1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bağcılar Belediyesi, Bosna Hersek’te İki Türkçe Sınıfı Açtı
Bağcılar Belediyesi, Bosna Hersek’te İki Türkçe Sınıfı Açtı

Bağcılar Belediyesi, Bosna Hersek’te İki Türkçe Sınıfı Açtı

Bağcılar Belediyesi ve Türk Dünyası Belediyeler Birliğinin destek verdiği "Tercihim Türkçe Projesi" kapsamında Bosna Hersek'in Travnik ve Buzim şehirlerinde...

A+A-

Bağcılar Belediyesi ve Türk Dünyası Belediyeler Birliğinin destek verdiği "Tercihim Türkçe Projesi" kapsamında Bosna Hersek'in Travnik ve Buzim şehirlerinde iki ilköğretim okulunda Türkçe sınıfının açılışı gerçekleştirildi. Açılışı yapan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, "Aynı dili konuşarak birbirimizi daha iyi anlayacağız" dedi.

Yunus Emre Enstitüsünün (YEE) Bosna Hersek'te yürüttüğü "Tercihim Türkçe Projesi" kapsamında Türk Dünyası Belediyeler Birliğinin (TDBB) desteği ve İstanbul Bağcılar Belediyesinin katkılarıyla Bosna Hersek'te iki ilköğretim okulunda Türkçe sınıfının açılışı yapıldı. İlk tören 25 Mart tarihinde Una Sana Kantonu'na bağlı Buzim'de Buzim İlköğretim Okulunda yapıldı. Una Sana Kantonu Eğitim Bakanı Muhamed Ramic, okul müdürleri ve velilerin katıldığı açılışta konuşan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, "Bosna Hersek'le kalıcı bir gönül bağımız var. Aynı dine, aynı inanca mensup ve 600 yılı aşkın kardeşçe yaşadığımız bu topraklarda tekrar bulunmaktan onur, heyecan ve mutluluk duyuyoruz. Bu sınıfta eğitim gören çocuklarımız artık Türkçe'yi öğrenecek ve konuşacak. Aynı dili konuşarak birbirimizi daha iyi anlayacağız" dedi.

"Artık Türkçe kursuna giderek Türkçe öğreneceğim"

Buzim Belediye Başkanı Zikrija Durakovic ise, "Bosna Hersek'in Türkiye ile köklü bir geçmişi var. Bu tür projeler bizi birbirimize daha çok bağlıyor. Her Türkiye'ye gittiğimde tercüman aracılığıyla iletişim kuruyordum. Artık Türkçe kursuna giderek Türkçe öğreneceğim" diye konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından öğrenciler, Türkçe şiirler okuyarak, şarkılar söyledi. Öğrencilerin performansı davetlilerden büyük beğeni topladı.

İkinci açılış vezirler şehri Travnik'te gerçekleşti

27 Mart günü yapılan ikinci açılış ise "vezirler şehri" olarak bilinen Travnik'te yapıldı. O.S. Travnik İlköğretim Okulundaki açılış töreni iki ülkenin marşlarının okunmasıyla başladı. İki ülkenin geçmişteki birlikteliğine vurgu yapan Başkanı Çağırıcı, "Biz bu topraklarda yıllar boyunca barış içinde huzuru sağlayarak yaşadık ve yaşattık. Biz bu geleneğin mirasçılarıyız. Bu mirasa bu topraklarda yaşayan kardeşlerimizin sahip çıkması bizleri mutlu etmektedir. Bizler geçmişte gönül köprüleri kurduk, bugün de aynı asli görevi yapıyoruz. Bugün Bosna Hersek'te Türkçe öğrenen öğrencilerimiz geçmişte kurulan gönül köprülerinin yeni temsilcileri oldu" dedi.

Türkiye'nin Bosna Hersek'te eğitim alanında karşılık beklemeden yaptığı desteği yakinen takip ettiklerini bildiren Orta Bosna Kanton Başbakanı Tahir Lendo, yürütülen "Tercihim Türkçe Projesi"ni Kanton Başbakanlığı ve Eğitim Bakanlığı olarak sahiplendiklerini belirtti.

Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Vasi Ete ise, "Burada Türkçe öğrenen gençlerimizin kardeşleri Türkiye'de yabancı dil olarak Boşnakça'yı öğreniyorlar. Bizler Türkçe kadar Boşnakça'yı da önemsemekteyiz" şeklinde konuştu.

Boşnak öğrencilere seslenen Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Akif Yaman, Türkçe'yi çok iyi bilen öğrencilerin üniversiteyi Türkiye Cumhuriyeti Devleti bursu ile Türkiye'de okuyabileceklerini vurguladı.

Celal KÖRLÜ/IHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.