1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dü’de Fetö’cülerin Meşveretçi Kılığına Büründüğü İddia Edildi
Dü’de Fetö’cülerin Meşveretçi Kılığına Büründüğü İddia Edildi

Dü’de Fetö’cülerin Meşveretçi Kılığına Büründüğü İddia Edildi

Dicle Üniversitesinde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyelerinin Meşveretçi görünümüne bürünüp, zarardan kurtarıldığı...

A+A-

Dicle Üniversitesinde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyelerinin Meşveretçi görünümüne bürünüp, zarardan kurtarıldığı ileri sürüldü. Üniversite yönetimi ve bazı dekanların, 2014 seçimlerinden önce ev ziyaretleri gerçekleştirip, AK Parti aleyhine çalışma yaptıkları iddia edildi.

FETÖ/PDY'nin Diyarbakır'daki akademik yapılanmasına ilişkin açılan davada tutuklu sanık eski DÜ Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç ile rektör yardımcıları Prof. Dr. Aytekin Sır, Prof. Dr. Sabri Eyigün ve Prof. Dr. Aslan Bilici'nin yargılanmaları sürerken, iddianame yer alan bilgi ve ifadeler söz konusu yönetim döneminde yapılan faaliyetleri gözler önüne seriyor. FETÖ/PDY'nin üniversite yapılanması hakkında verdiği ifadesi iddianameye giren H.Y., etkin pişmanlıktan faydalanarak, tutuksuz yargılanan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aslan Bilici'nin üniversitedeki paralel yapılanmasının mimarı olduğu iddia etti. İfadesinde, paralel yapılanmanın insan kaynaklarını temin etme sorumlusunun Bilici olduğunu ileri süren H.Y., "Baştan beridir bu adamın rolü hiç değişmemiş ve sürekli olarak yetkileri artmıştır. Bu zatın kaç kez ABD'ye Pensilvanya'ya gittiği araştırılmalıdır. Bizzat rektörle birlikte Pensilvanya'ya gitmediğini söyleyebilir mi? Meşveretçi yapıya bürünüp paralel yapılanmayı üniversiteye ikame eden baş aktörlerden biridir. 2 bine yakın paralelci militan bu kişinin personel sorumlusu olduğu birim kanalıyla gerçekleşmiştir. Diğer ihaleler ve parasal ilişkilerini söylemeye gerek yok. Rektör Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, paralel yapıya bu süre zarfında bir daire bağışlamıştır. Tapu kayıtları incelenirse bu durum açığa çıkar. Prof. Dr. A.A. sürekli olarak sosyal medyada ve zaman zaman basında Dicle Üniversitesinin bu yönetimini savunma rolünü üstlenmiştir. Bunu neden yapmaktadır? Bu zat sözde paralel yapıdan kaçanların kendi cemaatlerine sığındığını ve onları kollamakla kendini görevli kabul ediyor. Bu adamın planlarıyla Dicle Üniversitesindeki tüm paralelciler Meşveretçi görünümlü olup zarardan kurtarılmış oldular. Şu anda Dicle Üniversitesindeki tüm paralelciler Meşveret gömleği giyip, bu sıfatla hükümetin de hedefi olmaktan kurtulup, daha fazla zulüm, haksızlık ve usulsüzlük yapmaya devam ediyor" iddialarında bulundu.

"Yönetim AK Parti aleyhine çalıştı"

Yönetimin seçimlerde AK Parti aleyhine çalıştığını da ileri süren H.Y. iddialarını şöyle sürdürdü:

"Dicle Üniversitesi yönetiminden başta rektör, rektör yardımcıları ve bazı fakülte ve akademik birim yöneticilerinin eşleri 2014 yerel seçimlerinde, 2014'te yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ve en son 2015 Haziran genel seçimlerinde ekipler kurarak başta kendilerine yakın ve diğer ikna edebildikleri kişilerin evlerine ziyaretler yapıp AK Parti aleyhine çalışmalar yapmışlardır. Bunların bir kısmı basına yansıdı. Birçok yazılı basın ve sosyal medyada yer aldı. Bilhassa 2015 yılının ilk aylarında Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı'nın Diyarbakır Büyükşehir Eş Başkanı Gültan Kışanak'ı ziyaret etmesiyle adeta seferberlik ilan edildi. 2008 yılından bu tarihe kadar hiçbir şekilde bir araya gelmeyen üniversite yönetimi ile belediye sık sık görüşmeye birlikte programlar yapmaya başladılar. Bu görüşmelere, Rektör Prof. Dr. Jale Saraç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aslan Bilici, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sabri Eyigün, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Arıca, Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamdi Temel, Üniversite Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr, Sait Alan, Genel Sekreteri Diyarbakır Adliye İmamı Mustafa Tuna ve eşleri ite tüm akademik birimlerin yöneticileri katılmışlardır."

IHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.