1. HABERLER

  2. BEBEK

  3. Bebeklerde Uyku Sorunu ve Uyku Düzenini Bozan Nedenler
Bebeklerde Uyku Sorunu ve Uyku Düzenini Bozan Nedenler

Bebeklerde Uyku Sorunu ve Uyku Düzenini Bozan Nedenler

Uyku, genelde yeni bebek ve yeni ebeveynlerin temel konularından biridir. İlk aylarda uyku düzeninden bahsetmek neredeyse mümkün değil desek yanlış olmaz. Çünkü ilk aylarda bebek dünyaya alışana kadar çeşitli evrelerden geçiyor. 3. aydan sonra ..

A+A-

Uyku, genelde yeni bebek ve yeni ebeveynlerin temel konularından biridir. İlk aylarda uyku düzeninden bahsetmek neredeyse mümkün değil desek yanlış olmaz. Çünkü ilk aylarda bebek dünyaya alışana kadar çeşitli evrelerden geçiyor. 3. aydan sonra yavaş yavaş rayına oturan uyku düzeni ilerleyen evrelerde de maalesef çeşitli nedenlere bağlı olarak bozulabiliyor.

Benim oğlum 3. ayından sonra sabahları 09.30 gibi uyanır, öğlen 12.00’da tekrar uyur, 13.30’da tekrar uyanır, 17.00’da yeniden uyur ve 18.30’da uyanırdı. Gece uykusuna ise 22.00 civarında dalardı. Bu rutin 6.hastalığı geçirdiği 7. ayına kadar devam etti diyebilirim, ama gelin görün ki, 6. hastalık ve devamında gelen dişler yüzünden sürekli yeni bir düzen oluşuyor, bozuluyor, oluşuyor ve bozuluyor…

Bu makalemde bir bebeğin düzene girmiş uykularını bozan nedenleri paylaşacağım sizlerle…

Bebeklerde Uyku Düzenini Bozan Nedenler Nelerdir?

1. HASTALIKLAR: Anneler özellikle kış aylarında bebek ve çocuklarının hastalanmaması için seferber olurlar. Kat kat kıyafetler, çift çift çoraplar, terleyen sırta havlular vesaire. Ama hastalık olacaksa oluyor işte, ya eve gelen misafirden bulaşıyor ya da soğuk alıyor… Hele ki kreş gibi ortamlara girip çıkıyorsa hastalık kaçınılmaz oluyor. Son 4-5 yılın taze anneleri bunu fazlasıyla tecrübe etmişlerdir diye düşünüyorum.

Bebeklerde görülen hastalıklar uyku düzenini bozabilir.

İşte hastalıklar gelip çattığında düzenli olan uykularda bu durumdan etkileniyor ve düzenler tepetaklak oluyor.

Hastalığın çeşidine göre bebekte ya da çocukta ateş, ağrı, kusma, ishal ve nefes alıp vermede güçlük gibi durumlardan dolayı uykular bölünebilir. Hastalık zamanlarında gereken tedavi yöntemlerini uygularken ve önlemler alırken de dahil olmak üzere bebeğin sürekli yanında olmak, onu rahatlatmak gerekir. Ara sıra kucağınıza alıp, ona sarılmanız kendisini güvende hissetmesine vesile olur. Böyle anlarda ten teması da önemlidir. Emzirme anları bu noktada kaçırılmayacak fırsatlardır.


2. DİŞ ÇIKARMA DÖNEMİ bebeklerde uyku düzenini altüst eder: Bebeklik döneminin en zor zamanlarından biridir diş çıkarma dönemleri. Ortalama 6. aydan itibaren çıkmaya başlayan dişlerin tamamının çıkması bebeğin 2-2.5 yaşına kadar devam edebilir. Bu dönemlerde bebek oldukça huzursuz olabilir. Ateş, yemek yemede isteksizlik de diş çıkarma belirtilerindendir. Bebeğin diş ağrısının etkisi ile uykuya geçişi zorlaşabileceği gibi, uykudan da uyanabilir. Uyuyamaması halinde ağrının üzerine bir de yorgunluk eklenince hem bebek hemde anne zor anlar yaşayabilir.

Bebekliğin en çetin dönemlerinden biridir diş çıkarma dönemi

Bebeğinizin diş çıkarma dönemlerini rahat geçirebilmesi için, öncelikle siz rahat ve sakin olmalısınız. Daha sonra ağrının etkisi ile uyandığında ona sarılarak yanında olduğunuzu hissettirmelisiniz. Ayrıca doktorunuza danışarak ağrı kesici vererek, diş jelleri ve soğuk diş kaşıyıcı ile ağrılarını hafifletebilirsiniz. Ayrıca soğuk havuç, salatalık, yeşil soğan gibi sebzelerde bebeği sakinleştiriyor.

Doktorun vermediği, kafaya göre kullanılan diş jellerinin bebeğin karaciğerine zarar verdiğini okumuştum bir makalede. Bu yüzden bebeğinize doktora danışmadan ilaç vermeniz onun için yararlı gibi görünse de aslında zararlıdır.


3. MEKAN DEĞİŞİKLİĞİ bebeklerde uyku problemi oluşturabilir: Özellikle 4-6. aylarından sonra dış dünyanın farkına varan bebekler ilerleyen zamanlarda yataklarını, odalarını ve evlerini tanırlar.

Her hangi bir sebepten dolayı alıştığı yerden ayrılan bebek, yeni tanıştığı mekanlarda uyumakta güçlük çekebilir. Yeni ortamdaki farklı etkinlikler, yeni insanlar ve objeler onun güzel vakit geçirmesine neden olur. Bu da uyku saatinin farkında bile olmadan geçmesi anlamına gelebilir. Uyku saati geçen bebek ilerleyen vakitlerde huzursuzlanmaya başlar. Uykusu olduğu halde etraftaki yeni nesneler dikkatini çektiği için yine uyuyamaya bilir.

