1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Bipolar Bozukluk Problemine Dikkat - Hipomani Dönemi:Hipomani belirtileri
Bipolar Bozukluk Problemine Dikkat - Hipomani Dönemi:Hipomani belirtileri

Bipolar Bozukluk Problemine Dikkat - Hipomani Dönemi:Hipomani belirtileri

Zi&On psikiyatri akademisinden Yrd.Doç.Dr Onur Okan Demir, bipolar bozukluğun, eski ismiyle manik-depresif bozukluk, iki uçlu bozukluk olarak bilinen bir duygu...

A+A-

Yrd.Doç.Dr Onur Okan Demir, bipolar bozukluk problemine dikkat çekti.

Zi&On psikiyatri akademisinden Yrd.Doç.Dr Onur Okan Demir, bipolar bozukluğun, eski ismiyle manik-depresif bozukluk, iki uçlu bozukluk olarak bilinen bir duygu durum bozukluğu olduğunu belirterek, "Duygu durum; kişinin yaygın ve sürekli olarak, belli bir zaman diliminde (genellikle birkaç hafta boyunca) hissettiği baskın duygu halidir. Bipolar bozukluk tanısı alan kişi yaşamı boyunca mani, depresyon, hipomani ve karma dönem gibi çeşitli dönemler geçirir. Aşırı hareketli, enerjik, konuşkan, kendine güveni artmış "manik" dönem sonrasında; üzüntü, ağlama, değersizlik hissi, enerji kaybı, mutsuzluk şeklinde "depresif" dönem ortaya çıkabilir. Bipolar bozukluğu olan kişinin bu duygu durum değişiklikleri arasında tamamen normal ruh halinde olduğu dönemler olabilir. Riskli davranışlar nedeniyle kişinin sosyal ilişkilerine, iş ve okul yaşamına zarar veren, tedavi edilmediği takdirde intihara yol açabilen ciddi ruhsal bozukluktur" diye konuştu.

Bipolar bozukluğun, her yaşta başlayabilmekle birlikte, sıklıkla genç erişkinlikte 15-35 yaş aralığında ortaya çıktığını kaydeden Yrd.Doç.Dr Onur Okan Demir, "Toplumda her 100 kişiden 2'sinde; kadın ve erkekte eşit oranda görülmektedir. Bipolar bozukluk, diyabet ya da hipertansiyon gibi yaşam boyu süren bir ruhsal bozukluktur. Nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Ancak araştırmalar, beyindeki "nörotransmitter" adı verilen kimyasalların düşünce, duygu durum, hafıza, öğrenme kapasitesini ve dengesini etkilediğini göstermektedir. Aile içi sorunlar, travmalar, ekonomik sebepler gibi stresli yaşam olayları, genetik yatkınlığı olan kişilerde hastalık dönemlerinin ortaya çıkmasını kolaylaştırabilir. Uyarıcı maddelerin (marihuana, kokain, amfetamin gibi), aşırı miktar kahve ve enerji içecekleri tüketimi ve uykusuzluk hastalık dönemlerinin başlamasında etkili olabilir" dedi.

Yrd.Doç.Dr Onur Okan Demir, bipolar bozuklukta belirtileri ise şöyle aktardı;

"Mani Dönemi: Mani dönemi belirtileri genellikle ani başlar ve süresi 2 hafta ile 4-5 ay arasında değişir.

Coşku, enerji artması, aşırı hareketlilik, saldırganlık

Çok konuşma

Uyku süresinde azalma, cinsel istekte artış

Dikkatin azalması ve dikkat dağınıklığı

Özgüven artışı , özel yetenek ve güçlerinin olduğu şeklinde düşünceler

Para harcamada artış

Hipomani Dönemi:Hipomani belirtileri, hastane yatışı gerektirmemesi, kişinin sosyal ilişkilerini ve iş ya da eğitim yaşamını mani kadar bozmaması açısından, maniye göre daha hafif şiddette bir durumdur.

Kişinin öz güveninde aşırı artma

Uyku ihtiyacında azalma

Dikkatin kolay dağılması

Fiziksel ve zihinsel aktivitede aşırı artma

Depresyon Dönemi:Depresif nöbetler genellikle sinsi başlar ve manik nöbetlere göre daha uzun sürelidir; ortalama süresi 6 aydır.

Dikkat eksikliği ve dikkatini toplayamama

Özgüven azalması, suçluluk ve değersizlik düşünceleri

Karamsarlık

Bedensel halsizlik, cinsel istekte azalma

Uyku bozuklukları (uykuya dalamama, erken uyanma, sık sık uyanma, kabuslar görme)

İştah azalması veya artması

İç sıkıntısı

Eskiden severek yapılan etkinliklere karşı ilgi azalması, sosyal ilişkilerde azalma

Kendine zarar verme, intihar düşünceleri ve girişimleri.

IHA

HABERE YORUM KAT

YORUM EDİTÖRÜ: Yorum ve Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın.