1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çocuk Sporculara Beyaz Baston Haftasında Engelli Farkındalığı Eğitimi
Çocuk Sporculara Beyaz Baston Haftasında Engelli Farkındalığı Eğitimi

Çocuk Sporculara Beyaz Baston Haftasında Engelli Farkındalığı Eğitimi

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde; Adil Sosyal Tüm Engelli Dostları Grubu, Ayvalık Kaymakamlığı öncülüğünde sürdürülen Yetenek 10 ile Gelecek Projesi...

A+A-

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde; Adil Sosyal Tüm Engelli Dostları Grubu, Ayvalık Kaymakamlığı öncülüğünde sürdürülen Yetenek 10 ile Gelecek Projesi kapsamında spor çalışmalarını sürdüren 7-13 yaş arası sporculara engelliliğe yönelik farkındalık eğitimi verdi.

Ayvalık Kaymakamlığı Gençlik Merkezi bünyesindeki gönüllü gençlik liderleriyle antrenörlerinin de destek verdiği farkındalık eğitimi; İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü'ne ait kapalı spor salonunda gerçekleşti.

ASTED'in Görme Engelli Koordinatörü Namık Tuncel tarafından verilen eğitimde, çocuk sporculara görme engelli bireylerin güncel hayatta yaşadıkları sorunlar uygulamalı olarak anlatıldı.

Sporcuların gözlerinin kapatılarak, yere düşürülen bir anahtarı bulmaya, tek kolları bağlıyken ceket giyme ve görme engellilerin olmazsa olmazı olarak nitelendirilen beyaz bastonla yürümeye çalıştıkları eğitim yaklaşık 1 saat sürdü.

Eğitimlere katılan Gençlik Merkezi gönüllü antrenörlerinden Ali Çamlıbel, verilen eğitimde çocuk sporculara engellilerin güncel hayatta yaşadıkları zorluk ve sıkıntıları gözler önüne serildiğini kaydederek, "Örneğin gözleri kalın bantla kapalı bir çocuğumuz anahtarını yere düşürdüğünde o anahtarı el yordamıyla bulmaya çalışırken, aslında engelliler konusunda ne kadar da çok farkında olmadıklarını anladılar. Bir engelin, insan hayatında neleri beraberinde getirebileceğin kendi gözlemleriyle fark ettiler. Bunun yanı sıra çocuklarımız görme engelli Namık Tuncel'in verdiği eğitimde, engellilere çocuklarımızın yardımsever bir şekilde yaklaşmaları gerektiğini de öğretmiş olduk." dedi.

Yapılan farkındalık eğitimiyle ilgili muhabirimize açıklamalarda bulunan Ayvalık Gençlik Hizmetleri ve İlçe Spor Müdürü Cem Hamzaoğlu ise; Ayvalık Kaymakamlığı'na bağlı Gençlik Merkezi olarak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası dahilinde düzenledikleri aktivitesinin Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı'nın öncülüğünde il genelinde sürdürülen Yetenek 10'la Gelecek Projesi'nin bir parçası olduğunu söyledi.

Eğitim kapsamında; görme engelliler başta olmak üzere engellilerin güncel hayatta yaşadıkları zorluk ve sorunlarla, o duyguların nasıl bir ruh hali olduğunu çocuk sporculara aktarmaya çalıştıklarını belirten Cem Hamzaoğlu, "Bunu yaparken de; toplumda engelli-engelsiz tüm vatandaşlarımızın her koşulda birbirilerine destek vererek yaşamaları için engelleri ortadan kaldırmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

IHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.