1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Çin 2025 Uzay Planını Duyurdu! Yeni Teknoloji İçin Hazırlık Yapıyor
Çin 2025 Uzay Planını Duyurdu! Yeni Teknoloji İçin Hazırlık Yapıyor

Çin 2025 Uzay Planını Duyurdu! Yeni Teknoloji İçin Hazırlık Yapıyor

5 yıllık uzay planını duyuran Çin’in hedefinde dünya liderliği var.Önceki yıllarda Amerika Birleşik Devletleri ile uzay yarışında rekabet içerisine girmek isteyen Çin...

A+A-

Çin Yeni Teknoloji Devi Olmaya Hazırlanıyor!

5 yıllık uzay planını duyuran Çin’in hedefinde dünya liderliği var.

Önceki yıllarda Amerika Birleşik Devletleri ile uzay yarışında rekabet içerisine girmek isteyen Çin, Vuhan kentinde düzenlenen 6. Uluslararası Ticari Uzay Forumu’nda gelecekteki 5 yılın ticari uzay çalışmalarını duyurdu.

Forumda açıklanan bilgilere göre Çin, 2023 yılına kadar ‘Kuaizhou’ isimli seri roket fırlatışını 2 katına çıkarmış olacak.

2025 yılına kadar ise Çin’in katı yakıt teknolojisinde dünya lideri haline geleceği öngörülüyor.

100 Uydu Fırlatılacak

6. Uluslararası Ticari Uzay Forumu’nda, uzay tabanlı nesnelerin interneti inşası için de 2023 yılına kadar yaklaşık 100 tane uydunun fırlatılacağı bilgisi paylaşıldı.

Uzay tabanlı nesnelerin interneti inşasının 3 aşamadan oluşacağı belirtilirken, ilk aşamanın yapılan testler sonucunda tamamlandığı öğrenildi.

Daha küçük ölçekli uydu ağlarının hayata geçmesi ikinci aşamada planlanırken, bu çerçevede de 2023 yılına kadar en az 80 uydunun fırlatılacağı belirtildi.

Katı yakıt teknolojisinde dünya lideri olmayı hedefleyen Çin, üçüncü aşamada ise 2025 yılına kadar işletme, uygulama ve hizmetleri de içerisine alan uzay tabanlı bir ekosistem inşa etmiş olacak.

Ağrı Söz / İçerik Editörü
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUM EDİTÖRÜ: Yorum ve Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın.