1. HABERLER

  2. SEYAHAT

  3. Diyarbakır’da Gezilecek Yerler
Diyarbakır’da Gezilecek Yerler

Diyarbakır’da Gezilecek Yerler

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan tarihi il Diyarbakır, her sene çok sayıda turiste ev sahipliği yapıyor.

A+A-

Diyarbakır’da Gezilecek Yerler

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan tarihi il Diyarbakır, her sene çok sayıda turiste ev sahipliği yapıyor. Eğer siz de bu tarihi dokuyu yaşamak, doğu kültürünün tadını çıkarmak istiyorsanız; Diyarbakır’da gezilecek yerler adı altında sunulmuş olan yerleri inceleyerek, gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ulu Cami

Tarihi camiler, Türkiye’deki illerin olmazsa olmaz gezilmesi gereken yerlerinden. Diyarbakır’da en büyük tarihi cami, Ulu Cami’dir. Bu sebeple mutlaka gitmeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Hz. Ömer tarafından 639 yılında yapılmış olan cami, dönemin şehir merkezine inşa edilmiştir. Martoma Kilisesi’nin bulunduğu alanda olan bu camiyi gezerek, geçmişte bir yolculuğa çıkabilirsiniz.
ulu-cami.jpg

Dicle Nehri

Elbette şehrin doğal güzelliklerini gezmeden olmaz. Diyarbakır’ın doğal güzellikleri dendiğinde ilk sırada Dicle Nehri yer alıyor. Nehrin manzarası, yeşil doku ile bir araya gelişi aklınıza kazınacak olan manzaralar arasındadır. Mutlaka, Dicle Nehri’ne giderek, Diyarbakır’ın bu eşsiz doğa manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.
dicle-nehri.jpg

Hasan Paşa Hanı

Ulu Cami’nin doğu girişinin karşısında, Hasan Paşa Han’ı yer almaktadır. Gazi Caddesi’nin üzerinde yer alan bu handa mutlaka zaman geçirmelisiniz. Çok sayıda hediyelik eşyaya ulaşmanızın mümkün olduğu bu çarşıda, dinlenmeniz için oluşturulmuş olan kafe tarzında yerler de var.
hasan-pasa-hani.jpg

Kervansaray

Yapımı 1521 yılında başlamıştır. 1527 yılında ise tamamlanmıştır. İç yapısı ve mimarisi ile Diyarbakır’da görmeden dönmemeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır. Handa toplamda 72 odam bulunmaktadır. 800 devenin sığabileceği kadar büyük bir alana inşa edilmiştir. 17 tane dükkan bulunmaktadır. Günümüzde restore edilmiş ve otel olarak kullanılmaya başlanmıştır.
kervansaray.jpg

Sülüklü Han

2010 yılında restore edilmiş olan bu han, uzun zamandır ziyaretçilerin hizmetine açıktır. 1683 yılında, Hanilioğlu Mahmut Çelebi ve kız kardeşi Atike Hatun tarafından yapılmıştır. Diyarbakır’da yer alan diğer hanlarda olduğu, bu hanın da çok sayıda ziyaretçi tarafından ziyaret edildiğini söyleyebiliriz. Gittiğinizde, hanın içinde yer alan eski bir kuyu olduğunu da göreceksiniz.
suluklu-han.jpg

4 Ayaklı Minare

4 ayaklı minare, Yekpare 4 sütun şeklinde inşa ettirilmiştir. Akkoyunlu Kasım Han tarafından yaptırılmıştır ve Şeyh Mutahhar camisinin üzerindedir. Minarenin sütunları altından yedi defa geçenin dileğinin kabul olacağı yönünde rivayetler bulunmaktadır. Diyarbakır’da mutlaka gidilmesi gereken yerler arasında olduğunu söyleyebiliriz. Anadolu’da Akkoyunlu Sultan Kasım Bey’in zamanında yapılmış olan yapıtlar arasında yer almaktadır.
4-ayakli-minare.jpg

