1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan Elvan: "Üniversitelerimizin İhtisaslaşması En Öncelikli Politika Gündemidir"
Bakan Elvan: "Üniversitelerimizin İhtisaslaşması En Öncelikli Politika Gündemidir"

Bakan Elvan: "Üniversitelerimizin İhtisaslaşması En Öncelikli Politika Gündemidir"

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, üniversitelerin ihtisaslaşmasının en öncelikli politika gündemi olduğunu söyledi.

A+A-

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, üniversitelerin ihtisaslaşmasının en öncelikli politika gündemi olduğunu söyledi. Bakan Elvan, 2002'de toplam 77 olan üniversite sayısının bugün 185'e ulaştığını belirtti.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ve üniversite rektörlerinin katılımıyla gerçekleşen Yüksek Öğretim Mekanları Yatırım Karar Destek Sistemi (MEK-SİS) tanıtım toplantısında konuştu. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, "Üniversitelerin önemi her geçen gün daha da artıyor. Özelikle son 15 yılda her alanda olduğu gibi üniversitelerimizde de çok ciddi gelişmeler oldu. 2002'de ülkemizde toplam 77 üniversite varken, bugün bu sayı 185'e ulaştı. Artık ülkemizin her bir ilinde en az bir üniversite bulunmakta. Örgün öğrenci sayısının bugün itibariyle dört milyona yaklaşmakta olduğunu görüyoruz" ifadelerini kullandı.

2002'de yüksek öğretim yatırım ve cari harcamalar için bugünkü fiyatlarla 10 milyar lira ayrılmışken, bugün bu miktarın yaklaşık 28 milyar liraya ulaşmış olduğunu belirten Elvan, "Cari ve yatırım harcamaları bir arada düşündüğümüzde son 15 yılda 330 milyar liralık bir kaynağı üniversitelerine tahsis etmiş bulunuyoruz. Bu gelişmelerle neticesinde Türkiye yüksek öğretim sistemi bugün itibariyle Rusya'nın ardından Avrupa'nın en yüksek ikinci yüksek öğretim sistemi konumuna erişmiş durumdadır" diye konuştu.

Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı ile Araştırma Üniversiteleri Programını geçtiğimiz yıl başlattıklarını kaydeden Elvan, "Bakanlık olarak Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığımız ile yüksek öğretimde kaliteyi arttırmak adına oldukça yakın bir iş birliği içerisinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bunun ürünü olan Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı ile Araştırma Üniversiteleri Programını geçtiğimiz yıl başlattık. Her iki proje de hitap ettiği üniversite grupları farklı olmakla birlikte özü itibariyle üniversitelerin belirli bir alanda ihtisaslaşmasını amaçlamaktadır. Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı kapsamında 2017-2021 dönemi için toplamda 245 milyon lira civarında projenin desteklenmesine karar vermiş durumdayız. Bu projelerin tamamı üniversitelerin bölgelerindeki sanayi iş birliğini artıran rekabetçiliği teşvik eden ve bölge ekonomisine katkı sağlaya projelerdir. Proje kapsamındaki üniversitelerin yerel ve bölgesel kalkınma anlamında o bölgeye çok ciddi katkılar sağlayabileceğini düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

"Üniversitelerimizin ihtisaslaşması en öncelikli politika gündemidir"

Araştırma Üniversiteleri Programı kapsamında Yüksek Öğretim Kurumu ile iş birliği halinde kesin olarak 10 üniversite, yedek olarak 5 üniversite belirlediklerini ve seçilen üniversitelerden yeterli performans gösteremeyen olursa yedek üniversitelerin programa dahil edileceğini vurgulayan Bakan Elvan, "Günümüz dünyasında artık tek tip üniversite modeliyle gerek ulusak gerekse uluslararası arenada başarılı olmak mümkün değildir. Bundan ötürü üniversitelerimizin ihtisaslaşması en öncelikli politika gündemidir. Üniversitelerimizden ihtisaslaşma alanı olarak seçtikleri konularda başarı çıtasını yükseğe koymalarını ve ulusal düzeydeki başarılarla yetinmemelerini istiyoruz. Üniversitelerimizin spesifik alanlarda yoğunlaşmasını sağlayacağız" açıklamalarında bulundu.

