1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dünya Sağlık Örgütü’nden Türkiye’nin Bağımlılıkla Mücadelesine Övgü
Dünya Sağlık Örgütü’nden Türkiye’nin Bağımlılıkla Mücadelesine Övgü

Dünya Sağlık Örgütü’nden Türkiye’nin Bağımlılıkla Mücadelesine Övgü

Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilcisi Pavel Ursu, Türkiye'nin bağımlılıkla mücadele konusundaki çalışmalarının tüm dünyaya ilham kaynağı olduğunu...

A+A-

Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilcisi Pavel Ursu, Türkiye'nin bağımlılıkla mücadele konusundaki çalışmalarının tüm dünyaya ilham kaynağı olduğunu belirterek, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bizzat katkı sunduğu bu önemli çalışmaları bizler de yakinen takip ediyoruz" dedi.

Ursu, geçtiğimiz kasım ayı sonunda TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanlığına seçilen AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar'a "hayırlı olsun" ziyaretinde bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilciliği Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Program Sorumlusu Doç. Dr. Toker Ergüder de katıldığı ziyaret, karşılıklı çalışmaların gözden geçirildiği değerlendirme toplantısı şeklinde geçti.

Geçtiğimiz ay Sağlık Bilimleri Üniversitesi işbirliği ile çok önemli bir toplantı gerçekleştirdiklerini anımsatan Ursu, Türkiye'de obezite ile mücadele konusunun ele alındığı toplantının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın da katılımıyla son derece verimli ve etkili geçtiğini ifade etti.

Toplantının büyük bir adım olduğunu, bu konuda ancak Sağlık Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığının iletişim halinde çalışması ile başarıya ulaşılabileceğini ifade eden Ursu, "Özellikle diyabet, obezite ve beslenme bozukluğu ile alakalı sektörlerle birlikte ortak bir çözüm üretmemiz şart" diye konuştu.

"Türkiye'nin rehberliği ve önderliği önemli"

Dünya Sağlık Örgütünün, özellikle obezitenin de içinde olduğu kronik hastalıkları çalışmalarında ön planda tuttuğunu vurgulayan Ursu, bu noktada Türkiye'nin rehberliği ve önderliğine ihtiyaç olduğunu kaydetti. Bu anlamda TBMM'nin çalışmalarını da yakından takip ettiklerini dile getiren Ursu, Sağlık Bakanlığı ile Dünya Sağlık Örgütünün geçen yıl çok fazla çalışmada bir araya geldiğini ve ellerinde çok fazla veri oluştuğunu söyledi.

Sürdürülebilir kalkınma konusunda Kalkınma Bakanlığı ile de bir hazırlık içerisinde olduklarını ve bu konuda Birleşmiş Milletler temsilcilerinin Türkiye'yi ziyaret edeceğini belirten Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilcisi Pavel Ursu, bu toplantıyı, Doç. Dr. Toker Ergüder'in koordinatörlüğünde TBMM'de yapmak istediklerini vurguladı.

Türkiye'nin bağımlılıkla mücadelesinden de övgüyle söz eden Pavel Ursu, "Tüm dünyada önemli bir sorun olarak görülen teknoloji bağımlılığı konusunda Türkiye'nin çalışmaları bizlere ilham kaynağı oluyor ve bu çalışmaları yakinen takip ediyoruz" şeklinde konuştu.

Bu konuda, Dünya Sağlık Örgütü sorumlusunun da katılımıyla Türkiye'de yapılan toplantıya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bizzat katılarak mesaj vermesinin çok önemli olduğuna işaret eden Ursu, "Bu konunun Türkiye'de birinci elden takip ediliyor algısı bizler ve diğer ülkeler için çok önemli ve dikkat çekiciydi. Özellikle Erdoğan'ın toplantıda katılımcılarla çektirdiği toplu fotoğraf, tüm ülkelere ilham olması açısından Dünya Sağlık Örgütü tarafından birçok yerde kullanılacaktır" dedi.

Türkiye'nin, tütün ve mamullerine karşı verdiği mücadeleyi de büyük bir başarı ile yürüttüğüne dikkat çeken Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilcisi Ursu, "Türkiye'nin bu mücadelesi de tüm dünyada takdirle karşılanıyor. Bu konuda da şubat ayı içerisinde uzmanlar ve ilgili akademisyenlerle geniş katılımlı bir toplantı planlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Ursu, uyuşturucu ile Mücadele Yüksek Kurulunun kapsamının genişletilip, Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu olarak değiştirilmesinin önemine de değinerek, bu değişikliği bağımlılıkla mücadele için çok faydalı bulduklarını söyledi.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı, AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, insanlığa fayda sağlayacak konularda, Dünya Sağlık Örgütü ile karşılıklı işbirliği ve iletişim halinde olmaya devam edeceklerini kaydetti.

Ünüvar, Ursu'nun övgüyle söz ettiği bağımlılıkla mücadele konusuna da değinerek, şunları söyledi:

"AK Parti Hükümetleri olarak her türlü bağımlılıkla mücadeleyi çok önemsiyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bu konularda hem çok hassas, hem çok kararlıdır. Dünya Sağlık Örgütü de bunun farkında Nitekim 2013 yılında Dünya Sağlık Örgütü Direktörü Margaret Chan Birleşmiş Milletler Tütün Kontrol çerçeve sözleşmelerindeki bütün kriterleri yerine getiren tek ülke olma sıfatıyla Cumhurbaşkanımıza bir ödül vermişti. Yine 2014'de başlattığımız Uyuşturucu ile Mücadele Acil Eylem Planındaki koordineli çalışmamız Dünya Sağlık Örgütü tarafından Avrupa Bölgesindeki bütün ülkelere örnek çalışma olarak yayınlandı. Önümüzdeki dönemde de inanıyorum ki başta bağımlılık, obezite ile mücadele ve Birleşmiş Milletler'in sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda verimli ve etkili çalışmalar yaparız."

Görüşmede Pavel Ursu Ünüvar'a Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus'un önümüzdeki aylarda Türkiye'ye geleceğini ve Ünüvar ile de görüşmek istediğini bildirdi.

Ağrısöz

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.