1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Dil kanseri belirtileri Dil kanserinin semptomları
Dil kanseri belirtileri Dil kanserinin semptomları

Dil kanseri belirtileri Dil kanserinin semptomları

Dil kanseri belirtileri diğer daha az ciddi sorunlara bağlanabilirken, eğer bazılarını bir arada görüyorsanız, daha büyük sorunlar varsa onları ortadan kaldırmak için bir doktora görünmeniz önemlidir.

A+A-

Teknik olarak oral veya orofaringeal kanser olarak bilinen dil kanseri, en yaygın kanserlerden biridir. Bu nedenle dil kanseri semptomlarını bilmenin çok önemli olması kadar, erken tedavi etmek de çok önemlidir.

Çoğu durumda, dil kanseri olan insanlar yaşamları boyunca sigara veya alkol içen kişilerdir.

İstatistikler, bunun erkeklerde kadınlardan daha fazla göründüğünü göstermektedir ve son zamanlarda oral/orofarengeal kanserli insanların sayısı artmıştır.

Herhangi bir hastalıkta olduğu gibi, neler olduğunun göstergesi olan bazı semptomlar vardır. Dil kanserinden şüpheleniyorsanız, bu anlatacaklarımız hastalığın ilk 5 semptomudur.

Ancak, bu semptomların en genel semptomlar olduğunu ve kanser olduğunuzun %100 göstergesi olmadığını lütfen unutmayın.

Herhangi bir sağlık sorununuz varsa, kontrol ettirmeniz ve doğru teşhisi koydurmanız için doktorunuzu görmeniz gerektiğini unutmayın.

Risk faktörleri

Tıpkı aile geçmişinde diyabet olan birinin diyabetten muzdarip olması daha muhtemel olduğu gibi, aynı zamanda faktörler de vardır, yaşam tarzı ya da diyetle alakalı olsun ya da olmasın, bunlar dil kanseri olasılığını yükseltebilen şeylerdir.

Onlardan bazıları:

Sigara içmek ve alkol almak

Bu kombinasyon, akciğer kanseri, siroz ve mide kanseri gibi diğer hastalıkların yanı sıra dil kanseri olasılığını da artırır.

Aktif sigara içenler, ağız bölgesindeki kanserli hücreleri büyütme eğilimindedirler. Bu, düzenli olarak alkol içen insanlar için de geçerlidir.

Diyet

Meyve ve sebze bakımından zayıf bir beslenme takip etmek bağışıklık sisteminizi zayıflatır ve sık görülen sağlık problemlerine karşı sizi daha da savunmasız bir hale getirir.

İnsan papillom virüsü (HPV)

HPV’li insanların dil kanserine yakalanma olasılığı daha yüksektir, çünkü bu virüs direkt olarak bunun ortaya çıkması ve büyümesi ile ilişkilidir.

Dil kanserinin semptomları

1. Dil ülseri

Oral veya dil kanserinin ilk belirtilerden biri ağrılı ülserler veya ilaç tedavisine iyi cevap vermeyen yaralardır.

Normalde ülserler ağrılıdır ve çok rahatsızlık vericidir. Bununla birlikte, buradaki fark bunların çok daha hassas olması ve çok sık görülmesidir.

Onları normal ülserler veya ağız uçukları ile karıştırmamak önemlidir, bu yüzden ağrı seviyesine ve süresine dikkat edin.

2. Ağrı

Dil kanserinin neden olduğu ağrı sadece dil ile sınırlı değildir. Ayrıca ağzın içine yayılabilir ve boğaza kadar da gidebilir.

Bir şeyleri içmek veya yemekleri çiğnemek gibi günlük aktivitelerde bunu hissedebilirsiniz.

Bu, yutma veya çiğneme sırasındaki ağrıya bağlı olarak kanserin bir göstergesi olabilir, ancak boğaz enfeksiyonlarına, tonsilite veya alerjiye de işaret ediyor olabilir.

Ağrı yoğunluğuna ve süresine dikkat edin.

Bir haftadan uzun sürerse ve dilinizdeki lekeler gibi başka semptomlar da görürseniz, en iyisi doktor tarafından muayene edilmeniz ve düzgünce teşhis konulmasıdır.

Bu yazımızı da okuyun: Diliniz, sağlık ve duygular

3. Dilde lekeler

Lekeler, dil kanserinizin olabileceğinin başka bir göstergesidir.

Genellikle beyaz (lökoplazi) veya kırmızıdır (eritroplazi) ve iki haftadan daha uzun sürer. Eğer bu bahsettiğimiz sizde varsa, neler olduğunu öğrenmek için bir doktora görünmelisiniz.

Doktorunuz eğer gerekli olduğuna karar verirse, lekeleri analiz etmek için bir biyopsi testi isteyecektir.

4. Kötü koku

Yukarıdaki belirtilerin ardından ağızda kötü bir koku olması çok yaygındır. Dişlerinizi ve dilinizi fırçalayarak düzeltebilirsiniz, ancak tekrar edebilir ve kanlı bir tatla karşılaşabilirsiniz.

5. Kanayan dil

Birçok kişi dil bölgesinde kanamayı diş eti kanaması veya ülser ile karıştırmaktadır. Bu nedenle kanamanın nereden geldiğini bulmak önemlidir.

Nereden geldiğini bulmak için yemek yedikten sonra kulak pamuğu ile dilinizi temizleyin.

Ağzınızda sürekli kan tadı varsa bir doktora görünün.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.