1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Diski Kanal Görüntüleme Robotları İle Sorunları Çözüyor
Diski Kanal Görüntüleme Robotları İle Sorunları Çözüyor

Diski Kanal Görüntüleme Robotları İle Sorunları Çözüyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürlüğü, kanalizasyon, yağmursuyu, bina ve ev bağlantılarında yaşanan sorunları tespit etmek için...

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürlüğü, kanalizasyon, yağmursuyu, bina ve ev bağlantılarında yaşanan sorunları tespit etmek için Kanalizasyon Görüntüleme Robotlarını kullanıyor. Robotlar günde 190 metre kanalizasyon hattında sorun tespiti yaparak maliyet, emek ve zamandan tasarruf sağlıyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürlüğü kentin içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu şebekeleri, su depoları gibi sayısız altyapı yatırımlarının yanında teknolojik yatırımlara da büyük önem veriyor. DİSKİ Genel Müdürlüğü, kanalizasyon, yağmursuyu, bina ve ev bağlantılarında yaşanan sorunları tespit etmek için Kanalizasyon Görüntüleme Robotlarını kullanıyor. Kanalizasyon Görüntüleme Aracı içerisinde yer alan Kanalizasyon Görüntüleme Robotları kent ve ilçe merkezleri ile kırsal mahallelerdeki on binlerce metre uzunluğundaki kanalizasyon ve yağmursuyu şebekeleri, yağmursuyu ızgaraları, bina ve ev bağlantılarında yaşanan kanal sorunlarını anında tespit ederek sorunlara doğru müdahale edilmesini sağlıyor. Sorunun tespit edilmesinin ardından bölgeye Kazı Ekibi, Vidanjör Ekibi veya Kayıp Rögar Kapak ekibi gelerek sorunu çözüyor.

İki farklı robot kullanılıyor

Kanal Görüntüleme Aracı içerisinde iki tip Kanal Görüntüleme Robotu bulunuyor. Kamera işlevi gören bu robotların İttirmeli Tip Kanal Görüntüleme Robotu, çapları 100-200 mm arasında değişen kanalizasyon şebeke borularını, CCTV Kanal Görüntüleme Robotu ise çapları 200-1400 mm arasında değişen kanalizasyon şebeke borularını görüntülüyor. Kanal Görüntüleme Robotları, kanalizasyon şebekesinde vidanjör müdahalesi ile çözülemeyen sorunların tespitinde, temizliği yapılan kanalizasyon hatlarının kontrolünde ve çapı bin mm ve üzeri çaplardaki kanalizasyon şebekelerinin rutin kontrollerini yapmak için kullanılıyor.

Robotlarla yapılan görüntüleme ile sorun yaşanan kanalizasyon bölgesinde fazladan kazı yapılması engelleniyor. Maliyet, emek ve zamandan tasarruf sağlayan Kanal Görüntüleme Robotları günde 190 metre kanalizasyon hattını görüntülüyor.

Celal KÖRLÜ/IHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.