1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Barzani yönetiminden Türkiye'ye çağrı
Barzani yönetiminden Türkiye'ye çağrı

Barzani yönetiminden Türkiye'ye çağrı

IKBY Hükümet Sözcüsü Dizayi, Irak Federal Mahkemesi'nin 25 Eylül referandumu için aldığı kararın tarafsız olmadığını iddia etti.

A+A-

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Hükümeti Sözcüsü Sefin Dizayi, Irak Federal Mahkemesince 25 Eylül referandumunun durdurulması kararının tarafsız olmadığını belirterek, mahkemenin siyasallaştığını iddia etti.

Dizayi, gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak Federal Mahkemesi'nin tartışmalı referandum hakkında aldığı durdurma kararıyla uluslararası toplum başta olmak üzere komşu ülkelerin bu meseleye tepkisi hakkında açıklamalarda bulundu.

Federal mahkeme üyelerine saygı gösterdiklerini belirten Dizayi, "Ancak (referanduma) ilişkin tarafsız bir kararın alınmadığı kanaatindeyiz. Çünkü yıllardır başvuru yaptığımız mahkeme birçok önemli davaya el atmadı. Bu konuda ise hızlı bir şekilde karar verdi." ifadelerini kullandı.

Anayasada, "Kürdistan Meclisi tarafından çıkarılan herhangi bir karar veya yasa, federal mahkemece de tanınmalıdır." ifadesinin yer aldığını dile getiren Dizayi, federal mahkemenin tarafsızlığını yitirip, siyasallaştığını iddia etti.

Uluslararası toplum başta olmak üzere komşu ülkelerin referanduma olan tepkilerine ilişkin de açıklama yapan Dizayi, şunları söyledi:

"Uluslararası toplum başta olmak üzere komşu ülkelerin kendilerince referandum konusunda olan kaygılarını çok iyi bir şekilde anlıyoruz. Diğer ülkeler ve özellikle Türkiye ile son yıllarda kurduğumuz iyi ilişkiler sayesinde siyasi ve ekonomik olarak büyük ilerlemeler kaydedildi.

"DİYALOGA HAZIRIZ"

Açıkçası bu ilişkilerin bozulması taraftarı değiliz. Diyalog için Bağdat, uluslararası toplum ve komşu ülkelerin yüzüne kapıları kapatmadık. Şu anda aksi durum mevcut. 

Bazı ülkeler görüşmeyi reddederek kapıları yüzümüze kapattı. Resmi kanallar üzerinde, her zaman neden böylesi bir karar aldığımızı görüşmeye, meselenin aydınlatılması için diyaloga hazırız."

Birleşmiş Milletler (BM), ABD ve İngiltere'nin referandumun iptali için sunduğu teklifin içerisinde herhangi bir garantinin söz konusu olmadığını dile getiren Dizayi, şunları ifade etti:

"BM, ABD ve İngiltere'nin referandumun iptali için sunduğu öneride bir garanti ve her hangi bir teklif yok. Daha çok taslak ve üzerinde nihai karar verilmeyen bir teklif var. 

Bağdat ve Erbil arasında diyalogun sıklaştırılmasından bahsediyor. Taslak bizim tarafımızdan kabul edilmediği için, içeriği ve detayları hakkında konuşmak istemiyorum. Önümüzdeki hafta, herkes New York'ta olacak ve bu meseleyi ele alacak."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.