1. HABERLER

  2. BATMAN

  3. Batman’da DSİ’ye ait sulama kanallarında taşıyan su beldeyi bastı.
Batman’da DSİ’ye ait sulama kanallarında taşıyan su beldeyi bastı.

Batman’da DSİ’ye ait sulama kanallarında taşıyan su beldeyi bastı.

Batman’da DSİ’ye ait sulama kanallarında taşıyan su beldeyi bastı.

A+A-

Batman’da Devlet Su İşlerine (DSİ) ait sulama kanalından artan suyun taşıması merkeze bağlı Balpınar (Girêsîra) beldesini bastı. Çok sayıda belde sakini mağdur olurken tarım arazileri de zarar gördü.

Merkez bağlı köylerin DSİ’ye ait sulama kanalından yararlanarak mısır tarlalarının sulamasının ardından tarlalardan arta kalan sular ise Balpınar beldesine akarak belde sakinlerine zarar verdi.

Yaşanan mağduriyetle ilgili bilgi veren Balpınar Beldesi Yeni Mahalle Muhtarı Osman Topkan, “Beldemize gelen su, DSİ’nin mısır tarlaları için verdiği sudur. Mısırlarını sulayıp arta kalan suyu beldeye akıtıyorlar. Belde sakinleri mağdur ediyor. Rögarlarımız tıkandı. DSİ Müdüründen rica ediyoruz bu konu üzerinde dursun. Ayrıca Valimiz Ahmet Deniz, milletvekillerimiz ve milletvekili adaylarımız bu işe bir çözüm bulsunlar. Seçim geldiği zaman oy istemeyi biliyorlar. Bu belde sakinleri de Türkiyelidirler. Böyle bir günde bizi sahiplenmeseler gelip oyda istemesinler.” ifadelerini kullandı.

Belediye mağduru olduklarını belirten belde sakinlerinden Hamit Demir, 4 dönüm ekili arazi  hasar gördüğünü ve bunun müsebbibi de Balpınar Belediyesi olduğunu ileri sürdü.  

Demir, “4 dönüm araziyi icare ettim ve ektim ziraatım hepsi zarar gördü. Yaptığım masraf hepsi heba oldu. Ürünlerim artık yaramıyor bu yüzden yardım istiyorum. Devlet Su İşleri suyu bırakmış Balpınar Belediyesi ilgilenmemiş bundan dolayı böyle olmuş.” dedi.

HDP’li belediyeden hizmet görmediklerini belirten belde sakinlerinden Hasan Işık, “5 yıldan beridir belediye HDP elindedir. Herhangi bir çalışma yok. Beldeden geçen kanalları açmıyor. Mağduriyetler olduğunda da kanalların açılmasını isteyen belde sakinlerine ‘işimiz değil yapamıyoruz’ diyorlar. Konuştuğumuzda da birbirimizin kalplerini kırıyoruz. Bazen ‘karışmayın bizim işimizdir’ diyorlar ve çalışma sıfırdır. Ne kanalları acıyor ne de bir çalışma yapıyor bu yüzden belde sakinleri olarak mağduruz. Bugün buğday hasadı için biçer istedik ancak su bastığından biçeri geri çevirdik.” diye konuştu. 

Belde sakinlerinden Salih Işık ise “Allah DSİ’den razı olsun ki bu suyu tarlalarımıza getirmiş. Eskiden millet susuzluktan perişan olmuştu. Bir damla suya hasrettiler. Şimdi çiftçiler mısırlar tarlasına su bırakıp takip etmiyorlar. Su taşıyor dikkat etmiyorlar. Büyük suç çiftçilerdedir.” şeklinde konuştu. (Mehmet Sait Çelik – İLKHA) 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.