1. HABERLER

  2. TV

  3. Bugün 27 Nisan Hangi Kanalda Hangi Diziler Var?
Bugün 27 Nisan Hangi Kanalda Hangi Diziler Var?

Bugün 27 Nisan Hangi Kanalda Hangi Diziler Var?

Televizyon bazen yalnız yaşayan biri için yoldaş, bazen ailecek geçirilen bir akşamın neşesi, bazen de dünyadan an be an haber aldığımız bir iletişim aracıdır. Her evin olmazsa olmazları arasındadır televizyonlar.

A+A-

Akşam olunca eve giden vatandaşlarımız "Bugün hangi dizi var?" sorgusunu aratıyor. Heyecanı çok yüksek olan bu diziler izleyicilerini ekranların başına kilitliyor. Gün içerisinde iş yerinde yaşanan sıkıntıların yanına bir de sosyal çevrede yaşanan sıkıntılar eklenince insanlar sıkıntıları atmak için bir çıkış noktası arıyor. Bu noktada birçok vatandaşın aklına televizyon karşısına geçerek pasif zaman geçirme önerisi çözüm oluyor.Genelde televizyon karşısına geçen vatandaş ya dizi izliyor ya da spor programı. Peki, bugün televizyondahangi diziler var? TV ekranı ve detaylar haberimizde...

BUGÜN HANGİ DİZİLER VAR?

 

09:45

 

Yaprak Dökümü - Teve 2

 

10:00

 

Bizim Hikaye - Fox Tv

 

11:00

 

Kördüğüm- Kanal 7

 

11:00

 

Karagül - SKY 360

 

11:45

 

Aşk-ı Memnu

 

13:00

Ah Kalbim - Kanal 7

 

13:45

 

Kadın - Fox Tv

 

14:00

 

Beni Bırakma - ATV

 

16:10

 

Kördüğüm - Kanal 7

 

16:30

 

Arka Sokaklar - Kanal D

 

20:00

Aşk ve Mavi - Atv

 

20:00

 

İstanbullu Gelin - Star Tv

 

20:00

 

Payitaht Abdulhamid - TRT 1

 

20:00

 

Arka Sokaklar - Kanal D

 

21:30

 

Ah Kalbim - Kanal 7

 

22:45

 

Suskunlar- Teve 2

 

TELEVİZYON NEDİR?

Televizyon Nedir?Televizyon 1925 yılında bisküvi kutusu ile icat edilen ve içerisinde uygun şartlar sağlandığında çeşitli görüntüleri size sunacak donanıma sahip olan bir haberleşme aracıdır. Temel olarak ise, elektromanyetik dalgalar halinde yayılan görüntü ve seslerin, ekran ve hoparlör sayesinde alıcıya ulaştırılmasını sağlayan, elektronik bir cihaz şeklinde tanımlayabiliriz.

 

İlk yayınını 1929 yılında gerçekleştirebilen televizyonun günümüzde plazma, HD, 3D, LCD gibi çeşitleri ile bulunmaktadır. Bu kadar geliştirilmesine rağmen televizyonun başından kalkmayan 21. yüzyıl insanı bu icadın tam anlamıyla kölesi olmuştur. Ne kadar hızlı haber yayma, ya da canlı yayın gerçekleştirme olanağı sunsa da, televizyonun aile ilişkilerini zayıflattığı, insanların birbiri ile konuşmamasına neden olduğu, sohbetleri sınırladığı tartışma götürmez bir gerçektir.

 

 

TELEVİZYON NE ZAMAN İCAT EDİLDİ?

Televizyon Ne Zaman İcat Edildi?Televizyon yapım çalışmaları 1923’lerden öncesine dayansa da ilk televizyon 1923 yılında, İngiltere sınırları içerisinde üretilmiştir. Bu üretim bir lavabo ve çay tenekesi ile gerçekleştirilmişti ve gerekli malzemenin olmaması sebebiyle yayına geçemedi. Bundan sonra icadın geliştirilmesi bisküvi kutusuna sarılmış projeksiyon makinesi ile devam etti ve 1925 yılında çalışan ilk televizyon icat edilmiş oldu.

 

Televizyonun tası sayılan bu icatta nakış iğnelerinden bal mumuna kadar birçok ilginç malzeme yer alıyordu. İlk görüntü sinyalinin gerçekleştirilmesi ve yayınlanması ile televizyon her ne kadar tamamlanmış olsa da her icat gibi önceleri ciddiye alınmadı. Ta ki 1929 yılında BBC kanalının ilk deneme yayınını yapmasına kadar. Bu yayından sonra televizyon hak ettiği değeri gördü ve üretilmesi için çalışmalara başlandı. İlk yayınlanan görüntüler iki aşamadan oluşuyordu; birincide haber yayını yapan BBC, ikincide ise müzik ile yayınına devam ediyordu.

 

 

TELEVİZYONU KİM İCAT ETTİ?

Televizyonu Kim İcat Etti? John Logie Baird Televizyon daha 12 yaşında bu konuya karşı merak duyguları kabaran bir çocuğun yılmadan, pes etmeden çalışması sonucu ortaya çıkmış bir icattır. Bu çocuğun ismi ise John Logie Baird olarak bilinmektedir. İskoç kökenli Baird, 12 yaşlarındayken evinin elektrik sistemini döşemeyi başarmış özel bir çocuktur. Bu üstün zekâsı sayesinde asrın icadını ortaya çıkaracak olan John Baird’in arkadaşlarıyla konuşmak için ilk telefon santralini geliştirdiği de bilinmektedir. Bundan sonra İskoçya Kraliyet Teknik Koleji’nde elektrik ile ilgili dersler almaya başlayan John, elektrik mühendisi olarak üniversiteyi bitirmiştir. Sonrasında çeşitli görevler yapan ünlü mucidin televizyon yapma yolundaki ilk çabası 1922’de başlayıp 1923 yılında sonuçlanmıştır.

 

Televizyon icadından sonra infrared ışınları ile ilgili çalışmalarda yapan Baird 1946 yılının Haziran ayında hayata gözlerini yummuştur. Giderken arkasında 21. yüzyıl insanının bağımlısı olduğu, karşısından kalkamadığı, çocukluk hayali olan televizyonu bırakmıştır. Genel olarak tüm insanlığın tutkusu olan bu icadından dolayı da ismi yüzyıllar boyu anılacaktır.

 

TELEVİZYONUN PARÇALARI NELERDİR?

 

Televizyonun Parçaları Nelerdir?Renkli yayın yapmak için çalışmalara 1940’lı yıllarda başlanan televizyonun bu çalışmalara cevap vermesi gecikmedi. İlk renkli televizyon 1950’li yıllarda ABD’de satışa çıktı ve bundan sonra renkli televizyon üretimleri başladı. 1960 ve sonrasında artık neredeyse her evde renkli televizyon bulunmaktaydı. Şu an hala gelişimini sürdüren ve ilk başlarda tahta, kutu, balmumu, iğne gibi ilginç aletlerle yapılan televizyonunun günümüzdeki parçaları genel itibariyle şöyle sıralanabilir: resim kaynağı, ses kaynağı, verici anten, alıcı anten, verici, televizyon alıcısı, hoparlör, ekran ve tuşlar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.