1. HABERLER

  2. KİMDİR

  3. Bernard Mandeville Kimdir?
Bernard Mandeville Kimdir?

Bernard Mandeville Kimdir?

Hollanda doğumlu politik eleştiri ustası 1670 yılında dünyaya gelmiştir.Leiden Üniversitesi’nde hukuk ve tıp eğitimi almıştır.

A+A-

Bernard Mandeville Kimdir?

Hollanda doğumlu politik eleştiri ustası 1670 yılında dünyaya gelmiştir.

Leiden Üniversitesi’nde hukuk ve tıp eğitimi almıştır. 1714 yılında Arıların Masalı isimli kitap yazmıştır. Kitabında bir insanın çıkarının tüm insanlığa etki edeceğini savunan Mandeville, homo economicus şeklinde tanımlanmakta olan iktisadi insan kavramına değinmektedir.

Bu kavrama göre insanların sahip olduğu bencil dürtüler genel çıkarı meydana getirmektedir. Aynı zamanda tasarruf ve yardımseverlik gibi eylemler ve düşünce yapıları ekonomiyi durağan haline getirmektedir.

Fakat kendiliğinden gelişen doğal afetler dahi iş bölümünü artırmaktadır. Kötü alışkanlık ve erdem arasındaki farkı gözetmemiş olan ahlak felsefesini reddeden Adam Smith, bunun yanı sıra Mandeville’nin laissez faire denilen bırakınız yapsınlar anlamına gelen düşüncesinden etkilenmiştir.

Yazmış olduğu Arıların Masalı adlı kitabında Hıristiyan dininin sahip olduğu ahlak anlayışıyla zıtlaşan kötü huylara değinen eleştiri ustası, bu kötü huyların lüks tüketim, gösteriş ve hırsdan meydana geldiğine de değinmiştir.

Fakat bu kötü huyların ancak sağlıklı bir toplumda var olduğunu da belirtmiş ve bireylerin kendi çıkarını diğer insanların çıkarlarından üstün görmesiyle toplum refahının artacağının altını çizmiştir.

Bernard Mandeville, 1733 yılında hayata gözlerini yummuştur.

Ağrı Söz / Biyografi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.