1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Biyodizel Sektörü 2018 İçin Hedef Yükseltti
Biyodizel Sektörü 2018 İçin Hedef Yükseltti

Biyodizel Sektörü 2018 İçin Hedef Yükseltti

2017 yılında Türkiye'de toplanan 38 bin ton bitkisel atık yağın başarıyla biyodizel üretiminde kullanılmasının ardından, 2018 yılı için hedefler...

A+A-

2017 yılında Türkiye'de toplanan 38 bin ton bitkisel atık yağın başarıyla biyodizel üretiminde kullanılmasının ardından, 2018 yılı için hedefler yükseltildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, Müsteşar Öztürk imzalı "Bitkisel ve Hayvansal Atık Yağlardan Biyodizel Üretimi" adlı kitapçığının yayınlanmasıyla tekrar gündeme gelen konu ile ilgili açıklama yapan Biyodizel Sanayi Derneği Başkanı ve DB Tarımsal Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Borovalı, sektörel gelişmelerin özellikle 2018 yılı ikinci çeyrek dönemde hız kazanmasını beklediklerini dile getirdi.

Türkiye'de yüksek teknoloji ile dünya standartlarında üretilen biyodizelin 10 yıldır başarılıyla motorine harmanlanmasının sürdürüldüğünü dile getiren Biyodizel Sanayi Derneği Başkanı ve DB Tarımsal Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Borovalı, EPDK'nın 2018 yılı itibariyle motorine biyodizel harmanlama zorunluluğu getirdiğini hatırlattı. Biyodizel sektörünün önünü açacak zorunluluk ile birlikte yerli tarım uygulamaları yoluyla yağlı tohum üretiminde dışa bağımlılığının azaltılması ve atık bitkisel yağların geri dönüşümünün teşvik edilmesinin de sağlanacağının altını çizen Borovalı, 2017 yılında Türkiye'de toplam 70 bin ton biyodizel üretimi gerçekleştirildiğini açıkladı.

Borovalı, "Türkiye'deki motorin kullanımını düşündüğümüzde, zorunlulukla birlikte bu yıl ülke genelinde 110 bin ton biyodizel harmanlaması gerçekleştirilmesi öngörülmektedir. Türkiye'de faaliyet gösteren 4 kurum ile toplam 200 bin ton üzerinde biyodizel üretim kapasitesi bulunmaktadır" dedi. Devletin almış olduğu kararın olumlu etkilerinin 2018 yılında da devam edeceğini vurgulayan Borovalı, biyodizel zorunluluğu ile birlikte hem atık bitkisel yağ toplama oranlarında hem de yağlı tohum tarımında artışlar olacağını ve fosil yakıtlara göre asgari yüzde 45 oranında az karbon salımı sağlayan biyodizelin, farklı alanlardaki ulusal yansımalarının kısa sürede görüleceğini söyledi.

"Temiz su ve yeşil enerji için biyodizel"

Yeni dönemin yenilenebilir enerji alanındaki ilerlemenin yanı sıra, daha fazla atık yağ toplanması ve böylelikle su kaynaklarının kirletilmesinin önlenmesi için son derece değerli olduğunu sözlerine ekleyen Borovalı, ALBİYOBİR tarafından yönetmeliklere uygun olarak bitkisel atık yağların toplanması sürecinin uzun süredir başarıyla yönetildiğini belirtti. Borovalı sözlerine şu şekilde devam etti: "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan kitapçık, toplumun farklı kesimlerince konun anlaşılmasına önemli katkılar sunacak. Diğer taraftan, ALBİYOBİR ile birlikte yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında, atık bitkisel yağ topladığımız firmalara iletmek üzere birer teşekkür belgesi hazırladık. Yağları kanalizasyonlara dökmeden geri dönüşüme kazandıran çevre dostu firmalara iletilecek belge ile kamuoyunda farkındalık oluşturarak doğru uygulama örneklerinin artmasını amaçlıyoruz."

Celal KÖRLÜ/IHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.