1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başbakan Binali Yıldırım: “Ülke Liderlerini ve Taraflarını Sükûnete Davet Ediyoruz”
Başbakan Binali Yıldırım: “Ülke Liderlerini ve Taraflarını Sükûnete Davet Ediyoruz”

Başbakan Binali Yıldırım: “Ülke Liderlerini ve Taraflarını Sükûnete Davet Ediyoruz”

Başbakan Yıldırım, “Bütün bölge ülkelerinin liderleriyle ve diplomatik alanda muhataplarımızla görüşmeleri yapıyoruz ve tarafları sükûnete davet ediyoruz.” dedi.

A+A-

Dolmabahçe Ofisinde Başbakan Binali Yıldırım, iş dünyasının büyük temsilcileri ile bir araya gelerek iftar yaptı. İftar sırasında Arap ülkeleri arasındaki çıkan kriz için, “Körfez ülkelerinde yaşanan bu krizin ümit ediyoruz ki en kısa sürede diyalag, istişare ile sona erer. Bölgenin daha fazla karışması gerilimin yükselmesi için fırsat kollayanların umutlarını boşa çıkarmalıyız. Krizin derinleşmemesi için Türkiye olarak başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere çok ciddi bir mesai harcıyoruz. Bütün bölge ülkelerinin liderleriyle ve diplomatik alanda muhataplarımızla görüşmeleri yapıyoruz ve tarafları sükûnete davet ediyoruz. Burada oluşabilecek yeni bir sorun alanı, sadece bölgeyle sınırlı kalmaz. Bölgenin jeostratejik özelliği bakımından bu sorunun küresel bir soruna dönüşme riski çok fazladır" dedi. 

“Cumhurbaşkanımızla Krizi Önlemek İçin Ciddi Bir Mesai Harcıyoruz”

İftar sofrasında açıklama yapan Başbakan Yıldırım, “Bölgemizdeki sorunlar sona ersin diye Suriye'de Irak'ta gayret gösterirken yeni bir sorun ile karşı karşıyayız. Körfez ülkelerinde yaşanan bu krizin ümit ediyoruz ki en kısa sürede diyalog, istişare ile sona erer. Coğrafya kaderdir. Kaderimize, kardeşlik bağımıza uygun olarak devam etmeliyiz. Bölgenin daha fazla karışması gerilimin yükselmesi için fırsat kollayanların umutlarını boşa çıkarmalıyız. Krizin derinleşmemesi için Türkiye olarak başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere çok ciddi bir mesai harcıyoruz. Bütün bölge ülkelerinin liderleriyle ve diplomatik alanda muhataplarımızla görüşmeleri yapıyoruz ve tarafları sükûnete davet ediyoruz.” diyerek açıklamasına, “Mübarek ayda yine Müslüman ülkeleri kendi aralarında böyle bir çatışmaya girmemeleri için azami gayreti gösteriyoruz.

Burada oluşabilecek yeni bir sorun alanı, sadece bölgeyle sınırlı kalmaz. Bölgenin jeostratejik özelliği bakımından bu sorunun küresel bir soruna dönüşme riski çok fazladır. O bakımdan bütün tarafların sorumlu davranması lazım ve krizin tırmanması yönünde değil, tansiyonun düşürülmesi yönünde katkı sağlanması gerekir. Güven ve istikrarın ne anlama geldiğini en iyi siz iş dünyası bilir" şeklinde devam etti.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.