"Üniversitelerdeki toplam kapalı alan miktarı yaklaşık 35 milyon metrekareye ulaştı'

MEK-SİS Projesinin mekan ve kaynak tahsis süreçleri bağlamında yüksek öğretimde kalitenin arttırılması amacıyla hazırlanmış bir proje olduğunu dile getiren Elvan, "Anadolu'da 50 bin, 70 bin hatta 100 bine yakın öğrencisi olan üniversiteler var. Bunların her birsi bir kent görünümünde. Toplumdan kopup duvarlarla etrafı çevrilmiş kampüsler yerine hakla açık bir üniversite altyapısının oluşturulmasını istiyoruz. Bakanlık olarak kamu yatırımlarının kalkınma planları, hükümet programları ve yıllık programlar doğrultusunda yönetiminden sorumluyuz. Üniversitelerimizden her yıl artan oranda daha fazla yen mekan talepleriyle karşılaşıyoruz. Bugüne kadar bunların önemli bir kısmını karşılamaya ve üniversitelerdeki fiziksel altyapı ihtiyaçlarını gidermeye çalıştık. Son 10 yıllık dönemde üniversitelerde yaklaşık 10 milyon metre kare kapalı alanı hizmete aldık. Böylece üniversitelerdeki toplam kapalı alan miktarı yaklaşık 35 milyon metrekareye ulaştı. Sadece 2018 yılı için 3,5 milyon metrekare yeni mekan yapım talebi bakanlığımız iletildi. Her bir fakülte, her bir bölüm kendisi için ayrı bina istiyor ve hocalar da belirli gün ve belirli saatlerde çalışmak istiyorlar. Bu taleplere göre planlanmış ihtiyaç fazlası atıl kapasiteyle kullanılan binalar ve kaynak israfı. Bu israflardan kurtulmamız gerekiyor. Kaynaklarımız sınırlı ve bizim büyük hedeflerimiz var. Bunlara ulaşmak için kaynak planlamasını iyi yapmak zorundayız" dedi.

"Üniversitelerin yoğunlaşması gereken en öncelikli alan nitelik"

İlerleyen dönemde yüksek öğretimde kaliteyi arttırmak ve bu yöndeki projelere daha fazla kaynak ayırmak adına üniversitelerdeki mekansal planlama ve kullanım pratiklerini değiştirmek, verimliliği odağına alan bir yaklaşımı hayata geçirmek amacıyla MEK-SİS Projesini başlattıklarını söyleyen Elvan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Proje kapsamında ülkemizde ilk defa üniversite mekanlarının tanımlı standartlar temelinde envanteri çıkarılacak, dersliklerin verimlilik analizi yapılacak ve yeni mekan taleplerinin değerlendirilmesine ilişkin karar destek sistemi altyapısı oluşturulacak. Projenin yürütülmesi için Süleyman Demirel Üniversitesi ile birlikte çalışıyoruz. Nisan ayında her bir üniversitemizin görevlendireceği ekipler iki tur halinde Isparta'da eğitime tabii tutulacak ve ardından bu ekiplerle üniversitelerimizde ölçümler yapılacak. Koymuş oldukları hedefin üzerinde performans gösteren üniversitelerin araştırma merkezlerine, programda koymuş olduğumuz ödeneğin üzerinde ödenek tahsisatı yapacağız. Performansı düşük olan üniversitelere ise belirlemiş olduğumuz ödeneğin altında bir ödenek tahsisi yapmak zorunda kalacağız. Bu yüzden üniversiteleri kendi aralarında yarışa, daha çok çalışmaya davet ediyoruz. Üniversitelerin yoğunlaşması gereken en öncelikli alan nitelik. Artık üniversite rektörlerimizin ne kadar nitelikli iş ürettiklerinden bahsedeceğine inanıyorum. Ülkemizin her alanda çok büyük bir gelişme gösterdiği bir ortamda üniversitelerimizin de bu gelişmede büyümede kalkınmada önemli bir rol üstlenmesi, 2023 için koyduğumuz hedeflere ulaşmada daha azimli, daha kararlı ve bu noktada kaynakları rasyonel kullanan bir yapıda devam etmelerini arzu ediyorum. Hedefimiz daha nitelikli, daha vasıflı, araştırma yapmak, daha çok patent almak, ürünlerimizin daha çok ticarileşmesini sağlamak. Bu noktada özellikle araştırma altyapı merkezlerinin sayısının artması geliştirilen bu ürünlerin ticarileşmesine çok önemli katkı sağlayacaktır."

Celal KÖRLÜ/IHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.