1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Eğitimde 75 Bin Yeni İşsiz
Eğitimde 75 Bin Yeni İşsiz

Eğitimde 75 Bin Yeni İşsiz

Hükümetin % 5 Büyüdü Dediği Türkiye, her geçen gün yeni bir işsizlik dalgasıyla boğuşuyor

A+A-

1 temmuz tarihi itibarı ile daha önce kapatılacağı duyurulan etüt eğitim merkezlerinde yaklaşık 75 bin çalışan işsiz kalacak. Etüt merkezleri birliği derneği başkanı, etüt eğitim merkezlerinin kapatılması halinde bu kurumlarda eğitim gören 550 bin öğrencinin, 75 bin çalışanın ve 2 bin 6 kurumun mağdur olacağını belirterek, öğrenci velilerinin ve çalışanların bu durumdan endişe duyduklarını kaydetti.

9 şubatta  kanun hükmünde kararname ile dönüşüm istenen bazı kurumların bu sürece dahil edildiğini söyleyen başkan Şahin, “bu kurumlar sürücü kursu, rehabilitasyon merkezi, uzaktan eğitim ve lise kursları gibi kurumlar. Etüt merkezinde çalışan öğretmenler, ilkokul ve ortaokul öğretmenleri. Bu kategoriye baktığımız zaman, dönüşebileceğimiz hiçbir alan bizim için uygun ve mantıklı değil” dedi.

Anne Babalar da Mağdur Olacaklar

Etüt merkezlerinin kapatılmaları halinde çok ciddi mağduriyetlerin söz konusu olacağını anlatan Şahin, “veli açısından bir mağduriyet olacak. Çalışan anne ve babaların çocuklarını gönderebilecekleri bir yer olmayacak. Etüt merkezinden faydalanan öğrenciler daha çok bire bir ihtiyaç duyan öğrencilerdir. Bu öğrenciler bu gibi kurumlardan hizmet alamayacaklardır” dedi.

Milli Eğitim Okulları Tamamlayıcı Konumda

Etüt merkezlerinin bir sınava hazırlık merkezleri olmadığını öne süren  başkan, “1. Sınıftan yedinci sınıfa kadar öğrencilerimiz daha yoğunlukta. Bu öğrenciler kurumlara geldiği zaman, ödevlerini yaptıktan sonra kalan zamanlarında; sportif, sanatsal ve kültürel etkinliklerde bulunurlar. Bu durum milli eğitim okullarını tamamlayıcı bir yer olarak görülebilir. Asla milli eğitim okullarının alternatifi olan yerler değildir” diye konuştu.

Süre İstiyoruz

Cumhurbaşkanı ve milli eğitim bakanına seslenen Şahin, “sayın cumhurbaşkanımız ‘OHAL’den dolayı mağdur olan varsa mutlaka beni görsün’ dedi. Biz de şunu söylüyoruz, OHAL süreci içinde gerçekten ne için kapatıldığımızı hiç bilmiyoruz. Bu süreç içinde 2006 etüt eğitim merkezi  ve 75 bin çalışan adına sayın cumhurbaşkanımıza, bu kadar işlevsel olan etüt eğitim merkezlerinin kapatılmamasını rica ediyoruz.

Şayet kapatılacaklarsa en azından iki yıl süre istiyoruz. Okula dönüşebilmemiz için en az iki yıl süreye ihtiyacımız var” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.