1. HABERLER

 2. YAŞAM

 3. Corona Virüs Belirtileri! Korona Virüs Nedir? Korunmanın Yolları
Corona Virüs Belirtileri! Korona Virüs Nedir? Korunmanın Yolları

Corona Virüs Belirtileri! Korona Virüs Nedir? Korunmanın Yolları

Corona virüsünün etkileri sebebiyle birçok ülke alarm durumuna geçti. İşte corona virüsü belirtileri, etkileri ve tüm merak edilenler...

A+A-

Korona Virüsü Nedir? Korona Virüsünden Korunmanın Yolları Nelerdir?

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan, sonrasında ise tüm dünyada korkuya sebebiyet veren korona virüsü, binlerce kişinin ölümüne sebep olurken, birçok kişi tarafından da ne olduğu merak ediliyor. 

Tüm dünyanın gündeminde başlıca sorunlar arasında yer alan korona virüsü, birçok kişinin ölümüne sebep olurken, hastalıktan korunmak isteyenler ise virüs ile ilgili bilgi topluyor. Nasıl bulaştığına dair araştırmalar yapılırken, virüsten korunma yöntemleri de yine merak edilen konu başlıklarının arasında ilk sırada geliyor. 

Korona virüsü, insanların hayvanlar ile teması ile yayılabilen ve insandan da insana geçen son derece tehlikeli bir virüs tipi. İnsandan insana geçişi ise, virüsle enfekte olmuş bir kişinin salgısı yoluyla olabiliyor. 

Hastalığın bu kadar hızlı yayılmasının ve binlerce kişinin ölümüne sebep olmasının ardında ise, henüz belirlenen bir tedavisinin olmaması şeklinde açıklanabilir. Çoğu zaman kendiliğinden geçen belirtilere ise hekimler tarafından ağrı kesici ve ateş düşürücü gibi ilaçlar yazılarak tedavi edilmeye çalışılıyor. 

Bu süreçte dikkat edilmesi gereken şeylerin başında ise havalandırılmış odalar geliyor. Öte yandan öksürüğe de sebebiyet veren virüse bir diğer iyi gelen yöntem ise sıcak duş. 

Hastalığa kapılan kişilerin ayrıca bolca da sıvı tüketmesi gerekirken, bol bol da dinlenmesi ve uyuyarak istirahat etmesi öneriliyor. 


CORONA VİRÜS BELİRTİLERİ

Virüsün belirtileri ise burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı, birkaç gün sürebilen ateş şeklinde olabiliyor. 

Özetle Hastalığın Belirtileri:

 • Ateş
 • Öksürük
 • Nefes darlığı
 • İshal
 • Bulantı ve kusmadır
 • Burun Akıntısı
 • Boğaz Ağrısı
 • Baş Ağrısı

Ayrıca bağışıklık sistemi zayıf olan yaşlı ve genç kişilerin de bu virüs sebebiyle zatürre ve bronşit gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına kapılabileceği durumu söz konusu. Öte yandan MERS ve Sars gibi ölüme neden olabilecek ve insana da geçebilen korona virüsü tiplerinin de olduğuna dair bilgiler yer alıyor. 

corona-virus-belirtileri.jpg


Korona Virüsü Nedir?

Hayvanlar arasında yaygın olan bir grup virüs olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra nadir de olsa bazı durumlarda korona virüslerinin “zoonotik” olduğu, bilim insanları tarafından ortaya atılan bulgular arasında yer almaktadır. Zoonotik ise, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre virüslerin hayvandan insana geçme anlamında kullanılan bir tanımlama olmaktadır. 

Korona Virüsünden Korunma Yolları Nelerdir?

Henüz bir tedavi yöntemi ya da aşısı bulunmayan korona virüsüne maruz kalmamak ve bulaşma oranını azaltmak adına Dünya Sağlık Örgütü tarafından bazı önlemlerin alınması önerilmektedir. Birleşmiş Milletler’e göre virüse yakalanmaktan korunmak adına yapılması gerekenler şu şekildedir: 

 • Ellerin sık bir şekilde alkol bazlı silinmeli ya da ılık su ve sabunla yıkanmalı
 • Hapşırık ya da öksürük sırasında ağız ve burun kapatılmalı
 • Ateşli ya da öksüren kişi ile yakın temasta bulunulmamalı
 • Ateş, öksürük, nefes darlığı gibi belirtiler görüldüğünde acilen sağlık merkezine gidilmeli ve olası bir seyahat süreci geçirilmişse bu bilgiler paylaşılmalı
 • Çiğ ya da az pişmiş hayvansal besinlerden uzak durulmalı

Ateş, İshal ve Kusma Varsa Dikkat!

MERS-CoV’a maruziyetten semptomların başlamasına kadar olan süre (inkübasyon süresi) 2 ile 14 gündür. MERS-CoV enfeksiyonu teyit edilmiş birçok insanda ateş, öksürük, nefes darlığı semptomlarıyla, ciddi akut solunum hastalığı ortaya çıkmıştır. Bazı hastalarda ishal, bulantı, kusma şeklinde sindirim sistemi bulgularının da tabloya eşlik ettiği görülmüştür.

Virüsün bulaştığı hastalarda zatürre ve böbrek yetmezliği gibi ciddi komplikasyonlar geliştiği ve bu hastaların yaklaşık %30’nun hayatını kaybettiği görülmüştür. Ölümlerin çoğunda altta yatan başka tıbbi problemler (şeker, kanser, kronik akciğer, kalp ve böbrek hastalıkları gibi) vardır. Bazı enfekte insanlarda, semptomlar soğuk algınlığı belirtileri gibi hafiftir. Bazılarında hiç belirti yoktur ve bu hastalar genellikle iyileşirler.

Ağrı Söz 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler