1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yasakçı baskıcı jakobenler
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yasakçı baskıcı jakobenler

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yasakçı baskıcı jakobenler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Terör örgütlerinin propagandasını yapmak düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilmez" dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İbn Haldun Üniversitesi Sempozyumu'nda konuştu.

Üniversite öğrencilerine ve akademisyenlere önemli mesajlar veren Erdoğan, "Dünyanın hiçbir ülkesinde terör örgütlerinin propagandasını yapmak düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilmez" dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Üniversitemizin öğrencilerinin büyük bir bölümünün yabancı ülkelerden olması memnuniyet vericidir. 'Önümüzdeki senlerden itibaren yapılan hazırlıkların meyvelerini inanıyorum ki toplayacaksınız. İnşaallah, diğer üniversitelere verdiğimiz gibi buraya da destek vereceğiz. Bir önemli açılış da İbn Haldun Sempozyumu'dur. Dünyanın dört bir köşesinden sempozyuma iştirak eden misafirlerimize hoş geldiniz diyorum.

"BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR"

Öğrenci hareketliliğinin arttığı bir dönemde, Türk üniversitelerinin uluslararası görev üstlenmesi büyük önem arz ediyor. Alt yapı ne kadar sağlam olursa ilerisi de o kadar güçlü olacaktır.

"İBN HALDUN'UN DÜŞÜNCESİNİN ÇEKİRDEĞİNİ KUR'AN OLUŞTURUR"

İbn Haldun, seleflerinden çok farklıdır. Çok yönlü, özgün, dâhiyane bir şahsiyettir. İbn Haldun'un düşüncesinin çekirdeğini Kur'an-ı Kerim oluşturur.

"GEÇMİŞİ YOK SAYARAK GELECEĞE YÜRÜNEMEZ"

Batı'yı örnek alan Türk aydınları İbn Haldun'u adeta yok saymıştır. Bu büyük İslam aleminin incelikle işlediği mesajlar çoğu Batılıyı rahatsız etmiştir. Geçmişi yok sayarak geleceğe yürünemez. Bu ülke ne çektiyse aşağılık kompleksinden çekmiştir. 

Bu millete en büyük zulmü yasakçı baskıcı jakobenler yapmıştır.

"MAKARNACI, KÖMÜRCÜ DİYE AŞAĞILAYANLARIN DEVRİNE SON VERDİK"

Medeniyet birikimi ile bağlarını koparan bir ülke fikren kuraklığa mahkum olur. Türkiye'nin son 14 yılı tarih ve bilim düşmanı çevrelerle mücadele etmekle geçmiştir. Devlet ve siyaset hayatımıza nüfus etmiş vesayet odaklarını hamdolsun bertaraf ettik. İnsanımızı makarnacı, kömürcü, göbeğini kaşıyan adam diyerek aşağılayanların devrine son verdik.

Kültür, sanat, ilim hayatımızı da bu kesimlerin tasallutundan kurtarmak için gayret sarf ettik. Hamd olsun iş bitti, şu anda çok daha farklı bir yerdeyiz. Şu anda kökleriyle bağlarını koparmadan geleceğe yürüyen, medeniyet değerleriyle barışık akademisyenlere sahibiz. Müktesebatımızı yok saymak yerine onu bugüne taşıyan hocalarımız var. Kapıdan içeriye alınmaan gözüyaşlı öğrenciler artık bulunmuyor.

"ŞİİR OKUDU DİYE İÇERİ ATILAN BİR CUMHURBAŞKANI VAR"

Her geçen gün daha özgür, daha özgün bir üniversiteye doğru yol alıyoruz. Yeni Türkiye'nin aydınlığı varlığını karanlığa borçlu olanları rahatsız ediyor. Bu hazımsızlıklarını da her fırsatta dile getiriyorlar. Katsayı zulmünün üniversiteleri kasıp kavurduğu o meşum günlerde sesi çıkmayanlar bugün sabah akşam bizi eleştiriyorlar. Varsın eleştirsinler, biz yolumuza devam ediyoruz. Kendi ideolojilerinden başka hayat hakkı tanımayanlar bugün şahsımızı, devletimizi hedef alıyorlar.

Biz sizleri biliyoruz. Siz kendi düşüncenizdeki bilim adamlarınıza bile hayat hakkı tanımadınız. Düne kadar yasakçılığı savunanlar bugün demokrasi numarasıyla kendisini parçalıyor. Kimse kimseyi kandırmasın. Biz bunların cemazüyelevvellerini gayet iyi biliyoruz. Bunların bize insan hak ve özgürlükler dersi vermesi komik kaçıyor. Devletin kendi kitaplarında olan bir şiiri okudum diye içeri atılan bir Cumhurbaşkanı var bu ülkede, kimi aldatıyorsunuz.

"28 ŞUBAT'TA NADİDE ESERLERİ ÇÖPE ATTILAR"

Üniversite hocalarının öğrencilerin saçına sakalına takıldığı dönemleri çok net hatırlıyoruz. 28 Şubat sürecinde binlerce nadide eser İstanbul Üniversitesi yönetimi tarafından çöpe atılmıştır.

Sicili hak ve hürriyet katliamlarıyla dolu olanların bize ders vermeye kalkması komik kaçıyor.

"DEVLET, TERÖR ŞEBEKELERİNİN ÜNİVERSİTEDE YUVALANMASINA İZİN VERMEZ"

Dünyanın hiçbir ülkesinde terör örgütlerinin propagandasını yapmak düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilmez.

Hiçbir medeni devlet terör şebekelerinin üniversite yuvalanmasına izin vermez. Silah, molotof ve şiddet asla hak aramanın aracı olamaz. Daha yeni Fransa'da. Yeni Cumhurbaşkanı kendi aleyhine hakaret içeren bir yayın yaptı diye bir gazeteciyi hemen içeri aldılar.

Onlara oldu mu hak, Türkiye'de yargı böyle bir şey yaptığı zaman haksızlık. Terör örgütüne methiyeler düzmenin fikir hürriyetiyle alakası yok. Bizde akademik özgürlük kılıfı altında terör örgütünün propaganda makinesinin işletilmesine kusura bakmasınlar göz yumamayız. Teröre hizmet etmediği sürece her türlü fikrin ifadesine bir şey demeyiz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.