diye konuştu.

‘OYUNU İSTEDİM, BANA GÜLÜMSEDİ’

Erdoğan’ın oyuna talip olduğunu da söyleyen İmamoğlu, “Daha önce ‘5 yıl hizmet edersem Cumhurbaşkanı da bir sonraki seçim de bana oy verir’ demiştim. Bugün de oyunu istedim kendileri de gülümsedi. Bir Cumhurbaşkanı bir de AK Parti genel başkanı sıfatı var. ‘Zorluğunu biliyorum ama ben Cumhurbaşkanı tarafından oyunuza talibim’ dedim” ifadelerini kullandı.

KİTAP HEDİYE ETTİLER

Görüşmenin sonunda Erdoğan’ın İmamoğlu’na, kendi konuşmalarının yer aldığı “Yeni Türkiye Vizyonu/Dünya 5’ten Büyüktür” isimli kitabı hediye ederek, okumasını tavsiye ettiği bildirildi. İmamoğlu’nun da Erdoğan’a, Beylikdüzü Belediyesi desteğiyle yayımlanan “Sivas Milli Mücadele’nin 108 Günü” isimli kitabı hediye ettiği öğrenildi. İmamoğlu, Erdoğan’ı, Beylikdüzü’deki Yaşam Vadisi Parkı’nda yürüyüş yapmaya da davet etti.

‘BAŞARILARINI TEYİT ETTİM’

İmamoğlu, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada Erdoğan’ın anlattığı anekdotlarda hangi tecrübelerini paylaştığının sorulması üzerine, “Göreve ilk başladığı yıllardaki sadece hizmeti değil, o dönemdeki kendi dönemleri ile ilgili ilgi, alaka, vatandaşla iletişim kurma noktasındaki başarı ve becerilerinden bahsettiler. Ben de teyit ettim. İstanbul’da yaşıyordum o dönemin şahidiyim. Siyasi görüş ayrılıkları olabilir, iyi davranışlar iyi diyaloglar iz bırakır. Görev yaptığım dönemde aynı karakterle herkese aynı mesafede ve insanları eşit kabul ederek hizmet üretmeyi felsefe edindiğimi söyledim” dedi. “Proje sundunuz mu?” sorusuna İmamoğlu, “Proje için erken. İhtiyaç duyulursa zaman içinde İstanbul’da projemiz varsa uygun ortam varsa anlatmaktan çekinmeyiz. Kendileri de İstanbullu, hemşerimiz” yanıtını verdi.

Beylikdüzü’nde tartışılan ve Erdoğan’ın da gündeme getirdiği KKTC anıtına ilişkin de İmamoğlu, “İzah ettim. Bu tür konuların konuşulacağını söyledim. ‘Siyasi ortamda konuşulması beni rahatsız etmez, ama sizin bilip konuşmanız beni üzer, bilgi sahibi olun’ dedim. Bu bir Rauf Denktaş anıtıdır. KKTC anıtıdır. ‘Bir küçücük rölyefin size anıt gibi ulaşmış olması ihtimali vardır’ dedim. Oradaki fotoğrafları da gösterdim. Yeterli bilgi sahibi oldular” dedi. İmamoğlu’nun KKTC anıtı ile ilgili hazırladığı bilgileri sunması üzerine Erdoğan’ın, “Siyasette yanlış bilgiler olabilir” dediği belirtildi.

‘YILDIRIM’IN TAKDİRİ’

Meclis Başkanı’nın istifa edip etmemesine dair tartışmaya da değinen İmamoğlu, “Meclis başkanının takdiri. Yasal konular, anayasal maddeler var. Kime ne hak tanıyor ben bilemem. Tek telkinim şu olabilir; Meclis Başkanı kendi makamı ile İstanbul sokaklarında zorlanabilir. Kalabalık heyetle gezmek zorunda kalabilir. Ben tek geziyorum daha kolay diyalog kuruyorum” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.