1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Eğitim Bir-sen’den Yök’e Uyarı
Eğitim Bir-sen’den Yök’e Uyarı

Eğitim Bir-sen’den Yök’e Uyarı

Eğitim Bir-Sen Balıkesir 2 Nolu Şube Başkanı Doç. Dr. İbrahim Aydın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine yardımcı doçentliğin...

A+A-

Eğitim Bir-Sen Balıkesir 2 Nolu Şube Başkanı Doç. Dr. İbrahim Aydın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine yardımcı doçentliğin kaldırılması ile ilgili çalışmalar yapan YÖK'ü uyararak, "Halihazırda görev yapan 38 bin yardımcı doçent doktor unvanlı akademisyen mağdur edilmesin" dedi.

Balıkesir Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Eğitim Bir-Sen Balıkesir 2 Nolu Şube Başkanı Doç. Dr. Aydın, yardımcı doçentliğin 1980 sonrası darbe ürünü olduğunu ancak 37 yıldır bu kadronun özlük hakkı gibi algılanmaya başladığını belirterek, "Yerine ismi değiştirilerek başka unvanlar icat edilecekse değişiklik yapılmasına gerek yok. Altyapısı iyi oluşturularak yapılacak değişiklikte iki noktaya dikkat edilmesi gerekir. Birincisi 38 bin civarındaki mevcut yardımcı doçentin özlük, mali, sosyal statü ve saygınlığına halel getirilmemesi, ikincisi ise akademik seviye ve kalitenin aşağıya çekilmemesi" dedi.

Aydın, konunun taraflarca yeterince tartışılmadığını, sürecin devam edip net çözüm bulunduktan ve taraflar ikna edildikten sonra değişikliğin yapılmasının daha sağlıklı olacağını belirtti. Doç. Dr. Aydın, doçentlikte mülakatın kaldırılması ve doçentlik unvanı alan akademisyenlerin söz konusu kadroya atanıp hemen özlük haklarından faydalanması ile ilgili hemfikir oldukları düzenlemelerin ise ivedilikle ele alınması gerektiğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.