1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Asgari ücrete yapılan bu zam yetersiz! Bin 603 TL
Asgari ücrete yapılan bu zam yetersiz! Bin 603 TL

Asgari ücrete yapılan bu zam yetersiz! Bin 603 TL

GAZİANTEP - Asgari ücretin 199 lira bir artışla net bin 603 lira olarak belirlenmesiyle ilgili konuşan vatandaşlar, asgari ücrete yapılan zammın yeterli olmadığını söylediler.

A+A-

Asgari ücrete yapılan zam belli oldu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun bin 603 TL olarak belirlediği asgari ücrete vatandaşlar tepki gösterdi. Geçim şartlarının zorluğundan ve asgari ücrete yapılan zammın yetersizliğinden yakınan vatandaşlar, yaşadıkları geçim sıkıntılarını İLKHA'ya anlattı.

2018 yılı asgari ücretinin belirlenmesinin ardından tepkiler de gelmeye başladı. Gaziantep'te vatandaşlar, asgari ücrete yapılan 199 liralık zammı çok yetersiz bulduklarını ve günümüz ekonomi şartlarına göre asgari ücretin en azından 2 bin lira olması gerektiğini söylediler.

İLKHA'ya konuşan vatandaşlar, sürekli yapılan zamların yanında asgari ücretin eriyip gittiğini savunarak, asgari ücretin daha fazla artması gerektiğini dile getirdiler. Ev kirası, elektrik ve su faturası, telefon derken asgari ücretlinin elinde hiç bir şey kalmadığını belirten vatandaşlar, yeni yılda tepeden tırnağa her şeye zam geldiğini ve buna karşın asgari ücrete yapılan artışın ise yetersiz olduğunu ifade ettiler.

"Asgari ücret 2 bin liranın üzerinde olmalı"

Asgari ücretin yetersizliğinden yakınan Mehmet Aykanat, "Diğer şeylere zam gelmediği müddetçe asgari ücrete zam yapılmasına gerek yoktur. Ama onlara zam yapılıp asgari zam yapılmadığı zaman olmaz. Yapılan zammı da yetersiz buluyorum. Çünkü bu zam çok az. Özellikle batı illerinde yaşayan vatandaşlar için çok az. Gaziantep'te bu zam ile geçinmek pek mümkün değil. Özellikle evi kira olan birisi için bu ücretle geçinmek pek mümkün değil. Asgari ücretin 2 bin liranın üzerinde olması lazım." dedi.

"Asgari ücretliden vergi alınmamalı"

Asgari ücrete yapılan zammın bir asgari ücretlinin geçinebileceği zam olmadığını belirten bir hastane personeli Hasan Polat da "Biz Gaziantep üzerinden bu zammı ele alacak olursak, Gaziantep'te normal 2 çocuklu bir ailenin normal bir şekilde oturacağı evin kirası 700-800 liradır. Bunun doğalgazı, elektriği, suyu ve telefonu var. Bunları hesaplayınca geriye hiçbir şey kalmıyor. Mutfak masraflarını da hesaplamıyoruz. O yüzden asgari ücrete yapılan bu zam yeterli değildir." ifadelerini kullandı.

Asgari ücretin 2 bin liradan aşağı olmaması gerektiğini belirten Polat, "Bin 600 lira bir aileye asla yetmez. Bir ailenin tüm ihtiyaçları hesaplandığında bu ücret bu masraflara yetmez. Ev kirası, elektrik, doğalgaz, su ve telefon masrafları hesaplandığı zaman bin 600 liradan da 400 lira kalır. Bunun da yetip yetmeyeceğini ben kamuoyunun vicdanına bırakıyorum. Vergilerin kesilmesini de doğru bulmuyorum. Zaten her şeyden vergi alınıyor. Asgari ücretliden vergi alınmasına karşıyız. Bir asgari ücretle çalışan olarak yapılan zammı yeterli bulmuyoruz." şeklinde konuştu.

"Bu zam beklentilerimizi karşılamadı"

Tekstil fabrikasında çalışan Hüseyin Şahin, "Asgari ücrete yapılan bu zam, beklentilerimizi karşılamadı. Asgari ücret en az bin 800 lira olması gerekirken, bin 600 lira oldu. Bizler bu aylıkla nasıl geçineceğiz, bilmiyoruz? Devlet zenginden vergi alması gerekirken, tam tersi çalışandan ve fakir insanlardan vergi alıyor. Şu an dünyada kapitalist sisteme boyun eğmiş durumdayız. Cebimize bin 300 lira girdiği gibi diğer cebimizden çıkıyor." diye konuştu.