Tatil, akraba ziyareti gibi etkinlikler bebeğin uyku düzenini bozabilir.

Böyle zamanlarda anne ya da bebeğin bakımı ile ilgilenen kişi, bebeği sakin bir odaya alıp, kucağına bastırararak tatlı tatlı ninniler söyleyerek onu sakinleştirebilir. Eğer emiyorsa, anne göğsünde uyutmayı deneyebilir.

Tatil, akraba ziyareti gibi kalıcı olmayan bu mekan değişiklikleri kısa süreli olacağından, bu dönemin geçici bir dönem olduğu unutulmamalıdır. Eve dönüldüğünde yatağına alıştırma da kararlı davranılmalıdır.

Ancak taşınma gibi bir durum söz konusu olduğunda bebeğin bu dönemi rahat atlatabilmesi için ona zaman verilmeli ve sürekli yanında olup güvende hissetmesini sağlamak gerekir. Bebek kesinlikle anne ve babanın yatağına alınmamalı, yatağında uyuması konusunda kararlı davranılmalıdır.


4. YENİ DOĞAN KARDEŞ: Her şey yoluna girmişken aileye yeni katılan bir üye bebeğinizin uykusu başta olmak üzere pek çok konuda düzenini bozabilir. Bebek veya çocuk bu duruma kolay kolay alışamayabilir çünkü üzerindeki ilgi kısmen de olsa bir başkasına kaymıştır ve o bunu çok iyi fark edebilir.

Yeni kardeş tüm düzeni bozabilir.

Böyle bir durumda ebeveynler her iki bebeği de ihmal etmeyecek şekilde ilgi ve alaka göstermeli ve anlayabileceği bir yaşta ise büyüğe, küçük kardeşinin birtakım ihtiyaçları olduğunu ve onların yapılması gerektiğini anlatmak gerekir.

Büyük bebek/ çocuk, uykudan uyanarak anne babanın yanına geliyorsa, tekrar yatağına götürmek gerekir. Tekrar uykuya dalıncaya kadar yanında kalmak ve ninniler söylemek kendini iyi hissetmesini sağlayacaktır.


5. BOŞANMA bebeklerde uyku düzenini bozabilir: Anne ve babanın belli sebeplere bağlı olarak ayrılması veya boşanması çocuklar için kabullenmesi zor ve ağır durumlardır. Böyle zamanlarda sürecin sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için bir uzmandan yardım alınabilir. Boşanma neticesinde bir yerine iki ev söz konusudur ve bebek/çocuklar bu noktada sıkıntı çekebilir.

Boşanma ve ayrılıklar uyku düzenini olumsuz etkiler.

Uyku söz konusu olduğunda her iki evde de tek başına yatırılmalı ve bu sürece alışana kadar yanında olmalıdır. Eğer aklı erecek yaştaysa uzmandan alınan bilgilerle durum anlayabileceği şekilde açıklanabilir.

6. ÖLÜM konusu bebeklerde uyku düzenini etkiler: Bu da, bebekler ve çocuklar için çok ağır ve kabullenmesi güç bir konudur. Özellikle emme döneminde annesini kaybeden bir bebek bu durumdan olumsuz etkilenir. Anne başta olmak üzere ailenin diğer fertlerinden birinin ölümü daha büyük yaştaki çocukların uyku ve yemek düzeni başta olmak üzere hayatının olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Ölümü uzman desteği ile onun anlayabileceği şekilde açıklamak gerekir.

Yakınlarının ölümü bebek ve çocukların düzenlerini değiştirir.

Ölen kişi için, uyudu ve bir daha hiç uyanmayacak gibi cümleler kurulmamalıdır.

7. ANNENİN İŞE BAŞLAMASI VE BEBEĞİN KREŞ/BAKICIYA BIRAKILMASI bebeğin uyku ve diğer alışkanlıklarını olumsuz etkiler: Annenin işe başlaması ve akabinde gelen yeni bakıcı veya kreş ortamları bebeklerde uyku düzeni bozar. Her uyuduğunda annesini yanında görmeye alışmış bir bebek, uyandığında annesini göremeyince huzursuzlanır. Böyle bir durumda bebek, bakıcı ya da öğretmen eşliğinde uykuya dalmakta güçlük çekebilir.

bebeğin anneden ayrılıp kreşe veya bakıcıya bırakılması uyku düzenini bozabilir.

Bebek bu duruma alışıncaya kadar sabırlı olunmalı ve bakıcıya ve kreşteki sorumlu kişilere bebeğin uyku düzeni hakkında bilgi verilmelidir. Bebek uyku vakti geldiğinde odasına/sessiz bir odaya alınmalı ve sakinleştirerek yatağında ya da ona ayrılmış yatakta uyutulmaya çalışılmalıdır.

Bebeklerin uykusu sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişmeleri için en az yemek kadar önemlidir. Yukarıda bahsedilen nedenlerden dolayı uyku düzeni bozulan bebek ve çocukların düzenlerinin oluşması için çaba sarfetmeli, o nedenlerden dolayı meydana gelen hasarı tamir etmelidir.

Bebekler dünyanın en temiz varlıkları. Unutulmamalıdır ki; uyku düzeni bozulup da ağlayan bebek bunu asla kasıtlı bir şekilde yapmaz. Bu durumdan kendisi sizden daha fazla rahatsızdır ve bunu ancak ağlayarak belli edebilir. Lütfen böyle anlarda sabırlı olun ve bu dönemlerin geçici olduğunu, ileride anlatacağınız tatlı anılara dönüşeceğini unutmayın…


Ağrı Söz / Bebek

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.