1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Balıkesir Büyükşehir’de İhtiyaç Fazlası Araçlar Kiralanmayacak
Balıkesir Büyükşehir’de İhtiyaç Fazlası Araçlar Kiralanmayacak

Balıkesir Büyükşehir’de İhtiyaç Fazlası Araçlar Kiralanmayacak

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve bağlı iştiraklerindeki ihtiyaç fazlası olduğu tespit edilen 100 adet araç 2018 yılı için kiralanmama kararı alındı.

A+A-

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve bağlı iştiraklerindeki ihtiyaç fazlası olduğu tespit edilen 100 adet araç 2018 yılı için kiralanmama kararı alındı. Bu sayede Belediye bünyesinde tahmini 8 milyon TL'lik ek kaynak oluşturulmuş olacak.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nde 2018 yılının başlamasıyla birlikte araç kiralamalarında indirime gidilerek, yaratılacak kaynak kırsal mahallelere asfalt olarak aktarılacak. Belediye bünyesinde ve bağlı şirketlerde kullanılan ve kiralama sistemi ile temin edilen araçların sayısı 2018 yılı itibariyle düşürülüyor. 18'i BASKİ, 14'ü BALPARK ve BAGYAŞ, 68 tanesi ise Büyükşehir Belediyesi bünyesinde olmak üzere toplamda 100 aracın kiralanmasında vazgeçilirken, kiralama bedeli, yakıt tüketimi ve şoför giderleri olmak üzere toplamda 2017 yılı verilerine göre 7 milyon 200 bin TL'lik tasarruf sağlanmış olacak. Bir de bu rakamların 2018 yılı artışları göz önünde bulundurulduğunda yaratılacak ek kaynak tutarının 8 milyon TL'yi bulması bekleniyor.

En çok maliyet şoför gideri

Belediye bünyesinde kiralanan araçlarda bir şoförün yaklaşık aylık maliyeti maaş ve sosyal güvenlik masrafları dahil 3 bin TL olduğu göz önünde bulundurulduğunda yıllık toplam maliyeti 3 milyon 600 bin liraya kadar ulaşıyor. 100 adet araç için ödenecek kiralama maliyeti ise 2 milyon 500 bin TL olarak 2017 yılı kayıtlarına geçmiş bulunuyor. Yine bahse konu 100 adet araç için 2017 yılı yakıt fiyatları göz önünde bulundurulduğunda 1 milyon 108 bin TL'lik tasarruf bekleniyor. İhale ile hizmet satın alma yöntemiyle kiralanan araçların sayısında indirime gidilmesini değerlendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, yapılan belediyecilik hizmetlerinde ihtiyaç fazlası araçların kiralanmasına ve bu yolla Belediye'nin kasasından çıkan kaynakların başka hizmetler için kanalize edileceğini söyledi. Özellikle 2018 yılını asfalt yılı olarak ilan ettiklerini duyuran Başkan Kafaoğlu, "İhtiyaç dışı araçlar için 2018 yılında ödenmesi muhtemel 8 milyon TL'yi kırsal mahallelerimize asfalt olarak götürmek istiyoruz. 2018 yılı sonu itibariyle hiçbir Balıkesirli hemşehrimizin ayağının çamura değmesini istemiyoruz" dedi.

IHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.