1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Asgari Ücretliler Ne Kadar Kredi Çekebilir?
Asgari Ücretliler Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Asgari Ücretliler Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir 2019? Bakan Albayrak açıkladı! Detaylar haberimizde...

A+A-

'Türkiye için değişim başlıyor' sloganıyla başlatılan iş dünyası ile buluşma programları kapsamında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Samsun'da önemli açıklamalarda bulundu. Albayrak'ın açıklamasına göre asgari ücretlilere, dar gelirlilere uygun faiz koşulları ile 20 yıl vadeli konut kredisi kullandırılacak. Her yıl 100 bin kişinin bu yolla ev sahibi yapılması öngörülüyor. Konut projesinin içinde TOKİ de yer alacak. Peki, Asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir 2019? Bakan Albayrak açıkladı! Detaylar haberimizde...


ASGARİ ÜCRETLİ NE KADAR KREDİ ÇEKEBİLİR?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Anadolu Ajansı'nın haberine göre Samsun’da iş dünyası ile buluşma toplantısında yaptığı konuşmada, “Asgari ücretli, dar gelirli vatandaşlarımızı ev sahibi yapacak bir modelin finansman altyapısını tamamladık. 20 yıl vadeyle ve bugüne kadar Türkiye’de uygulanmış tarihin en düşük faiz oranı ile kira hatta kiradan daha ucuz bir maliyetle bu gelir grubundaki vatandaşlarımızı ev sahibi yapacak finansal altyapıyı tamamladık.” dedi.


Toplantıda, dar gelirli ve asgari ücretli vatandaşlara “konut” müjdesi veren Bakan Albayrak, bugüne kadar Türkiye’de uygulanmış tarihin en düşük faiz oranını uygulayacaklarını ve her yıl en az 100 bin vatandaşı ev sahibi yapacaklarını vurguladı. 


“Asgari ücretli, dar gelirli vatandaşlarımızı ev sahibi yapacak bir modelin finansman altyapısını tamamladık. 20 yıl vadeyle ve bugüne kadar Türkiye’de uygulanmış tarihin en düşük faiz oranı ile kira hatta kiradan daha ucuz bir maliyetle bu gelir grubundaki vatandaşlarımızı ev sahibi yapacak finansal altyapıyı tamamladık.” diyen Bakan Albayrak, TOKİ’nin de içinde yer alacağı modelin, evlerin modelleri, şehirleri, uygulama şartları gibi tüm ayrıntılarını, bu ay bitmeden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde özel bir programla vatandaşlara anlatacaklarını duyurdu.

Bakan Albayrak, söz konusu modelin diğer sektörlere önemli katkıları olacağına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Sosyal adalet noktasında, sektörler, yan sektörler, iktisadi faaliyetlerin güçlendirilmesi noktasında bu önemli adımı inşallah başlatıyoruz. Bunlar tabii başlangıç, inşallah çok daha güçlü adımlarla çok daha güzel müjdeleri önümüzdeki dönemde anons edeceğiz. Doğrudan sanayicimizi, esnafımızı desteklemek amacıyla kamu bankalarımız başta olmak üzere, farklı diğer bankalarımızın da desteğiyle devreye aldığımız kredileri, hepsini inşallah


SGARİ ÜCRET MAAŞ ALAN BİRİ NE KADAR KREDİ ÇEKEBİLİR?

Asgari ücret üzerinden maaş alan bir kişinin kredi notu düşük değilse kredi başvuruları olumlu sonuçlanmaktadır. Bankalar genellikle maaşın %40’ını geçmeyecek şekilde taksitlerle kredi sağlamaktadır. Öneğin 1300 TL asgari ücret alan bir kişinin aylık kredi taksiti 520 TL’yi aşmayacak şekilde verilir ve bu kredi 36 ay vade ile verilirse geri ödeme 19-20 bin TL arasında olmaktadır.
 

HABERE YORUM KAT

YORUM EDİTÖRÜ: Yorum ve Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın.