1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Bel Ağrısına Ne İyi Gelir Nedenleri ve Tedavisi
Bel Ağrısına Ne İyi Gelir Nedenleri ve Tedavisi

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir Nedenleri ve Tedavisi

Bel Ağrısına Ne İyi GelirBel ağrısı, yanlış duruş, uzun süre ayakta kalma, yorgunluk, fazla kilo, kas kasılmaları ve hatta stres kökenli ve sık rastlanılan fiziksel bir rahatsızlıktır. Her bel ağrısı, hekime görünmeyi gerektirmeyebilir.

A+A-

Bel ağrılarının bir kısmını evde tedavi edebilirsiniz. Bel ağrısının insanların %80’inin hayatında en az bir kez yaşadığı en yaygın ağrılardan birisi olduğunu belirten Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, bu ağrılarla yaşamanın bir zorunluluk olmadığını ifade etti.


Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, ‘’Bel ağrısı başladığı anda evde ağrınızı rahatlatacak uygulamalar yaparak kendinizi tedavi edebilirsiniz. Ancak bu noktada unutulmaması gereken bel ağrısı 2 günden fazla sürüyorsa mutlaka bir uzmana gitmek ve muayene olmaktır. Bel ağrısı genellikle duruş bozukluğuna ve ani hareket etmeye bağlı olarak ortaya çıktığı için evde tedavi yöntemleri rahatlıkla denenebilir. Bu tedavileri çok abartmadan uygulamak size yaşam kalitenizi arttıracak bir konfor sunar’’ dedi.


‘’Bel Ağrısı İçin Evde Yapabilecekleriniz’’

Eğer kısa süreli bel ağrısı şikayetiniz varsa rahat bir pozisyonda dinlemeli, duruşunuza mutlaka dikkat edilmelidir şeklinde açıklama yapan Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, bel bölgesine destek sağlayacak yastık veya minderler kullanarak ağrıyı hafifletip kendinizi rahatlatabileceğinizi vurguladı.


‘’Bel ağrısı başladığı zaman sıcak ya da soğuk kompres uygulamaları ile ağrınızı azaltabilirsiniz. Eğer ağrınız bunlara rağmen geçmiyorsa kas gevşetici ve ağrı kesici ilaç kullanabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli unsur kullandığınız ilaçların hafif olması gerektiğidir. Günlük hayatınızda kullandığınız ağrı kesicilerden farklı bir ilaç kullanmamaya özen göstermelisiniz. Belinizi rahatlatmak için esneme hareketleri yapabilirsiniz. Bu hareketleri yaparken yavaş hareket etmeye ve kendinizi zorlamamaya özen göstermelisiniz’’ şeklinde sözlerine devam eden Yıldızhan, tüm bunların yanlış harekete, ağır kaldırmaya ve zorlamaya bağlı ortaya çıkan bel ağrılarının hafiflemesinde ve geçmesinde oldukça etkili yöntemler olabileceğine dikkat çekti.


‘’Bel Ağrısı Süresine Dikkat’’

Bel ağrısının 2 günden fazla sürdüğü durumlarda ve evde denenen yöntemlerin işe yaramadığı durumlarda mutlaka bir uzmana başvurmak gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, uzman hekimin muayenesinden sonra bel ağrısının gerçek nedeninin ortaya çıkacağını belirtti.

Doğumsal anomalilerin, travmaya bağlı kırıkların, zedelenmelerin, çeşitli kanser türlerinin, kireçlenmenin, bel fıtığının, dar kanal ve kemik erimesi gibi rahatsızlıkların bel ağrısına neden olabilecek faktörlerden bazıları olduğunu vurgulayan Yıldızhan, bu rahatsızlıklardan birine sahip olan kişilerde bel ağrısının uzun süreli olabileceğini dile getirdi.

Ağrının şiddetinin de dönemsel olarak artarak yaşam kalitesini düşürebileceğinden bahseden Yıldızhan, bu nedenle bel ağrısını yakından takip etmek ve uzun sürdüğü durumlarda mutlaka uzman doktora gitmek gerektiğini sözlerine ekledi.


Bel Ağrısına Ne İyi Gelir

Bel ağrısı, yanlış duruş, uzun süre ayakta kalma, yorgunluk, fazla kilo, kas kasılmaları ve hatta stres kökenli ve sık rastlanılan fiziksel bir rahatsızlıktır. Her bel ağrısı, hekime görünmeyi gerektirmeyebilir. Ağrıyı kendi kendinize de kontrol altına alabilirsiniz.


Eğer bir yaralanma yahut zorlanma sebebiyle bel ağrısı şikayeti ortaya çıkmışsa, gerilmiş kasların üzerine soğuk kompres yapmak iyi gelecektir. Ağrı kesiciler ve küçük istirahatlerle de durumun üstesinden gelinebilir. Gün içerisindeki yahut ofis ortamındaki oturuş şeklinin yanlış olmasından, hatta vücut fizyonomisine uygun olmayan kötü bir yatak yüzünden de şiddetli bel ağrısı yaşayabilirsiniz.


Bel ağrısı bazı durumlarda ise daha ciddi sorunların belirteni olabilir. Darbe, düşme, incinme,  yaralanma gibi durumlarda eğer şiddetli bel ağrısıçekiyorsanız, idrara çıkmada zorlanma, güçsüzlük, uyuşma, ateş, bacaklarda karıncalanma hissi varsa vakit kaybetmeden bir hekime görünmeniz gerekecektir.


Bel Ağrısı Nedenleri

Bel ağrısı nedenleri arasında sağlıksız beslenmeyle gelen fazla kiloların bel bölgesine bindirdiği yük, yanlış oturuş ve duruş bozuklukları, hareketsiz yaşam, bel bölgesini tam kavramayan ofis sandalyeleri, çok uzun süre ayakta kalmak yahut rahatsız ayakkabılarla uzun mesafe yürümek, tabanları yıpranmış ayakkabılar, vücut yapısına uygun olmayan kalitesiz yataklar, kadınlarda büyük göğüsler, ağır çantalar taşımak ve depresyona bağlı hareketsiz yaşam sayılabilir.


Bel Ağrısı Nasıl Geçer

Bel ağrısı başladıktan itibaren 24 ila 48 saat içerisinde beldeki ağrıyan bölgeye soğuk kompres yapın. Ağrı birkaç gün daha sürerse bu kez sıcak kompres uygulanabilir. Bu süreçte fazla sert  hareketlerden, dönme ve bükülmelerden, ağır eşya kaldırmaktan kaçınarak hareket etmeye devam edilmelidir. Hekim önermedikçe yatak istirahatinde bulunmayın. Bel ağrısı 1 hafta geçmesine rağmen hala devam ediyorsa bir ortopedi uzmanından yardım almanın zamanı gelmiş demektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.