1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Macron'a: Bizim için Kandil neyse Sincar da odur
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Macron'a: Bizim için Kandil neyse Sincar da odur

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Macron'a: Bizim için Kandil neyse Sincar da odur

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un YPG'ye destek açıklamalarına ilişkin, " Boyunu aşan işlere girme. Teröristlerle yatıp kalkan, hatta onları saraylarında ağırlayanlar, yaptıkları yanlışı er-geç anlayacaklardır." dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısına katıldı. AK Parti Genel Merkezinde gerçekleştirilen toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaptı.

Irak’ta PKK'nin üstlendiği yerlerden çıkarmak ve faaliyetlerini tamamen sona erdirmekte kararlı olduklarını vurgulayan Erdoğan, "Irak Hükûmeti, Sincar başta olmak üzere, çeşitli bölgelerde bu işi kendisinin yapacağı taahhüdünü bize verdi. Beklentimiz bu taahhüdün gerçekleşmesidir. Bizim için Kandil neyse Sincar da odur; bir gece ansızın oraya da gireriz. Terör örgütünün faaliyetlerinin Irak topraklarında sona erdirilmesi hem bizim, hem de Bağdat Hükûmeti’nin ortak sorunudur. Şayet arzu ederlerse Irak’la bu konuda birlikte çalışmaya da hazırız." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: "Güney sınırlarımızla ilgili kararlılığımızı tüm dünyaya gösterdiğimize inanıyorum. Artık bu konuda Türkiye’ye yönelik eleştiriler getirilmesinin bir anlamı yoktur. PKK’yla PYD’yi aynı görmeyen, DEAŞ’la mücadeleyle YPG’yle mücadeleyi eşdeğer tutmayan tüm yaklaşımlara kapımız kesinlikle kapalıdır. İster Suriye’de olsun, ister Irak’ta, isterse başka bir yerde, terör örgütünün harf oyunlarıyla ismini değiştirerek oynadığı oyuna katılmak isteyenler, kendileri bilirler. Ha Ali, ha Veli, bizim için değişmez; onun için biz bunların hepsinin de aynı yılanın yavruları olduğunu biliyoruz. İsteyen herkese belgeleriyle gösteriyoruz, video kayıtlarıyla gösteriyoruz, fotoğraf çekimleriyle gösteriyoruz, ama inanmıyor; inanmıyorsan yoluna devam et. Biz de kendi göbeğimizi kendimiz keseriz. Dolayısıyla biz teröristlere isim koymakla değil, onları ortadan kaldırmakla meşgulüz."

Konuşmasının devamında, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, dün yaptığı açıklamalara da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa’nın, tamamen yanlış buldukları ve yanılgılardan kaynaklandığını umdukları bu tavrından dolayı üzüntü duyduklarını söyledi.

Erdoğan, "Eskiden beri ülkelerinde serbestçe faaliyet gösteren terör örgütü mensuplarını dün bir kez daha en üst düzeyde ağırlayanlar, bunun Türkiye’ye karşı husumet ifadesinden başka bir anlamı olmadığını bilmelidir. Dünyanın neresinde yol yapan işçilere, hasta taşıyan ambulanslara, eğitim veren öğretmenlere saldıran bir terör örgütü vardır? Türkiye’dekiyle, Suriye’dekiyle, Irak’takiyle hepsi de aynı olan bu terör örgütü işte böylesine alçak bir yapıdır." diye konuştu.

"Boyunu aşan işlere girme"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Batı’nın PKK'nin ‘Suriye Demokratik Güçleri’ (SDG) diyerek kendilerine aldatmaya çalıştığını belirtti ve "Kusura bakmayın, biz bunların hepsinin temelini biliriz, hücrelerini okuruz, dolayısıyla bunları bize yutturamazsınız. Bunların adresine varana kadar hepsinin künyesi bizde var. 24 saatte bir ismini değiştirseniz, biz bunları tanırız." şeklinde konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un, ‘YPG’ye destek verdik, Türkiye’yle SDG arasında arabulucu olabiliriz’ sözlerini, "Söyleyen kişinin haddini ve boyunu çok aşan bir beyan" olarak nitelendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları kaydetti: "Sana böyle bir görev kim verdi? Boyunu aşan işlere girme. Bizim arabulucuya ihtiyacımız yok. Türkiye’nin ne zamandan beri terör örgütleriyle bir masaya oturmak gibi sorunu var, nereden çıkardınız bunu? Siz terör örgütleriyle beraber masaya oturabilirsiniz; ama Türkiye terör örgütleriyle mücadelesini Afrin’de olduğu gibi yapar. Ha siz yine aynen devam edin. Siz kim oluyorsunuz ki bir terör örgütüyle Türkiye arasında arabuluculuk ifadesini ağzınıza alabiliyorsunuz? Daha kendi kirli ve kanlı geçmişlerinin hesabını vermemiş olanlar, bugün de kendilerini terör örgütleriyle yan yana tahayyül edebilirler; ama Türkiye için böyle bir durum asla söz konusu değildir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Fransa’nın hiçbir terör örgütünden, hiçbir teröristten, hiçbir terör eyleminden şikâyetçi olma hakkı kalmamıştır. Teröristlerle yatıp kalkan, hatta onları saraylarında ağırlayanlar, yaptıkları yanlışı er-geç anlayacaklardır. Bu teröristleri böylesine pervasızca destekleyenler, ortaya çıkacak sonuçların hesabını Fransa kamuoyuna vermeye de hazır olmalıdırlar. Her an bizim şu anda yaşadığımız sıkıntılar onların başına da gelebilir." değerlendirmesinde bulundu.

"Ümit ediyoruz ki bizden yardım istemezler"

Yıllarca kendi ülkelerindeki canileri başlarından def etmek için bilinçli olarak DEAŞ saflarına yönlendirenlerin, şimdi evlerine dönen bu "profesyonel teröristlerle" ne yapacaklarını kara kara düşündüğünü dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugünlerde hararetle destekledikleri PYD konusunda yaşayacakları durum da farklı değildir. Suriye’den, Irak’tan canını kurtarıp kaçan teröristler, Fransa’nın bu politikasından aldıkları cesaretle oraya doluştuğunda, ümit ediyoruz ki bizden yardım istemeye kalkmazlar." ifadelerini kullandı.

Yapılması gerekenin, Suriye’de ve Irak’ın kuzeyinde nasıl bir gelecek inşa edilebileceğinin Türkiye’yle birlikte planlanması ve uygulanması olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konuda Türkiye ile çalışmak isteyen herkesle görüşmeye, konuşmaya ve ortak eylem planları oluşturmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Erdoğan, "Fransa, teröre ne kadar karşı olduğunu yedi teröristi Elysee Sarayında ağırlayarak tescil etti! Artık kendilerine, Suriyeliler için aydınlık bir geleceğin nasıl kurabileceğini konuşmak isteyenlerin gelmesi gerekir. Yoksa Suriye topraklarını teröristlerden arındırma ve Suriyelileri huzur içinde yaşayabilecekleri güvenli bölgelere kavuşturma konusundaki tavrımızı operasyonlarımızla gösterdik, göstermeyi de sürdüreceğiz." diye ekledi. (İLKHA)


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.