1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Eğitimde 2023 vizyonu
Eğitimde 2023 vizyonu

Eğitimde 2023 vizyonu

Bitlis’te düzenlenen öğretmen-yazar buluşmasında konuşan Prof. Dr. Necati Cemaloğlu, 2023 vizyonunun esas temel taşının değişim ve dönüşüm olduğunu vurguladı.

A+A-

Bitlis İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, öğretmen-yazar buluşması gerçekleştirildi. Şehit Mahir Ayabak Ortaokulu Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen programa, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesinden Prof. Dr. Necati Cemaloğlu, İl Milli Eğitim Müdürü M. Emin Korkmaz, şube müdürleri, merkez ve Mutki ilçesinden okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü M. Emin Korkmaz, 2023 vizyon belgesinin yol haritaları olduğunu, 4 yılda hangi ayda neleri yapacaklarını, hangi etkinliklerin düzenleyeceğini göreceklerini hatırlatarak, katılımlardan dolayı herkese teşekkür etti.

Programa da 2023 vizyonuna yönelik bir sunum yapan Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesinden Prof. Dr. Necati Cemaloğlu, eski eğitim sistemini eşleştirerek, 2023 vizyonunun esas temel taşı değişim ve dönüşüm olduğunu ifade etti.

Daha önceki eğitim sistemini balığa benzeten Cemaloğlu, "2023 vizyonu nedir diye sorarsanız? Daha önce eğitim sistemi balığa benziyordu. Kafası palamut, gövdesi istavrit, bir tarafı mezgit, bir tarafı da hamsiydi. 2023 vizyonu hepsini istavrit yaptı. Yani başı, kuyruğu ve gövdeyi aynı hale getirdi." dedi.

"2023 vizyonunun en önemli özelliği felsefesidir"

Türkler dünya tarihinde ilk defa eğitimde bir vizyonla yola çıktını dile getiren Cemaloğlu, şunları söyledi: "Nereye gitmek istedikleri belli, ulaşmak istedikleri hedef belli, nasıl ulaşacakları bellidir. Aslında 2023 vizyonunun en önemli özelliği felsefesidir. Daha önceki sistemlerin felsefesi yoktu. Felsefe oluşturuluyordu ya da eklektik modeller sürülüyordu. Şimdi geleceğe yönelik güçlü bir felsefi dayanağı var. Ne istediğini biliyor, alt bileşenler arasında birbirini destekleyen, bütünleyen, tümleyen öğeler var."

"Bitlis’ten bakarsanız 2023 vizyonu kağıt üzerinde kalır"

"Eğer 2023 vizyonu başarıya ulaşacak mı diye Bitlis’ten bakarsanız? 2023 vizyonu kağıt üzerinde kalır. Herkesin elini taşın altına koyması, geleceğe odaklaşması gerekir. 2023 vizyonunun esas temel taşı değişim ve dönüşümdür." diyen Cemaloğlu, eğer değişim ve dönüşümü anlaşılmadığı, içselleştirilmediği, bir vizyon olarak bireylerde ete ve kemiğe bürünmediği süreçte, 2023 vizyonu bir anlam ifade etmeyeceğini belirtti.

Cemaloğlu, 2 gün boyunca farklı ilçelerde öğretmen ve idarecilerle bir araya gelecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.