1. HABERLER

 2. BEBEK

 3. Bebek Neden İri Doğar? İri Bebek Normal Doğum İle Doğar Mı?
Bebek Neden İri Doğar? İri Bebek Normal Doğum İle Doğar Mı?

Bebek Neden İri Doğar? İri Bebek Normal Doğum İle Doğar Mı?

Daha önce burada bahsettiğim gibi, özellikle gebeliğimin son 3 ayında gittiğim doktor muayenelerinde yakın takibe alınmıştım. Bunun nedeni yapılan şeker testinde gebeliğe bağlı şekerimin yüksek çıkması idi. (Özel hastane laboratuvar sonuçlarına ..

A+A-

Daha önce burada bahsettiğim gibi, özellikle gebeliğimin son 3 ayında gittiğim doktor muayenelerinde yakın takibe alınmıştım. Bunun nedeni yapılan şeker testinde gebeliğe bağlı şekerimin yüksek çıkması idi. (Özel hastane laboratuvar sonuçlarına göre)

Aslında her ay düzenli gittiğim muayenelerde doktorum bebeğimin gelişimimin önde gittiğini söylüyordu. İlk zamanlarda bu önden gidiş bir hafta iken 26. haftada 3 hafta gibi  görününce doktorum paniklemiş ve bende gebelik şekeri olma ihtimalini ve buna bağlı olarak da bebeğimin iri bir bebek olabileceğini düşünüp direkt şeker testi yaptırmıştı.

İri bebeğin tıbbi tanımını o an bilmesem de ismi zaten kendisi hakkında bir ön bilgi veriyordu ama iri bir bebek nasıl olur, kaç kilo olmalı ki iri olarak tanımlansın, normal doğum yapamaz mıyım? gibi onlarca soru kafamın içinde cirit atmaya başlamıştı. Endişelenmiştim.

Bunun üzerine yaptığım araştırmalarda yanıtlarını bulduğum soruları paylaşacağım sizlerle.

İri Bebek Nedir?

İri bebek – Makrozomi

İri bebek (makrozomi – macrosomia) normal doğum ağırlığı ortalama3.100 gram olan yeni bebeklerden daha kilolu olarak doğan bebeklerdir. Bir bebeğin iri olarak tanımlanabilmesi için doğum ağırlığının 4.500 ve üzeri olması gerekir.

Uzmanlar anne karnında bir bebeğin gerçekten iri bebek olup olmadığını ölçmenin zor olduğunu, bunun tespitinde genel ortalama dikkate alınarak bebeğin gününe göre ölçümlerinin yol gösterici olduğunu ifade ediyorlar. (Tabi bu da annenin son adet tarihini doğru hatırlamasıyla alakalı)

Bebek Neden İri Doğar?

Anne karnındaki bir bebeğin aşırı kilo almış olarak doğmasının belli başlı nedenleri vardır. Bunları sıralayacak olursak;

 • Annenin şeker hastası olması
 • Annede gebeliğe bağlı şeker hastalığı olması
 • Genetik faktörler
 • Annenin aşırı kilolu / obez olması
 • Annenin hamilelikte aşırı kilo alması
 • Annenin önceki doğumlarında da iri bebek dünyaya getirmiş olması
 • Annenin yaşının 17’nin altında ya da 35’in üzerinde olması
 • Annenin boyu
 • Bebeğin beklenen tarihte doğmaması
 • Bebeğin cinsiyeti (Makrozomi erkek bebeklerde kızlara oranla daha çok görülür.)

İri Bebek Normal Doğum İle Doğar Mı?

Çevrenizde bebeği 4000 gram, 4500 gram olup da normal doğum yapmış kişilerin hikayelerini duyabilirsiniz. Ancak bu anne vücudunun normal doğuma elverişli bir yapıda olması ile doğrudan alakalı olmasıyla birlikte ciddi riskler taşımaktadır. Anne karnında zaten aşırı kilosu ile sıkışmış olan bebeğin üzerine günü de geçmişse doğum kanalından çıkması güçleşir.

 • Normal doğum esnasında başı çıksa bile omuzları takılabilir.
 • Doğum süresi uzayabilir ve bu nedenle bebek oksijensiz kalabilir.
 • Bebek sıkıştığı için beyinde ve sinirlerinde hasarlar meydana gelebilir.
 • Bedensel sakatlıklar meydana gelebilir.
 • Doğum gerçekleşemezse sezaryen ile alınsa bile bebekte ve annede kalıcı hasarlar oluşabilir.
 • Annenin kesisi ve yırtıklarının aşırı şekilde olması nedeniyle gelecekte sıkıntılar yaşayabilir.

Yukarı ifade edilen ihtimallerin yaşanmaması için iri bebeğin dünyaya gelmesinde sezaryen ile doğum tavsiye edilir. Ancak bu konuda doktorunuzun tavsiyelerini dikkate alarak tercihinizi yapmalısınız.

Yaşadığım tecrübelerim ve bir devlet hastanesi doktorunun söylediğine göre günümüz ultrason cihazlarında 200 ila 400 gram civarında bir yanılma payı var.

Benim bebeğime iri bebek gibi görünüyor ve böyle giderse doğum zamanı 4000 gramı geçer demişlerdi. Ancak son kontrole gittiğim doktor karnımı iki elinin arasına alarak tahmini 3600 gram bu bebek dedi ve bebeğim 3780 gram doğdu.

Açıkçası “senin bebeğin iri bebek” demeleri bile ürkütmüştü beni, moralim bozulmuştu hatırlıyorum. Bendeki ana problem kalıtsal bir durum ya da kronik şeker hastalığı değildi. Benim gebeliğim esnasında aldığım fazla kilolardı bunun sebebi. Sizin durumunuz da benim gibi ise, sorunsuz bir gebelik geçiriyorsanız kilonuzu kontrol aldıktan sonra korkmayın, o bebek ortalama 4000 gram doğar. Ama yukarıda sayılan nedenlere bağlı gerçekten iri bebek getirecekseniz dünyaya, olmuyorsa zorlamayın normal doğum için, doktorunuz sizin ve bebeğiniz için sezaryen diyorsa, riske atmayın bence…


Ağrı Söz / Bebek

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.