1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başkan Görmez: ’Şehir İçi Ulaşım Krizi Çözülmeli’
Başkan Görmez: ’Şehir İçi Ulaşım Krizi Çözülmeli’

Başkan Görmez: ’Şehir İçi Ulaşım Krizi Çözülmeli’

Torbalı'da şehir içi hatlarda hizmet veren iki ayrı güzergaha ait 35 minibüsün çalışma izinlerinin iptali üzerine İzmir Ulaştırma Koordinasyon Merkezi...

A+A-

Torbalı'da şehir içi hatlarda hizmet veren iki ayrı güzergaha ait 35 minibüsün çalışma izinlerinin iptali üzerine İzmir Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKOME) ilçeye sadece 5 adet ESHOT otobüsü göndermesi yetersiz bulundu. Gündüz nüfusu 200 bini aşan, 40 bin öğrencisi ilk ve orta öğretime devam eden Torbalı'da ulaşımın kaosa dönüşmesinden endişe ediliyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, "Hem ilçe halkı, hem esnafımız mağdur. İzmir Büyükşehir Belediyesini acil önlem almaya çağırıyoruz. Şehir içi ulaşım hususunda halkımızın mağduriyetinin acilen giderilmesi gerekiyor." dedi.

Torbalı'da şehir içi hatlarında hizmet veren iki ayrı güzergaha ait 35 minibüsün çalışma izinleri mahkeme kararıyla iptal edilmesinin yankıları sürüyor. Kararı uygulamaya koyan İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKOME) ilçeye sadece 5 adet ESHOT otobüsü gönderdi. İlçe halkı şehir içi ulaşımda devreye giren yeni sisteme uyum konusunda zorluklar yaşarken sorunun bir an önce çözülmesi talep ediliyor. Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez "hem ilçe halkı, hem esnafımız mağdur, İzmir Büyükşehir Belediyesini acil önlem almaya çağırıyoruz" dedi.

Yetki ve çözüm merci Büyükşehir Belediyesi

Alınan karar sonrası Torbalı'da şehir içi ulaşımın tam bir kaosa dönüştüğünü belirten Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, "Vatandaş İzmir Büyükşehir Belediyesindeki yetkililere ulaşamayınca bize yöneliyor. Çok daha büyük kaosun yaşanmaması için UKOME buradaki sorunun boyutunu çok iyi okumalıdır. Biz bu konuda tüm iyi niyetimizle çalışarak, hem ulaşım aksamasın, hem esnafımız hem de vatandaşımız mağdur olmasın diyerek gereken çabayı gösterdik. İlçe Belediyesi olarak üyesi bulunduğumuz UKOME'de çözüm noktasında adeta seferber olduk. Ancak yargıya taşınan bu süreçle ilgili olarak son söz yine yargıda olup, biz de bir kamu kurumu olarak mahkeme kararına uymak zorundayız. Kimseden taraf değiliz. Gerek UKOME, gerek ulaşım kooperatifleri, gerekse İzmir Büyükşehir Belediyesi olsun konunun birçok muhatabı var. Torbalı'da yıllardır süren bu sorunun çözümü için, konuyu siyasete alet etmeden elimizden gelen her türlü çabayı gösterdik, göstermeye de devam ediyoruz. Her ne kadar halkımızı mağdur etmeyecek ilave önlemler almak istesek de, şehir içi ulaşım konusunda yetkili olmadığımızı hatırlatmak isterim. Çözüm için ESHOT Genel Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi ile gereken temasları sürdürüyoruz. Umuyorum, yapılacak yeni bir çalışma ile bu sorun yakın zamanda ortadan kalkacaktır." dedi.

Celal KÖRLÜ/IHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.