1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. "CoronaVAC" İsimli; Covid-19 aşısı için Türkiye'de devrede
"CoronaVAC" İsimli; Covid-19 aşısı için Türkiye'de devrede

"CoronaVAC" İsimli; Covid-19 aşısı için Türkiye'de devrede

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından gelen son dakika bilgilendirmesine göre, ilk aşamada diğer aşı adaylarına kıyasla çok daha güvenli olduğu tahmin edilmekte olan "CoronaVAC" İsimli; Covid-19 aşısı için Türkiye'de devreye girme süresiyle ilgili ...

A+A-

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından gelen müjde ve son dakika alınan bu haberin tüm detayları, özellikle Ankara ilk sırada olmak üzere; Türkiye'nin geri kalan 80 şehrinin tamamını ilgilendirmekte. 

Fahrettin Koca'dan son dakika haberi: Koronavirüs aşısına ilişkin tüm Dünya genelinde olduğu gibi, aşı denemeleri Türkiye'de de devam ediyor. Öte yandan Koca, yeni bir aşıyla ilgili sinyali bugün verdi. Yapmış olduğu açıklamada; Çin menşeili olan "CoronaVac" isimli aşının Ankara ve Türkiye'de faaliyetine Aralık ayı gibi kısa bir süre içerisinde gelinmesi öngörülüyorken, şuanda da gönüllülerin üzerinde gerçekleştirilmekte olan çalışmalarla birlikte 5.000.000 aşı uygulanacağının tahmin edildiğini söyledi. Gün de veren Koca tüm Türkiye'yi ilgilendiren en büyük müjdesini bu şekilde vermiş oldu! Herkes bugüne hazır olmalı..

Sağlık Bakanı Koca'nın açıklamasına göre, SinoVac isimli bir aşının bundan yaklaşık 40 gün önce başlayan denemelerinin Ankara / Hacettepe Üniversitesi koordinasyonunda hala devam ediyorken, ek olarak "CoronaVAC" isimli aşının denemeleri ise 25 ayrı merkezde devam ediyor. Bu noktada 40 gün sonra, yani ortalama 1.5 ay sonra Türkiye'de çok önemli bir adım atılarak yeni bir aşının daha denemelerinin başlayacağını vurguladı.

Hürriyet yazarlarından olan Osman Müftüoğlu, Bakan Koca tarafından aldığı bilgilerle birlikte Türkiye'eki aşı çalışmalarına dair tüm detayları eksiksiz bir şekilde paylaştı! Bu kapsamda oldukça önemli noktalara değinildi.

Müftüoğlu, Bakan Koca'nın koronavirüs için ilk aşamada daha güvenli liman olarak görülmekte olan CoronaVac ile işe başlama düşüncesi olduğunu, kendince bu işin bitmiş olduğunu, 5 milyon dozun Çin kökenli koronavirüs aşısının Aralık ayında devam edeceğini söyledi ve tahminlerini sıraladı. Arkasından ise 5'er milyon dozluk yeni uygulamaların başlayacağının anlaşıldığını da öne sürdü.

Sağlık Bakanı Koca ile, dün Bursa'da bir görüşme gerçekleştirdiğini açıklayan Müftüoğlu, salgında son duruma yönelik farklı konuları etraflı bir şekilde tartışma fırsatı bulduğunu söyledi. Bakanın her zaman olduğu gibi sorulara çok net yanıtlar verdiğini, görüşmenin kendisini memnun eden ve sonuca ulaştıran en önemli bölümünün ise aşılara dair söyledikleri olduğunu, bu gelişmelerden grip aşısına ilişkin her şeyi paylaştığını; fakat özetlemek gerekirse; anlaşılanın Sayın Bakan ve ekibinin en az 3.000.000 doz grip aşısı rakamına ulaşmada kararlı olduğunu öne sürdü. Eğer sıkıntılı bir durum yaşanırsa da; bu rakamın 3.000.000'dan daha yüksek seviyelere çıkarma potansiyellerinin olduğunu da idddia etti ve o beklenen tarihi verdi.

Çin menşeili aşıların Aralık ayı gibi insanlara vurulmaya başlanacağı, yerli aşının ise 2021 yılı Nisan ayı gibi kendini göstereceği düşünülüyor. Bakan Koca, ilk sürede yan etkisinin daha az olacağını düşündüğü, yani daha güvenli liman olarak gördüğü Çin menşeili CoronaVac'i deneyecek. Gerekli anlaşmalar bu anlamda tamamlanmış ve her şey açık - net bir şekilde belli olmuş durumda.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.