1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ayasofya'nın ibadete açılması hukuki gerekliliktir
Ayasofya'nın ibadete açılması hukuki gerekliliktir

Ayasofya'nın ibadete açılması hukuki gerekliliktir

Adalet Bakanı Gül, 'Ayasofya'nın yeniden ibadete açılmasının hukuki gereklilik olduğuna inanıyorum' dedi.

A+A-

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, gündeme dair soruları yanıtladı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün açıklamaları şöyle:

"Barolarla ilgili süreçte bakanlık olarak Türkiye Barolar Birliği Başkanımız Metin Feyzioğlu ve baro başkanı arkadaşlarımızla diyalog içindeyiz.

Yargı reformu strateji belgesini hazırlarken tüm barolarla meseleyi beraber konuştuk sözü olan avukatlık mesleğinin daha güçlü olması savunmanın daha güçlü olması için gelin beraber konuşalım diyalog kapısı açık diye diyalog çerçevesinde sürdürdük. Bu süreçte kanun hazırlanırken barolar birliği başkanımız ve 40'a yakın meslektaşımızla 4 saatlik toplantıda görüşlerini aldık. Bu önerileri grup başkanvekillerimize ilettik, diyalog kapısı hep açıktı.

Savunmanın güçlendirilmesi bizim çalışmalarımızın başında yer almıştır. AK Parti döneminde avukatlık mesleğinin güçlendirilmesine yönelik hakların verilmesi için reformlar yapıldı. Temel meselemiz avukatların gündemi neyse bizim meselemiz de odur. Görüyoruz ki avukatların gündemiyle bazı baroların gündemi avukatlarınkinden farklı.

Bir yerde avukat, savcı ve hakim ne kadar güçlü olursa eğer vatandaşlarımızın yargıya güveni artacaktır. Dolayısıyla mesleğimizi daha fazla nasıl güçlendiririz çalışmalarının dışında ideolojik, meslek örgütlenmesinden ziyade ideolojik örgütlenmeye yönelik çok eskiden gelen mesleğin karşı karşıya kaldığı zorluklar vardı. Somut meselede bu konu değerlendirildi. Farklı modellerin hepsi değerlendirildi. Bizler de bakanlık olarak teklifi her türlü değerlendirmeyi yapmış olduk. Sonuçta TBMM ortaya bir irade koyuyor ve bu irade milletin lehine bir irade bu şekilde tercih edilmiştir. Dolayısıyla yasama kanun koyandır ve kanun koyma iradesine saygı duymak gerekir.

Ayasofya ile ilgili yürüyen dava ile ilgili görüş söyleme imkanımız yok. Karar açıklandığında herkesle beraber öğreneceğiz. Yürüyen davanın dışında Ayasofya'nın tekrar ibadete açılmasının hukuki gereklilik olduğuna inanıyorum. Ayasofya vakıftır. Cami olarak vakfedilen Ayasofya'nın asıl amacına göre tekrar ibadete açılması hukuki gerekliliktir.

Burada Ayasofya'da tüm kültürel bağlamındaki değerleri tabiki korunacak. Tarihi dokusu korunacaktır fakat asli amacı ibadete çevrilmesi bütün toplumun beklentisidir."

HABERE YORUM KAT

YORUM EDİTÖRÜ: Yorum ve Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın.