1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Doğubayazıtlı Alimler ve Manevi Kalkınmamızdaki Katkıları Paneli
Doğubayazıtlı Alimler ve Manevi Kalkınmamızdaki Katkıları Paneli

Doğubayazıtlı Alimler ve Manevi Kalkınmamızdaki Katkıları Paneli

Doğubayazıt ilçesinde "Geçmişten Günümüze Doğubayazıtlı Alimler ve Manevi Kalkınmamızdaki Katkıları" konulu panel düzenlendi.

A+A-

Doğubayazıt ilçesinde "Geçmişten Günümüze Doğubayazıtlı Alimler ve Manevi Kalkınmamızdaki Katkıları" konulu panel düzenlendi.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi ve Doğubayazıt Belediyesinin işbirliğiyle düzenlenen panele konuşmacı olarak Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Abdulcebbar Kavak, Erzurum Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. İsmetullah Sami, Yrd. Doç. Dr. Fuat Karabulut katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan panelin moderatörlüğünü, Ahmed-i Hani Meslek Yüksek Okulu ve Ahmed-i Hani Bilim, Kültür ve Sanat Araştırmaları Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mehmet Salih Geçit yaptı. Panelde ilk söz alan Doç. Dr. Abdulcebbar Kavak, Ağrı ve ilçelerinde yetişmiş ilim ve fikir adamlarının hayatlarından örnekler verdi.

Diğer konuşmacılar Yrd. Doç. Dr. İsmetullah Sami ve Yrd. Doç. Dr. Fuat Karabulut da, İslam mutasavvıfı Ahmed-i Hani ile Halife Yusuf'un dini görüşleri ve İslami ilimlere katkılarıyla ilgili katılımcılara bilgi verdi.

Araştırma merkezinin müdürü Geçit, panel sonunda AA muhabirine yaptığı açıklamada şöyle konuştu: 

"Panelimizde, Ağrı ve ilçelerinde yetişmiş ilim ve fikir adamları, Ahmed-i Hani'nin düşünceleri ve eserleriyle insanlığa kattığı değerler ile Cumhuriyet döneminde yetişmiş bölgenin en önemli alimlerinden Halife Yusuf Topçu fikriyatı ve eserleri ele alındı. Günümüzde gençlerimizin önderlik sorunu var. Gençlerimiz ilim insanlarını, erdemli insanları rehber edinmeli. Biz de bu vesileyle gençliğe örnek alabilecekleri tarihi şahsiyetleri, alimleri tanıtmak istedik."


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.