"Asgari ücretin 2 bin 500 liranın altında olmaması gerekir"

Özel güvenlik personeli Erol Kara da "Ülkemizin şartları göz önünde bulundurulduğunda asgari ücret maalesef yetersizdir. Rakamlara göre ise değerlendirme yapmak gerekirse asgari ücretin 2 bin liranın altına olmaması gerekir. Fakat asgari ücrete yapılan zamla birlikte bu ücret bin 600 liradır. Malumunuz durum meydandadır. Bu verilen zam yetmez. Çünkü bugün büyükşehirlerde en küçük bir ev kirası 500 liradan başlıyor. Yapılan bu zammı yetersiz ve az buluyorum. Asgari ücretin 2 bin 500 liranın altında olmaması gerekir. Brüt ve net olarak asgari ücreti ele aldığımızda da bir dengesizlik var. Asgari ücret 2 bin 500 liranın altına düştüğü zaman fakir bir insanın ülkemizde geçimini sağlaması ise maalesef mümkün değil." diye belirtti.

"Bu maaş asgari ücretle çalışan hiç kimseye yetmiyor"

Asgari ücrete yapılan zammı çok az bulduğunu belirten bir diğer özel güvenlik personeli Mehmet Ali Demir de şöyle konuştu: "Ev kiraları bayağı bir yüksek. Bir kişinin asgari ücretle geçinmesi bayağı sıkıntılı oluyor. Asgari ücretin 2 bin 500 liranın altında olmaması lazım. Ben asgari ücretle çalışıyorum. Aldığım maaş bana yetmiyor. Sadece bana değil. Asgari ücretle çalışan hiç kimseye yetmiyor. Ben kirada oturan biriyim. Zaten evin kirası ve diğerler masraflarla birlikte bin 350 lira masrafım var. Geriye bana 50 lira kalıyor. Bunun da hesabını artık devlet yapsın. En büyük adaletsizliğin de bu olsa gerek. Devlette zaten bunu biliyor ve vatandaş da bunun farkındadır. Asgari ücrete 100 veya 200 lira bir zam yapıyorlar. Bununla vatandaşı kandırmaları bence iyi değil."

"Çocuklu bir aile için bu rakam az"

Devletin ve işverenlerin bu noktada biraz daha ellerini taşın altına koyması gerektiğini belirten Mesut Kalpar da şunları söyledi: "Gaziantep'teki ekonomi pahalılık asgari ücrete verilen zamla eşdeğer durumda değildir. İnsanların bu parayla geçimini çok zor sağlayacaklardır. Mağdur olacaklardır. Devletin ve işverenlerin biraz daha bu noktada ellerini taşın altına koyması ve işçilere gereken hassasiyeti göstermesi lazım. Şu andaki bu hayat şartları gereği asgari ücretin 2 bin liranın altında olmaması gerekiyor. Çocuklu bir aile için bu rakam az olacaktır. Sadece yeni evli bir çift için bu ücret ancak yetebilir. Ama çocukları olan bir aile için geçim sıkıntısı büyük ölçüde artacaktır. Çünkü çocukların eğitim masrafları, ev kirası ve diğer masraflar hesaplandığı zaman bu alınan ücretle eşdeğer değil."

"Maaşın zaten yaklaşık yüzde 50'si kiraya gidiyor"

Adem Yıldırım da, "Asgari ücrete yapılan zam şu anki duruma göre yeterli değil. Daha fazlası olabilirdi. Bence daha fazla olmalıydı. Asgari ücrete yapılan zamla birlikte en azından bin 800 veya bin 900 lira olmalıydı. Şu anki ev kiralarının 800 liradan başladığını göz önüne alırsak, yapılan zam çok yetersizdir. Maaşın zaten yaklaşık yüzde 50'si kiraya gidiyor. Diğer giderler de hesaplandığı zaman insanların ellerinde bir 300-400 lira para kalıyor. Bu rakamla geçimlerini sağlamaları tabi ki zor." diye konuştu.

Tekstil fabrikasında çalışan Bedir Arslan ise, asgari ücretin en 2 bin lira olması gerektiğini belirtti. (İbrahim Koçyiğit - İLKHA)


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.