1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Çalışan Anne ve Babalar Dertli
Çalışan Anne ve Babalar Dertli

Çalışan Anne ve Babalar Dertli

Milyonlarca anne baba iş hayatında aktif olarak yer aldıkları için çocuklarını emanet edecek bakıcı bulamamaktan şikayet ediyor

A+A-

Çalıştığı için çocuğunu bakıcıya ya da kreşe vermek zoruna kalan anne babalar, çocukların yeterince iyi bakılmamasından şikayetçi.

Sürekli kontrol etmenin mümkün olmadığı bu kişileri özellikle çocuklarla verimli vakit geçirmeme ve çocuğun bakıcıya alışıp, anne ve babadan uzaklaşması gibi şikayetler gittikçe artıyor. Genelde sorun çıkaran durumlar ise şu şekilde:

  • En Çok Şikayet Kötü Davranma

Ebeveynler çocuklarına bağırıp sabırlı olmayan bakıcılardan şikayet ediyor. Eve kamera yerleştirip takip eden kesimin hala çok az olması, çocukların davranışlarından anlaşılmaya çalışan bakıcı sorunlarını işaret ediyor.

Ananelere baktırılan çocuklarda da bu kişilere alışmak ve anne ya da babanın sözünü dinlememek söz konusu olduğundan, yine sağlıklı bir süreç gerçekleşmiyor. Özel kreşlerde çocukların -özellikle tuvalet alışkanlığı kazanmamış olanların- altlarının temizlenmemesi ve sürekli pişik olmaları, en çok dert yanılan konular arasında yer alıyor.

  • Bakıcı Kadın Sendromu

Uzmanların bakıcı kadın sendromu adını verdikleri durum, çocuğun televizyona alıştırılması ve reklamlar eşliğinde yemek yedirilmeye çalışılması olarak biliniyor. Çocuğun gelişimini de olumsuz etkileyen bu durumu, birçok bakıcı uyguluyor. Büyüme geriliği, gelişimsel eksikler, ruhsal sorunlar gibi birçok soruna neden olan bu davranışların otizmle benzerlikler gösterdiği de biliniyor.

  • İlk 5 Yıl Çok Önemli

Çocukların gelişiminde anne ve babalarıyla geçireceği ilk 5 senenin çok önemli olduğunu belirten psikiyatristler, çocuğun psikolojisinden anlayan kişilerin de etraflarında bulunması gerektiğini söylüyor. Çocuğun ebeveynine güvenmesi ve terk edilmeyeceğini anlaması, büyüme ve gelişme dönemlerini de etkiliyor.

  • Eğitimli ve İlgili Bakıcılar Aranıyor

Bakıcı kadın sendromu durumu yaşayan çocukların erken dönemde tedavi etmeleri bu sorunu aşmalarını kolaylaştırıyor. Oyun terapisi ile çocuğun kendini ifade edebileceği araçlar kullanılarak, daha iyi bir etkileşim yaşanması için çalışmalar yapılabiliyor.

Çocuk gelişimi konusunda eğitim almış kişilerin ev ya da kreş ortamında bakıcılık için tercih edildiği biliniyor.  Bu durum artık daha fazla önem kazandı. Çünkü eve kamera yerleştiren ve skandal durumlarla karşılaşan anne ve babalar, artık güvenecekleri kişileri seçmekte daha fazla zorlanıyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.