1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Müjde! Tarım Kredi Borcuna Yapılandırma Geliyor
Müjde! Tarım Kredi Borcuna Yapılandırma Geliyor

Müjde! Tarım Kredi Borcuna Yapılandırma Geliyor

Tarımsal kredi borçlarına yapılandırma imkanı getiriliyor.

A+A-

AGRİSOZ.COM - Tarımsal kredi borçlarına yapılandırma imkanı getiriliyor.

Meclis’e sunulan ‘Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ ile Çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarına yönelik yapılandırma imkanının getirileceği öngörülüyor.

İlk Taksit Ekim Ayında

31 Aralık 2020 tarihinden bu yana ödenmeyen borçların yapılandırması için düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren, üçüncü ayın sonuna kadar kooperatife başvuru yapılması gerektiği ve yapılandırılacak kredilerde farklı oranlarda basit usülde de faiz uygulanacağı öğrenildi.

Çiftçilerin yapılandırmadaki asıl tutarın bir defada ödenmesi durumunda borcun tamamının, taksitlere bölünmesi durumunda ise peşinatın karşılığı olan %30’unun, 2021 yılının ekim ayı sonuna kadar ödenebileceği belirtilirken, kalan tutarın da 2022 yılının ekim ayı başlangıcı itibariye her yıl 3 eşit taksitte ödenebileceği bildirildi.

Öte yandan tarımsal kredilere yönelik getirilen borç yapılandırma çerçevesinde ilk taksidin ise 2021 yılının ekim ayında ödemelerine başlanacak.

Borç yapılandırma çerçevesinde kooperatif ve ortaklar hakkında başlatılan kanuni takip işlemleri ile menkul veya gayrimenkullerin de icra aracılığıyla satışının durdurulacağı belirtildi. Bu aşamada bankaların kooperatif ya da ortaklarının hesaplarına koymuş olduğu blokelerin de yapılması planlanan sözleşme ve taahhütnamelerle kaldırılacağı bildirildi.

Kimler Yapılandırma Başvurusunda Bulunamayacak?

Bakanlık izni almadan yapılan borçlanma sözleşmelerine, usüle uygun olmayarak tesislerini satan, kiraya veren, ipotek ve teminatlarını yok edenler, yapılandırma için başvuru yapamayacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.