1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Doğalgaz Ağrı’ya Ne Kazandıracak?
Doğalgaz Ağrı’ya Ne Kazandıracak?

Doğalgaz Ağrı’ya Ne Kazandıracak?

İran’dan alınan doğalgaz borularının Ağrı ili topraklarından geçmesine karşın il ve ilçelerinde yıllardan beri kullanılmayan bu temiz ve ucuz yakıt yapılan dağıtım ihalesi ile nihayet Ağrılıların hizmetine sunulacak.

A+A-


İran’dan alınan doğalgaz borularının Ağrı ili topraklarından geçmesine karşın il ve ilçelerinde yıllardan beri kullanılmayan bu temiz ve ucuz yakıt yapılan dağıtım ihalesi ile nihayet Ağrılıların hizmetine sunulacak. 

İl için yapılan doğalgazın dağıtım ihalesine en düşük teklifi veren Aksa Doğalgaz Dağıtım A.Ş. tarafından yapılacak olan dağıtımın fiyat belirleme işleminin Türk lirası ile yapılmış olması ve kentte 8 yıl boyunca sabit fiyat uygulanacağı olumlu karşılanırken, 8 yıl sonrasında ise fiyatların enerji piyasası denetleme kurulu tarafından ülke genelinde uygulanan fiyatlara endeksli olarak hesaplanacağı konusu ise tartışmaları beraberinde getirdi. 

Bilindiği gibi ülkemizde kış koşullarının en sert olarak yüzünü gösterdiği bir bölgede yer alan Ağrı, doğal olarak tüketim açısından diğer illerle kıyaslanamayacak bir fazlalıkla bu temiz gazı kullanacaktır. Kış koşullarında sıcaklığın -40 civarında olduğu ve yine kış sürecinin uzunluğu bu tüketimi zorunlu olarak tetikleyecektir. 

Bu konuyu daha iyi anlatabilmek için kolay bir örnek vermek gerekir. Uzun ve çok daha sert kış koşullarında Ağrı ve bölgesinde kullanılan doğalgaz diğer batı illeri ile aynı fiyat politikası ile saptandığında en az 5-6 kat fazla olarak faturalara yansıyacaktır. Bu konuda tüketiciye haklı demek mümkündür, ancak sosyal devlette aynı hizmet kaleminde farklı uygulama olmayacağı bilinmektedir. 

Buna karşılık ısınmanın dışında kullanılacak olan enerjinin bölgede çok büyük rahatlık ve tasarruf sağlayacağı kesindir. Genellikle tüp gaz ile yapılan tüketim yerini çok daha az maliyetli doğalgaza bırakacaktır.

Faturalar Nasıl Ödenecek? 

Katı yakıtların başta kömür olmak üzere yaygın bir şekilde kullanılan merkez ve ilçelerinde sosyal yardım olarak dağıtılan kömür tüketiminin doğalgaz kullanımı ile son bulacağı hesap edildiğinde bu durum orta ve alt sınıf tüketicilerde şüphesiz rahatsızlık yaratacaktır. Ayrıca düşük geliri olan köylü, gelirinden yüksek olan faturaları nasıl ödeyecek, bu konunun da açıklığa kavuşması gerekir. 

Doğal olarak bu tür sosyal yardım yapılan ve siyasilerin oy deposu olarak gördüğü bu mahallelerin ve semtlerin bazı politik çevrelerce de hoş karşılanmayacağı bir gerçektir. Doğalgazla kömür yer değiştirdiğinde şüphesiz bu yolla politik ve ekonomik rant sağlayan birçok kişi ve kuruluşun bu durumdan etkileneceği kesindir. Bu nedenle doğalgazın bölge için gereksiz olduğunu öne sürenlerin olması kaçınılmazdır. Sosyal yardım olarak dağıtılan kömüre karşılık sosyal yardım olarak dağıtılamayacak olan doğalgaz bu türden kaygıları doğrular niteliktedir.

Her şeyden önce temiz bir yakıt olan doğal gaz Türkiye genelinde yapılan ölçümlerde havası en kirli illerin başında gelen Ağrı için bir nimettir. Kirli havanın başlıca nedeni hiç kuşkusuz katı yakıttır. Ağrı gibi doğa güzeli bir bölgenin kirli hava ile anılması doğalgaz ile bu kirli iller kapsamından çıkacak olması bile bu temiz enerji bu nadide efsaneler şehri için bir zorunluluktur.  

Ağrı’nın Havası Daha Da Güzelleşecek

Gerçekten her adımında bir efsane yatan doğası ve havası ile farklı bir şehir olan Ağrı doğalgaz ile hak ettiği temiz ve özel şehir statüsüne kavuşacaktır.

Öte yandan başta temiz bir hava ve rahatlığı ile lüks, aynı zamanda ucuz bir yakıt olan doğalgazın kente vereceği artı değer sayılamayacak kadar çoktur. Bölgeye yatırım yapmayı düşünerek özellikle enerji kaleminin yüksek maliyeti nedeni ile bundan vaz geçen birçok yatırımcının doğalgaz ile birlikte bölgeye akacağı kesindir. Başta turizm tesisleri olmak üzere diğer yatırım kalemleri için büyük bir potansiyel olan Ağrı doğalgaz ile kalkınma hamlesi başlatacaktır. Bölge insanının işsizlik nedeni ile batı da bulunan şehirlere göç etmesi bölgeye yapılacak yatırımlarla duracak belki de geriye dönük bir göç yaratacaktır.

Sosyal yardım adı altında Türkiye’nin her yerinde belirli bir politikanın gereği olarak yapılan kömür yardımları batıdaki şehirlerde başta İstanbul olmak üzere hala yapılmaktadır. Doğalgaz tesisatı çektirmeyen ve hala kömür yardımı alan semtlerin olduğu bu semtlerin bazılarının boğaz manzaralı olduğu bilindiğinden, bu durumun Ağrı bölgesinde de kaçınılmaz olarak süreceği kesindir.

Fiyat Politikaları Ayarlanmalı

Olumlu ve olumsuz gibi görülen yanlarına karşın topraklarından geçen bir enerjiyi hem de tüm dünya ülkeleri tarafından tercih edilen bir enerji olan doğalgazı kullanmayan bir kent tartışmasız hata yapmaktadır. Burada devletin yapacağı tek şey fiyat politikalarını tüketime göre ayarlamalıdır. Örnek olarak nisan mayıs aylarında doğu illerinin yaptığı ısınma harcamasını daha sıcak batı illerinden düşük tutmakla bu sosyal harekete başlayabilir.

Tüm bu tartışmaların arasında kentin modern bölgesi Batıkent, 15 Mart 2017 tarihinde temelini attığı ve başlattığı doğalgaz çalışmasının sonuna geldi, kent, ilk ateşini eylül ayı ortalarında yakmaya hazırlanıyor. Ağrı valisinin yaptığı, “17.09.2017 tarihi itibarı ile Ağrı valiliği önünde gaz vanası açılarak meşale yakılmıştır” açıklaması ile tüm tartışmaların geride kalmasının yanı sıra; bu güzel ilin tüm ilçeleri ile doğalgazlı olmasını ve doğalgazın getireceği nimetlerden tüm yöre halkı olarak yararlanmaları dileklerimizle yazımızı sonlandırıyoruz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum