1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Bilim Merkezleri Bursa’da Masaya Yatırıldı
Bilim Merkezleri Bursa’da Masaya Yatırıldı

Bilim Merkezleri Bursa’da Masaya Yatırıldı

TÜBİTAK Bilim Merkezleri Çalıştayı, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi'nin ev sahipliğinde Bursa'da yapıldı.

A+A-

TÜBİTAK Bilim Merkezleri Çalıştayı, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi'nin ev sahipliğinde Bursa'da yapıldı.

Gazi, Atılım, Gaziosmanpaşa ve İstanbul Teknik üniversitelerinden akademisyenlerin katıldığı, 3 gün süren çalıştayda, bilim merkezlerinin sürdürülebilirliğine ve öğretim kurumlarıyla öğretmenlerin bilim merkezlerinden daha etkin nasıl yararlanabileceğine ilişkin tavsiyeler tartışıldı.

Büyükşehir Belediyesi'nin vizyon projelerinden olan ve bilimi topluma yaymak, çocuklara sevdirmek hedefiyle projelendirilen Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM), önemli bir çalıştaya ev sahipliği yaptı. TÜBİTAK BİLMER projesi kapsamında gerçekleştirilen TÜBİTAK Bilim Merkezleri Çalıştayı'na, bilim merkezi temsilcileri ve bilim iletişimcilerinin yanı sıra Gazi, Atılım, Gaziosmanpaşa ve İstanbul Teknik üniversitelerinden akademisyenler ile çok sayıda davetli katıldı. BTM'nin ev sahipliğinde Gazi Üniversitesi koordinasyonunda yapılan çalıştayda, bilim merkezlerinin sürdürülebilirliğine ve öğretim kurumlarıyla öğretmenlerin bilim merkezlerinden daha etkin nasıl yararlanabileceğine ilişkin tavsiyeler tartışıldı. İlk gün gerçekleşen panellerde, proje yöneticileri ve destek veren kurumların temsilcileri BİLMER projesi ve bilim merkezlerinin faaliyetlerine yönelik" tebliğler sundu. Bilim merkezlerinde öğrenme ve merkezlerin eğitim kurumlarıyla işbirliklerinin ele alındığı çalıştayda; eğitmenlerin rolleri, ihtiyaçları ve mesleki gelişim gibi konular değerlendirildi.

Ferik: "BTM, Türkiye'ye rol model"

Çalıştayın ilk gününde söz alan BTM Genel Koordinatörü Fehim Ferik, bilim merkezlerinin sürdürülebilirliği açısından etkinliklerin önemini vurguladı. Kurumun yürüttüğü proje ve etkinliklere ilişkin bilgiler veren Ferik, ailelerin çocukları ile birlikte nitelikli zaman geçirdiği "aile üyeliği', eğitici eğitimleri kapsamında sürdürülen "öğretmenler loncası" ve bilimin toplumla buluşmasında gönüllü elçilik görevini üstlenen "bilim elçileri" projelerini tanıttı. Genel Koordinatör Ferik, "BTM'nin yaptığı etkinlik ve organizasyonların yanı sıra" ürettiği eğitim teknolojileriyle Türkiye'ye rol model olduğunu söyledi.

BİLMER Proje Sorumlusu, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fitnat Köseoğlu ise yaptığı konuşmada, hayat boyu öğrenme için örgün eğitimle birlikte alternatif uygulamaların oluşturulmasının önemine dikkat çekti. Eşitlikçi, kapsayıcı ve nitelikli eğitimin herkesin hakkı olduğunu savunan Prof. Dr. Köseoğlu, bilim merkezlerinin görevinin bu ortamları sağlamak olduğunu dile getirdi.

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Uygar Kanlı da konuşmasında, dünyada ve Türkiye'de bilim merkezlerinin gelişimine ilişkin bilgiler verdi. BİLMER projesi kapsamında gerçekleştirilen akademik araştırmaların sonuçlarını paylaşan Kanlı, bilim merkezlerinin faaliyetleri ve ziyaretçi davranışları üzerine önemli tespitlerde bulundu. Bildirilerin sunulduğu, ekip çalışmaları ve etkinliklerle 3 gün boyunca süren çalıştay, bilim merkezleri çalışanları ve öğretmenler açısından somut verileri olan önemli bir faaliyet olarak kayda geçti.

Celal KÖRLÜ/IHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.