1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan'dan Erdoğan'a Tweet
Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan'dan Erdoğan'a Tweet

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan'dan Erdoğan'a Tweet

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan kimdir? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversitesi’nde yaptığı konuşmanın ardından, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan Twitter’da dikkat çekici bir paylaşımda bulundu.

A+A-

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan kimdir? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversitesi’nde yaptığı konuşmanın ardından, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan Twitter’da dikkat çekici bir paylaşımda bulundu. Prof. Özkan’ın paylaştığı tweet’e göre Boğaziçi Üniversitesi dünyada 190’ıncı, Türkiye’deki üniversiteler arasında ise birinci sırada yer alıyor. Erdoğan, "Çünkü bu üniversitemiz, biraz önce Mevlana Hazretleri'ne atıfla ifade ettiğim hususta açıkçası biraz zayıf kalmıştır. Bu ülke ve bu milletin değerlerine yaslanamadığı için küresel bir marka haline gelme çabalarında da hedeflerine tam manasıyla ulaşamamıştır.” demişti.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Mehmed Özkan kimdir? Mehmed Özkan kaç yaşında, nereli? Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan kimdir sorusuna yanıt aranmaya başlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversitesi’nde yaptığı ve üniversiteyi eleştirdiği konuşmanın ardından, rektör Özkan dikkat çekici bir tweet attı. Prof. Özkan’ın paylaştığı tweet’e göre Boğaziçi Üniversitesi dünyada 190’ıncı, Türkiye’deki üniversiteler arasında ise birinci sırada yer alıyor. Erdoğan, "Çünkü bu üniversitemiz, biraz önce Mevlana Hazretleri'ne atıfla ifade ettiğim hususta açıkçası biraz zayıf kalmıştır. Bu ülke ve bu milletin değerlerine yaslanamadığı için küresel bir marka haline gelme çabalarında da hedeflerine tam manasıyla ulaşamamıştır.” demişti.

 

MEHMED ÖZKAN KİMDİR?

1986 yılında Boğaziçi Üniversitesi, Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans ve doktora çalışmalarına ABD'de Vanderbilt Üniversitesi Elektrik Mühendisliği programı kapsamında, robotik cerrahi ve akıllı robotlar alanlarında devam ederek 1988'de master ve 1991'de doktora derecelerini aldı. Lisansüstü çalışmaları boyunca Vanderbilt Üniversitesinde araştırma görevlisi, “Intelligent Robotics” laboratuvar yöneticisi olarak ABD, Japon endüstriyel projelerinde ve NIH destekli projelerde görev aldı. Doktora döneminde Vanderbilt Üniversitesi, Nörocerrahi Kliniğinde de görev alarak cerrahi robot Ar-Ge çalışmalarından sorumlu araştırmacı olarak çalıştı. 1992 yılında doktora sonrası araştırmaları için Japonya'nın Tokyo şehrinde özel bir kuruluşta devam eden Prof. Özkan Robotlarda kas benzeri nümatik eyleyicilerin kullanımı üzerine odaklandı.

1995'de Boğaziçi Üniversitesi, Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsüne dönen Prof. Özkan, 1995 – 2016 yılları arasında bu Enstitünün Müdür Yardımcılığını yaptı. 2012 – 2016 Yılları arasında Rektör Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlunun Rektör Danışmanlığını, Ağustos 2016'dan bu yana da Araştırmadan sorumlu Rektör Yardımcılığını yürütmekteydi.
Halen Antropomorfik Protez El geliştirilmesi üzerinde disiplinlerarası bir çalışma yürütmektedir.

Ayrıca Prof. Özkan, AKP Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay'ın da kardeşi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.