1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesinde Eğitim Tarihi Müzesi açıldı
Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesinde Eğitim Tarihi Müzesi açıldı

Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesinde Eğitim Tarihi Müzesi açıldı

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da Vali Hasan Basri Güzeloğlu'nun katılımıyla Ziya Gökalp Lisesi'nde Eğitim Tarihi Müzesi açılışı yapıldı.

A+A-

Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesinde bulunan Ziya Gökalp Lisesi'nde, Vali Hasan Basri Güzeloğlu'nun katılımıyla Eğitim Tarihi Müzesi açılışı yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her ilde açılması planlanan eğitim müzesinde; kitap, dergi, fotoğraf, eğitim araç ve gereçleri, geçmiş yıllara ait ders kitapları ile eğitim materyalleri sergileniyor.

Açılış öncesi açıklamalarda bulunan Vali Güzeloğlu, Ziya Gökalp Lisesi'nin köklü eğitim kurumları arasında yer aldığını söyledi.

Güzeloğlu, "Bugün ilimiz ve ülkemiz eğitim tarihinin en köklü ve en güçlü eğitim kurumlarından biri olan Ziya Gökalp Anadolu Lisemizde Eğitim Tarihi Müzemizi açıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığınca başlatılan uygulama çerçevesinde 81 ilde açılacak olan bu eğitim tarihi müzelerinden Diyarbakır'ımızdakini de gerçekten kendisi de bir tarih olan, eğitimde gerek Diyarbakır'da gerekse bölgemizde gerekse tüm Türkiye'de bugüne kadar bir asrı aşan mazisiyle, yetiştirdikleriyle gerçek bir eğitim tarihi müzesi konumunu hak eden Ziya Gökalp Anadolu lisemizde açıyoruz." dedi.

Güzeloğlu, devamında şunları söyledi: "1893'ten itibaren eğitimde hizmet veren ve biraz önce ifade edildiği gibi değişik dönemlerde her alanda Diyarbakır ve ülkesi için her alanda büyük hizmetler yapan öğrenciler yetiştiren, devlet adamı, sanat insanı, milletin kalkınmasına katkı koyan, bu ülkeyi seven çok sayıda mezunu yetiştiren bir büyük eğitim çınarıdır Ziya Gökalp Anadolu lisesi. İlk açıldığı yıldan bu yıla aynı çizgide Diyarbakır'ın ve Türkiye'nin eğitimde yüz akıdır. Tüm Türkiye'deki 100 okul arasında köklü gelişmişliğiyle, derinliğiyle ve zenginliğiyle en ilk sıralarda yer alan ve bunu hak eden bir eğitim kurumu. Birçok ünlü, birçok önemli değerli kişinin hayata hazırlandığı ve hayatla ilgili belki de en temel bilgilerini aldığı çok önemli bir eğitim kurumu. Bir dönem mezunlarının kurtuluş savaşı mücadelesindeki kahramanlığı ve hemen o sene mezun olacak bütün o ilk gençlerimizin kurtuluş savaşına katılmalarından dolayı mezun veremeyen bir kahraman gazi okulumuzdur aynı zamanda."

Güzeloğlu, açılışın ardından müzeyi gezdi. (Abdurrahman Tetik- İLKHA)


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.