1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Doğubayazıt Devlet Hastanesi Türkiye'de İlk Sıraya Aday
Doğubayazıt Devlet Hastanesi Türkiye'de İlk Sıraya Aday

Doğubayazıt Devlet Hastanesi Türkiye'de İlk Sıraya Aday

Doğubayazıt Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Kasra Muhtar'ın 2017 yılında Başhekimliğe gelmesiyle Doğubayazıt Devlet Hastanesi sağlıkta kalite bularak fark yaratıyor.

A+A-

Doğubayazıt Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Kasra Muhtar'ın  2017 yılında Başhekimliğe gelmesiyle Doğubayazıt Devlet Hastanesi sağlıkta kalite bularak fark yaratıyor.

Ağrısöz Editör: Başta ilimiz Ağrı  olmak üzere ve ilçelerimizde sağlık alanında önemli sorunlar yaşanırken Genel Sekreterliğin Ağrı sağlığına önemli çözümler getirmesiyle Sağlık alanında ilerlemeler yol alındı. Neredeyse ilimiz Ağrı kadar nüfüs'u büyümekte olan ilçelerimizden olan Doğubayazıt'ta sağlıkta geride kalıp ciddi sorunlar yaşamıştı.  
Zemin katları dahi olmak üzere giriş katlarında su birikmeleri, düzensiz çalışma alanlarının  olması Doğubayazıt sağlığını vitaminsizce tetiklemesine yol açarken 2017 yılında Dr. Kasra Muhtar'ın Başhekimliğe  gelmesiyle medeniyetler geçiti 'şehri Doğubayazıt' halkınca sürekli gözlemlenerek  Devlet Hastanesi'nde bir çok sorunun çözüldüğüne göz şahitliği yaparak artık kendi ilçe hastanelerinde rahatlıkla vitamin almaya başladıklarının sevincini yaşamakta.

Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Kasra MUHTAR

devlet-hastanesi-bashekimi-dr.-kasra-muhtar-021.JPG

HASTALARIN MAĞDURİYETLERİ GİDERİLDİ
Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Kasra MUHTAR:
Sabah saatlerinde hastalar kalabalıktan  sıra almakta zorlaniyordu. Her köşe başında bir sıra veriliyordu. Hastaların mağduriyetini gidermek adına öncelikle poliklinik hasta kabuller girişte tek bir yere toplandı,daha sonra ise polikinik sekreterleri sabah saat 07:30  dan itibaren her biri kendi polikliniğinde sıra vermeye başlıyor. Saat 09:00 dan itibaren hastalar poliklinik girişinde birleştirilen hasta kabul bölümümüzden rahatlıkla yığılma olmadan sıralarını alıp muayene  olabiliyorlar.
devlet-hastanesi-bashekimi-dr.-kasra-muhtar.JPG 

Önceden heyet biriminde hastalar yoğunluktan dolayı mağdur oluyorlardı. bir çoğu muayene olamadan geri gidiyordu. yeni bi uygulamayla öncelikle haftalık 50 hasta kotası koyduk. pazartesi günleri başvuruları alıp ya aynı hafta yada takip eden haftaların çarşamba günlerine randevu oluşturuluyor. Öte yandan izdiham yaşanmaması için heyeti 2 ayrı odaya bölüp heyet toplantı odası ve heyet başvuru odası olarak 2 farklı oda oluşturduk hastaların  bez mama ve benzeri ihitiyaçları için talep ettikleri ve hekimlerin uygun gördüğü 3 hekim raporlarının da vatandaşlara kolaylık olması adına başvurduğu polikliniklerde hemen alabilmesini ve imza için kapı kapı dolaşmasını sağlayarak başhekimlik onayı sürecinide hızlandırdık.

KAN ALMA
Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Kasra MUHTAR:

Önceden hastanenin kan alma birimleri dağınık, hastalar tarafından bulunması zor olan yerlerde ve basık küçük yerlerde olup, tek hemşire tarafından yürütülmekteyken poliklinikler yoğun olduğu katta yeni, daha büyük ve aynı anda 4 hastanın kanının alınabileceği bir kan alma ünitesi kurularak personel sayısı artırıldı.
devlet-hastanesi-bashekimi-dr.-kasra-muhtar-002.JPGdevlet-hastanesi-bashekimi-dr.-kasra-muhtar-003.JPGdevlet-hastanesi-bashekimi-dr.-kasra-muhtar-004.JPG

    

Ağrısöz Editör:  Doğubayazıt ilçemizde Diş rahatsızlığı yaşayan her gün onlarca sevk edilen vatandaşımız artık rahatlıkla Doğubayazıt Devlet Hastanesine getirilen yeni cihazlar sayesinde rahatlıkla ilçelerinde diş tedavilerini görebiliyorlar. Önceden sadece basit düzeyde diş tedavi ve muayenesi yapılıyordu. Şimdi ise getirilen rvg cihazı ve panoramik diş röntgen cihazı sayaseinde sevkler azalıp diş kanal tedavisi dahil birçok diş hizmeti veriliyor.

DİŞ HİZMETLERİ
Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Kasra MUHTAR:
Diş hizmetleri panoramik diş röntgen cihazı ve radyovizyografi cihazları aktif hale getirilerek mesai saatleri içerisinde tam hizmet verecek hale getirildi. diş hizmetlerinin daha kapsamlı hale getirilmesi için düzenlemelerimiz devam ediyor .

devlet-hastanesi-bashekimi-dr.-kasra-muhtar-005.JPG

DAHA KALİTELİ DAHA HIZLI HİZMET 
Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Kasra MUHTAR: 
Hastanemizde (2) adet Röntgen cihazı mevcutken (1) yeni dijital Röntgen cihazı kurulup aktifleştirilerek hem daha kaliteli hemde hızlı hizmet verilebilecek hale getirildi. ilaveten (1) adet kemik dansitometri cihazı kurularak türkiye atom enerjisi kurumu tarafından tescili beklenmektedir.

devlet-hastanesi-bashekimi-dr.-kasra-muhtar-010.JPG

 

EVDE BAKIM HİZMETLERİ

Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Kasra MUHTAR:

Evde bakım hizmetleri kapsamında hastanemiz evde bakım birimimizde 2 ekip ( her ekipte doktor, hemşire,şöför) olmak kaydıyla evde bakım teknisyeni eşliğinde 2 araçla ziyaret sayıları da artırılarak hizmet kalitesi arttırılmıştır. hastanede bakıma muhtaç evde bakım hastalarınıın ise hastanede konaklayabileceği evde bakım servisinin iş tescili beklenmektedir.

Daha önce hastanemizde tüm hizmetler için tek bir kat sekreterliği birimi mevcut olup, tüm hasta yatışları,  dosya düzenlemeleri, giriş-çıkış taburculuk işlemleri ve benzeri işlemlerde yığılmalar yaşanıp hasta ve hasta yakınları mağdur edilirken yeni yaptığımız düzenlemeyle her servise birer sekreter verilerek hasta ve hasta yakınlarının idari işlemleri anında ve yerinde çözülerek zaman kaybına ve beklemeye mahal vermeden çözüm üretilmiş ve böylelikle servis hemşirelerinin hasta bakımına daha çok zaman ayırmalarına olanak sağlanmıştır.

hastane otelcilik hizmetleri kapsamında hasta odalarında bulunan refakatçi koltukları , televizyonlar, kırık lavabolar, pecetelik ve sabunluklar onarılarak yenilenmiştir. her hasta odasına bir buzdolabı alınması için gerekli çalışmalar başlatılmıştır.
ilaveten hastanede mevcut olan hasta ve hasta yakınlarının kulandığı kişisel temzilik alanlarının çoğu dah estetik bir görünüm kazanması amacıyla lavabo tasları yenilendi , aynalar yenilendi, ışıklandırmalar ve geri kalan alanlarda yakın zaman da yenilenecektir. kulanılamıyacak durumda olan lavabo ve depolar gibi alan ise tamamiyle yenilenerek depo ,toplantı odası,idari birim gibi ferrah alanlar oluşturuldu. 

