1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ekonomik sıkıntılar nedeniyle İran’da halk sokaklara indi
Ekonomik sıkıntılar nedeniyle  İran’da halk sokaklara indi

Ekonomik sıkıntılar nedeniyle İran’da halk sokaklara indi

İran'da Perşembe gününden bu yana belli bir azınlığın düzenlediği protestolara karşı İran halkı da bugün sokaklara indi

A+A-

28 Aralık’ta İran’ın Meşhed şehrinde başta enflasyon olmak üzere ekonomik sorunları protesto eden bir gösteri düzenlendi, ardından protestolar sonraki günlerde farklı şehirlere yayıldı. ABD, İngiltere, israil ve Suudiler tarafından yönetildiği belirtilen sosyal ağ hesapları protestocuları, polise ve kamu mallarına zarar vermesi yönünde teşvik etti. Bazı kentlerde göstericiler özel bankaları, araçları ateşe verdi, işyerlerini yağmaladı, karakollara saldırdı.

Ekonomik sıkıntılar nedeniyle başlayan gösteriler zamanla, dışarıdan müdahalelerle yönetim şeklini protesto eylemlerine dönüştü, göstericilerle polis arasında çıkan çatışmalarda yaklaşık 30 kişi öldü, yüzlerce gösterici de yaralandı.

Tüm bu yaşananlar karşısında bugün, ülkenin çeşitli kentlerinde İran bayrakları ve İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Ali Hamaney'in resmini taşıyan halk sokaklara indi.

Ahvaz, Abadan, Tahran, Gorgan, İylam, Erak, Hürremabad, Kirmanşah, Buşehr gibi kentlerde sokağa çıkan göstericiler 'Liderimiz, biz hazırız!', 'Kahrolsun ABD', 'Kahrolsun Suudi Arabistan' ve 'Kahrolsun fitneci ve münafık' sloganları atarak, perşembe gününden bu yana belli bir azınlığın düzenlediği protestolara karşı çıktı.

Halkın düzenlediği gösterilerin “şehirlerde kan dökülmesine yol açan şiddeti protesto amacı taşıdığı” belirtildi.

Ayetullah Hamaney Salı günü yaptığı konuşmada protesto gösterilerinden “İran'ın düşmanlarının” sorumlu olduğunu söylemişti.

Hamaney, “İran’ın düşmanları son günlerde nakit, silah, istihbarat ve politika gibi yollarla İslam Cumhuriyeti’nin içinde sorun çıkarmaya çalışıyor” ifadelerini kullanmıştı.

Ülkede geçen perşembe günü başlayan gösteriler önemli ölçüde kontrol altına alınırken, Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesinden bugün yapılan açıklamada, "İran'da halk yasalar çerçevesinde eleştirilerini ifade edip, protesto yapmakta serbesttir.  Kuşkusuz, halkımızın güvenliği ve huzuru bizim için çok önemli ve dolayısıyla, kötü niyetlilerin şiddet ve yasadışı eylemlerine karşı sessiz kalmayacağız" denildi.

İran Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi de, son günlerde gerçekleşen "yönetim karşıtı" gösterilerin sona erdirildiğini söyledi. İran devlet televizyonuna konuşan Caferi, "Bugün fitnenin sona erdiği gündür" ifadesini kullandı.

Ekonomik sebeplerle geçen hafta perşembe günü başlayan eylemlerin,  cuma günü ve sonrasında rejim karşıtlığına dönüştüğünü dile getiren Caferi, "Cuma günü ve sonrası gösteriler fitne merkezli olmaya başladı. Bunlara katılan devrim karşıtları ve münafıklar gözaltına alındı" dedi.

Caferi olaylardan ABD, israil ve Suudileri sorumlu tuttu.

ABD Başkanı Donald Trump Twitter adresinde bugün “İran halkı doğru zamanda ABD’den büyük destek görecek” ifadesini kullanmıştı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.