Çayönü

Diyarbakır’daki ilk yerleşim yerleri arasındadır. 10200 M.Ö oluşturulduğu biliniyor. Bölgede insanların yaşıyor olduğu tarih ise 4.200 M.Ö’ye kadar dayanıyor. 6.000 yıl boyunca, birbirinden farklı mimarı tasarımların yer aldığı bir alan olduğunu söyleyebiliriz. Taş döşemeli, yuvarlak kulübeler, ızgara plan gibi farklı yapılar bulunmaktadır.
cayonu.jpg

Behram Paşa Konağı

Geleneksel Diyarbakır ev mimarisinin en iyi şeklide yansıtılmış olduğu yerdir. Yapı, Behram Paşa Sokağı’nın doğu kısmında yer alıyor. İki bölümde, iki katlı olarak inşa edilmiştir. Diyarbakır’ın sivil mimari örneklerinden biridir ve yapının ana malzemesi bazalt taştır. Orta kısmında kareye yakın bir avlu ve avlunun etrafını saran oda ve eyvan dizilerinden oluşuyor. Tamamen siyah bazalt taş kullanılarak yapılmış Behram Paşa Konağı’nda süslemelerin beyaz kalker taşı ile yapılmış olduğu görülmektedir.
behram-pasa-konagi.JPG

Cahit Sıtkı Tarancı Evi

Gezeceğiniz yerler arasında mutlaka Cahit Sıtkı Tarancı evi de olmalıdır. Diyarbakır’ın evlerinin sahip olduğu özgünlükleri tam manasıyla yansıtmaktadır. Ev, Diyarbakır il merkezinde, Camii kebir Mahallesi’nde yer alıyor. 1733 yılında inşa edilmiş olan Cahit Sıtkı Tarancı Evi, bir dönem Trahom Hastanesi olarak kullanılmıştır. 1973 yılında Kültür Bakanlığı tarafından, satın alınması ile müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle Akkoyunlu, Osmanlı ve Artuklu stilinin bu evde hakim olduğunu söyleyebiliriz.
cahit-sitki-taranci-evi.jpg

On Gözlü Köprü

Mardin Kapısı’nın 3 km batısında yer alan On Gözlü Köprü, farklı isimlerle de anılıyor. Silvan Köprüsü, Dicle Köprüsü, Mervani Köprüsü gibi isimlerinin de bilindiğini söyleyebiliriz. Köprünün tarihçesi hakkında 6.yy’da yapıldığı bilgilerine erişiliyor. I.Anastasias Dönemi’nde yapıldığını söyleyebiliriz. Tarihsel süreçte şehri kuşatan askerler tarafından yıkıldığını biliniyor. Sonrasında ise yeniden onarılarak kullanıma açıldığını söyleyebiliriz.
on-gozlu-kopru.jpg

Mar Petyum Kilisesi

Gittiğiniz şehirler en özel yerleri gezmeden asla dönmemeniz gerektiğini öneriyoruz. Mar Petyum Kilisesi de bu yerlerdendir diyebiliriz. Kilisenin ne zaman inşa edildiği bilinmiyor; ancak mülk Katolik Mezhebine bağlı olan Keldaniler tarafından günümüzde de kullanılmaktadır. Mar Petyum Kilisesi, Diyarbakır’ın Özdemir Mahallesi’nde Şeyh Mattar Camii yakınlarında yer almaktadır. Kitabenin olmayışı ve yazılı kaynakların yetersizliği, Mar Petyum Kilisesi hakkında edinilen bilgilerin yetersiz olduğunu göstermektedir. Şehirde pek çok yapıda olduğu gibi bu yapıda da yapı taşı malzemesi olarak siyah bazalt taşın kullanıldığını söyleyebiliriz.
mar-petyum-kilisesi.JPG

