1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Çukurova Belediyesi’nde İşçilere Yüzde 35.7 Zam
Çukurova Belediyesi’nde İşçilere Yüzde 35.7 Zam

Çukurova Belediyesi’nde İşçilere Yüzde 35.7 Zam

Çukurova Belediyesi ile DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası arasında yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı.

A+A-

Çukurova Belediyesi ile DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası arasında yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı. İmzalanan sözleşmeye göre, işçi ücretlerine yüzde 35.7 zam yapıldı.

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, DİSK Genel İş Sendikası ise Çukurova Belediyesi arasında kadrolu işçilerini kapsayan toplu iş sözleşmesini imzaladı. Çukurova Belediyesi idare binasında, işçilerin katılımıyla gerçekleşen imza töreninde, işçiler Başkan Soner Çetin'i davullarla ve alkışlarla karşıladı.

Törene, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, TİS Daire Başkanı Mehmet Salih Doğrul, Araştırma Daire Başkanı Mehmet Güleryüz, Adana Şube Başkanı Hüseyin Yaşar Gündoğdu, başkan yardımcıları, bürokratlar ve işçiler katıldı. Belediye çalışanlarının büyük coşkusu ile başlayan törende, ücret ve sosyal hak zammının birinci yıl için yüzde 35.7, ikinci yıl içinse yüzde 35.7 şeklinde belirlendiği belirtildi. Diğer sosyal haklara ise en az yüzde 25 en fazla yüzde 100 oranlarında artış sağlandı.

DİSK Genel İş Adana Şube Başkanı Hüseyin Yaşar Gündoğdu, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin'in, işçilere tanıdığı haklarla Türkiye'ye örnek olduğunu ve en yüksek zam sözleşmesini imzaladıklarını söyledi. Gündoğdu, "Sözleşme sürecinde, emekten ve emekçiden yana gösterdiği duyarlılıktan dolayı Çukurova Belediye Başkanımız Sayın Soner Çetin'e teşekkür ediyoruz" dedi,

DİSK Genel İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, "Türkiye'nin en iyi sözleşmesine, emekten yana tutumuyla en büyük katkıyı sunan emek ve emekçi dostu belediye başkanımız Soner Çetin'in, kutlu mücadelesinde asla yalnız bırakmayacağız. Hem hizmetlerinden dolayı, hem de Türkiye'de en başarılı ilçe belediye başkanı seçilmesinden dolayı kendisini kutluyorum" diye konuştu.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko da, son yapılan anketlerin hepsinden birincilikle çıkan ve Türkiye'nin en başarılı belediye başkanı seçilen Soner Çetin'i kutladığını belirterek, "Başkanımız Soner Çetin, başarısının gücünü, emekten ve emekçiden yana kullanarak taçlandırdı. Bugün burada yaptığımız toplu iş sözleşmesinin Türkiye'de örnek olmasını temenni ediyoruz" dedi.

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, belediye başkanı seçildiğinden beri en mutlu olduğu günlerden birini yaşadığını ifade ederek, "DİSK gibi bir sendikanın genel başkanı, bir işverene "yoldaşım" diyorsa, bundan daha büyük bir mutluluk olabilir mi? Bugün Türkiye'de, belediyeler arasında CHP'li belediyelerin tavrı açık ve nettir, tarafı bellidir. CHP, işçinin ve emekçinin tarafındadır. Geçen ay memurlarla yaptığımız sözleşme Türkiye'ye örnek oldu. Umut ediyorum ki, bugün yaptığımız sözleşme de Türkiye'ye örnek olacaktır. İşçi kardeşlerimiz Çukurova Belediyesi'ni örnek göstereceklerdir. Biz her şekilde emekten yana olacağız. Biz işçilerimiz sayesinde başarılıyız. İşçilerimiz hiç benim başımı öne eğmediler. O yüzden ne yapsak azdır. Toplu iş sözleşmemizin tüm işçi kardeşlerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" diye konuştu.

Şiddet uygulayan işçinin maaşı eşine verilecek

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin ile sendika arasında imzalanan sözleşmede, işçilerin çocuklarının belediyeye ait kreşlerden ücretsiz yararlanması, çocuğu üniversitede okuyan işçilere destek verilmesi ve eşine şiddet uygulayan işçinin, eşinin beyanı ile maaşının yarısının eşine ödenmesi gibi maddeler de yer alıyor.

Celal KÖRLÜ/IHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.