1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bitlis’te Btö Mensuplarına Ait Mezarlar Açıldı
Bitlis’te Btö Mensuplarına Ait Mezarlar Açıldı

Bitlis’te Btö Mensuplarına Ait Mezarlar Açıldı

Bitlis Sulh Ceza Hakimliğinin kararı ile Yukarı Ölek köyündeki bölücü terör örgütü (BTÖ) mensuplarına ait 279 mezar açıldı.

A+A-

Bitlis Sulh Ceza Hakimliğinin kararı ile Yukarı Ölek köyündeki bölücü terör örgütü (BTÖ) mensuplarına ait 279 mezar açıldı.

Bitlis Valiliğinden yapılan açıklamada, "BTÖ sempatizanlarınca Ağustos 2013 tarihinde; 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu, 4342 sayılı Mera Kanunu, 3194 sayılı İmar Kanunu, 3091 sayılı Taşınmaz Mal Zilyetliğine Yapılan Tecavüzlerin Önlenmesi Hakkında Kanun ve 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ile 19 Ocak 2010 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Mezarlık Yerlerinin İnşası ile Cenaze Nakil ve Defin İşlemleri Hakkındaki Yönetmeliğin ilgili maddelerine aykırı olarak mera kapsamında olup mezarlık olarak kullanılamayacak bir bölgede yaptırılan sözde Ölek Mezarlığına gömülen 279 adet BTÖ mensubunun mezarlarına Bitlis Sulh Ceza Hakimliğinin 4 Aralık 2017 tarih ve 2017/4469 D.iş sayılı kararı ile fethi kabir işlemi yapılmıştır. Yapılan işlemde; yasadışı sembollerle süslenen 279 mezar açılmış, 268 mezardan çıkan kemikler cumhuriyet savcısı ve imam nezaretinde adli tıp uzmanı tarafından tek tek yasal mevzuata uygun muhafaza altına alınarak Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığının 11 Aralık 2017 gün ve 2017/5596 sayılı soruşturma dosyası kapsamında cesetlerin kime ait olduğunun tespiti maksadıyla DNA testi yapılmak üzere İstanbul Adli Tıp Kurumuna sevk edilmiştir. 11 mezarın boş olduğu tespit edilmiştir. Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan basın açıklamasında da belirtildiği üzere, adli tıp kurumunca yapılmakta olan incelemenin sona ermesine müteakip kimlik tespiti yapılan cenazelerin mevzuata uygun şekilde mezarlık olarak tahsis edilmiş yerlere defnedilmek üzere ailelerine teslimi sağlanacak" denildi.

IHA

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.