Hevsel Bahçeleri

Efsanelere ve türkülere konu olmuş olan Hevsel Bahçeleri’ni görmek ister misiniz? Diyarbakır’a gitmişken, mutlaka görmeniz gereken yerler arasında olduğunu unutmayın. Diyarbakır surları ile Dicle Nehri arasında Hevsel Bahçeler’i bulunuyor. Tarımın ilk adresi olan Mezopotamya, belki de en eski tahıl ambarının burası olduğunu söyleyebiliriz. Hevselin barındırmış olduğu yaban yaşamın pek biliniyor olduğunu söyleyebiliriz. Cennet bahçesi olarak nitelendirebileceğimiz bu alanın 180’den fazla kuş türü bulunmaktadır. Bunun dışında kirpi, susamuru, tilki, sansar, sincap gibi pek çok hayvan da barınmaktadır. Diyarbakır’ın doğal güzellikleri arasında olan bu bahçelerin mutlaka gezilmesini öneriyoruz. Gittiğinizde görmeden dönmemeniz gerektiğini bilmelisiniz.
hevsel-bahceleri.jpg

Gazi Köşkü

Gidilmesi gereken yerler arasında adından söz etmeden geçemeyeceğimiz Gazi Köşkü bulunuyor. Asıl adı Semanoğlu Köşkü olarak biliniyor. Akkoyunlular tarafından yapılmış olan bu köşkün yapımı 15.yy’a dayanıyor. Birinci Dünya Savaş’ında ise karargah olarak kullanılması söz konusudur. 1935 yılında köşk belediye tarafından satın alınmıştır. Gazi köşkü olarak isimlendirilerek, Atatürk’e armağan edilmiştir. Konumu, Mardin Köprüsü’nün batı yamacındadır diyebiliriz. İki katlı bir köşktür. Her iki katında da eyvan ve eyvanların iki yanında mekanlar oluşturulmuştur.

gazi-kosku.jpg

Ağil Asur Kalesi

Kalenin üç tarafı denizlerle çevrilidir. Öteki tarafı ise oyularak, bir kayanın üzerine oturtulmuştur. Asurlular zamanında yapıldığı tahmin edilen bu kalenin, oldukça büyük bir alana inşa edilmiş olduğunu göreceksiniz. İç kısmının inşa edilmiş olduğu dönemde tapınak, sığınak amacıyla kullanılıyor olduğunu söyleyebiliriz. Kayaların oyulması ile bugün, dört tünel kazılarak oyukların oluşturulduğu görülebilir. Kaleden metrelerce uzakta olan hamam ve vadilere, Dicle Nehri yatağına kadar ulaşması söz konusudur. Düşman işgali sırasında, düşmana hiçbir şekilde görünmeden yer altından kaçıp, güvenli yerlere gitme amacıyla kullanılmasının da mümkün olduğunu söyleyebiliriz. O dönemde bu amaçla kullanılmış olan kalenin ziyaret edilmesi ile tarihi dokuyu yaşanan yerlerde izlemiş olacaksınız.
agil-asur-kalesi.jpg

Diyarbakır Arkeoloji Müzesi

Gezeceğiniz pek çok doğal güzellik dışında, doğal kalıntıların hemen hemen hepsinin bir arada bulunduğu müzeyi ziyaret etmek de önemli olacak. Bunun için Diyarbakır Arkeoloji Müzesi en doğru seçim olacaktır. Dilerseniz bu müzeye giderek, direkt olarak o bölgede yaşamış olan uygarlıklara dair kalıntıları inceleme fırsatı bulanabilirsiniz. Bilgi edinerek, şehrin tarihi dokusunu yaşamak çok daha özel olacaktır. Bunun için müzelerin gezilmesinin sizin için avantajlı olacağını söyleyebiliriz.

Diyarbakır’da yapılması gereken şeyler nelerdir soruların cevabını da yukarıda verilen bilgiler aracılığıyla elde edebilirsiniz.
diyarbakir-arkeoloji-muzesi.jpgAğrısöz-ÖZEL

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.