devlet-hastanesi-bashekimi-dr.-kasra-muhtar-013.JPG


BİYOMEDİKAL BİRİMİ KURULDU CİHAZ ARIZALARI GİDERİLDİ
Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Kasra MUHTAR:
Hastanede daha önceden mevcut olmayan tipbi cihaz ve biyomedikal birimi kurularak , 2 ehil personel görevlendirilmiş ve mevcut olan toplam yaklaşık 350 tıbbi cihazımızın anlık olarak durumları gözlemlenerek arızalar anında tespit edilip gerekli girişimler yapılarak bakımlarıda düzenli olarak takip edilmektedir.

DOĞUBAYAZIT DEVLET HASTANESİ TÜRKİYE'DE E-REÇETE SIRALAMASINDA İLK SIRADA
Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Kasra MUHTAR:
Bakanlığımızın titizlikle takip ettiği ve hizmet verimliliğinin artırılması için önem verdiği e-reçete sistemini iyileştirmek amacıyla gerekli otomasyon , donanım ve yazılımsal alt yapı çalışmalarımız tamamlanarak , uzun süredir %40 civarlarında  seyreden E-REÇETE kullanım oranı %99 üzerine çıkarılmış ve bu sayede hem hekimlerin güvenli dijital ortamda reçete yazmaları sağlanmış, hem de kağıt israfının önune geçip hastaların reçete yazma süresini beklemeden daha kısa sürede reçetelerini temin etmeleri sağlanmıştır. bu sayede Türkiye'de E-REÇETE kullanım oranı sıralamalarında hastanemiz ilk sıralara yerleşmiştir.

DOĞUBAYAZIT DEVLET HASTANESİNDE HUZURLU ÇALIŞMA ORTAMI OLUŞTURULMUŞTUR
Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Kasra MUHTAR:
Hastanemizde geniş kapmsalı bir insan kaynakları çalışması yapılarak tüm personel analizleri yönetimimiz tarafından yapılmış ve her personelin ünvanına ,yetenekleri ve almış olduğu ek eğitim ve sertifikalara göre ilgili bölümlere geçişi sağlanarak , her birim için daha uygun , etkin ve verimli bir çalışma ortamı oluşturalarak sağlık işi gücünün kurum içinde etkiliği arttırılmıştır. Böylelikle hem daha huzurlu bir çalışlma ortamı hem de sorunlara anında yanıt verebilecek bir personel pörtfoyu oluşlturlmuştur. Öte yandan bahsi geçen birimlerede çalışan personellerin dahada kalifiye hale gelebilmesi amacıyle çalıştıkları birimlere uygun sertifikalı eğitim programları eğitim birimimizce takibi yapılarak , tüm personeller peyderbey eğitimler almaktadır.

İL DIŞI SEVKLERİMİZ YÜZDE 80 AZALDI
Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Kasra MUHTAR:
Sn. Genel sekreterimiz Op. Dr. Ali Bulut 'un destekleriyle ilçenin nufusu ve ihtiyaçları göz önüne alınarak hastanemiz hekim sayısı artırılarak il dışı sevk sayıları 2017 verilerine göre yılın ilk çeyreğinde ortalama 650 iken yapılan düzenlemelerle ortalama 300.  düşürülmüşür.

ACİL SERVİSİNDE TAMAMIYLA SORUNLAR ÇÖZÜLDÜ
Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Kasra MUHTAR:
Acil serviste daha önce tek bir muayene odası mevcut ve yığılmalar yaşanırken triyaj uygulamasına geçilecek 2'ci  muayene odasınında açılmasıyla hastalar fazla bekletilmeden  daha hızlı muayene ve tedavi olmaktadırlar. hala hazırda projelendirme  aşamasında olan acil servis arena sistemi yapım çalışmasıda planlanmakdatır.

HASTANEMİZDE YENİDOĞAN YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ KURULDU
Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Kasra MUHTAR:
Hastanede daha önce var olmayan ve ilçenin elzem ihtiyaçlarından olan yenidoğan yoğun bakım ünitesi kurularak, yenidoğan bebeklerin zorlu koşullarda il dışına sevkini önleyecektir.. öte yandan doğumhane servis  girişide  bebek ilk bakım odası oluşturularak, yeni doğan bebeklerin çocuk uzmanları tarafından ilk muayenesinin yapılmasına olanak  sağlanarak bu muayene  aşamasında talep halinde hasta yakınlarının bebeğin ilk dakikalarını dışardan izleyebileceği bir ortam yaratılmıştır. bu çalışmalar başlatılmıştır.

ÇOCUKLARIMIZ SOSYAL VE PSİKOLOJİK AÇIDAN DESTEKLENMEKTE
Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Kasra MUHTAR:
Hastanemizde çocuk hastalıkları servisinin duvarları çizgi filim kahramanları figürleriyle  donatılarak  çocuk hastalarının medikal tedavilerinin yanısıra sosyal ve psikolojik  açıdan'da desteklenmeleri sağlandı.

devlet-hastanesi-bashekimi-dr.-kasra-muhtar-017.JPGdevlet-hastanesi-bashekimi-dr.-kasra-muhtar-018.JPG 
 
HASTANEMİZ İÇİN YENİ PROJELER PLANLIYORUZ
Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Kasra MUHTAR: Ayrıca Hastanemiz için ; Yanık odası planlanıyor, aşı odası planlanıyor diyabet polikinliği planlanıyor, nütrisyon ekibi planlanıyor .

DİYABET POLİKLİNİĞİ
Diyabet hastalarının eğitimi konusundaki (insülin kullanımı vb. hususlardaki) eksikliğini gidermek ve daha profesyonel yardım alabilmeleri için diyabet polikinliği açmayı planlıyoruz.

NÜTRİSYON EKİBİ
Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Kasra MUHTAR: 
Yatan her hasta hemşireler tarafından beslenme konusunda ilk etapta değerlendirilir gerekli durumlarda diyatisyene konsültasyon atılır. Diyetisyenin de bulunduğu nütrisyon ekibi hastayı değerlendirerek beslenmesi düzenlenir. Bizim kuracağımız ekipte 2 diyetisyen, 1 hekim, 1 hemşire olacak ve yatan hastaları sürekli dolaşıp ilgili uzman hekimin bilgisi dahilinde medikal tedavinin yanında hastaların dengeli beslenmeleri için çalışacaklar.

YANIK ODASI
Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Kasra MUHTAR: 
ilçe ihtiyacına binaen  yanık hastasının ilk değerlendirildiği ve tedavi edildiği oda açılması planlanmakta. Yanık hastasının acil serviste sevk için bekletilmesinin önüne geçerek yanık tedavisi ve pansumanı hakkında uzmanlaşan hekim ve hemşirelerle müdahale edilecek ünite niteliği taşımaktadır.


GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİ ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ

Hastaneye 7/24 ve her mevsimde  sıcak su sağlayarak hastaların konforunu  artıracak güneş enerji sistemi üzerindeki çalışmalarımız hızla devam etmektedir.

Hastanemizin tüm dış alanlarını kapsayan bir peyzaj projesi yönetimimiz insiyatifinde hazırlanmıştır. gerekli izin ve bütçe işlemleri için üst makamlara sunulacak olan bu projenin hayata geçmesi için gerekli izinler alındıktan sonra hastanemizin dış ortamı tamamiyle modern bir hale kavuşacaktır.

Ameliyathane koşulları  iyileştirilerek gerekli tıbbi sarf malzeme ve cihaz eksiklikleri tamamlanarak artık A Grubu ameliyatlar yapılmaya başlanmıştır.

AĞRISÖZ HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum