1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Asgari Ücret 2018 Yılında 1.893 TL Mi Olacak ?
Asgari Ücret 2018 Yılında 1.893 TL Mi Olacak ?

Asgari Ücret 2018 Yılında 1.893 TL Mi Olacak ?

Milyonlarca kişi görüşmeleri devam eden asgari ücretin 2018 yılında ne kadar olacağını merak ediyor. Asgari ücret hakkında yapılan görüşmelerde 4 farklı formül öne çıkıyor.

A+A-

Milyonlarca kişi görüşmeleri devam eden asgari ücretin 2018 yılında ne kadar olacağını merak ediyor. Asgari ücret hakkında yapılan görüşmelerde 4 farklı formül öne çıkıyor. Öne çıkan asgari ücret hesaplamalarına ilişkin detayları ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz...

Aralık ayının başından bu yana 2018 yılında geçerli olacak asgari ücretin belirlenmesi için Asgari Ücret Belirleme Komisyonu görüşmeleri yapılıyor. Yapılan görüşmelerde hükümet tarafını Çalışma ve Sosyal ve Güvenlik Bakanlığı, işveren tarafını TİSK işçi tarafını ise Türk İş temsil ediyor. Geçtiğimiz günlerde asgari ücret hakkında Türk İş talebini açıklamış ve 2018 yılında asgari ücretin 1.893 TL olmasını istemişti.

1.893 TL ASGARİ ÜCRET TALEP EDİLDİ

Bilindiği gibi Aralık ayının gelmesi ile asgari ücret için zam pazarlığı başladı. Şimdiye kadar 2018 yılında geçerli olacak asgari ücretin belirlenmesi için iki toplantı gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen toplantıda net bir rakam söylenmedi ancak Türk İş talebini açıkladı. Türk İş tarafından yapılan açıklamada Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre asgari ücretin net 1.893 TL olması talep edildi.

ENFLASYONUN ALTINDA ZAM OLMAYACAK

Bundan sonra ise diğer sendikaların teklifleri ile birlikte bir orta yol bulunacak. Ayrıca hükümet temsilcilerinin de teklifleri alınacak. Asgari ücret için zam pazarlığı devam ederken Başbakan Binali Yıldırım da konu ile ilgili olarak bir açıklama yaptı. Başbakan Binali Yıldırım açıklamalarında "Hükümetimiz, yıllardan beri çalışanımıza asla enflasyonun altında bir ücret vermemiştir. Bu sefer de görüşmeler ülkenin şartları da dikkate alınarak en uygun şekilde sonuçlandırılacaktır" ifadelerine yer vermişti.

GEÇEN YIL YAPILAN ARTIŞ BAZ ALINIRSA;

Asgari ücret hakkında Sabah Gazetesinden Faruk Erdem'in aktardıklarına göre ilk hesaplama geçen yıl yapılan artış baz alınarak gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıl net 1.300 TL olan asgari ücrete 104.6 TL zam geldi ve asgari ücret 2017 yılı boyunca 1.404 TL oldu. Bu kapsamda geçtiğimiz yıl yüzde 8.04 oranında zam yapıldığı ortaya çıkıyor. Benzer bir artış 2018 yılı için uygulanırsa asgari ücret 1.517 TL oluyor. Bekar bir işçi AGİ'si ise 144 TL'yi buluyor.

ENFLASYON BAZ ALINIRSA;

Eğer Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamaları baz alınırsa eğer enflasyona göre hesaplamalar yapılacak. Buna göre Kasım ayı enflasyonuna ilişkin olarak oran yüzde 12.98 oluyor. Bu rakama artı veya eksi enflasyonu da eklenecek. Kasım ayı enflasyon rakamlarına göre net asgari ücret 1.586 TL olurken bekar bir işçinin AGİ'si ise 150 TL'yi buluyor.

489 TL ZAM GELECEK Mİ?

Asgari Ücret Belirleme Komisyonu görüşmelerinde işçi kesimini temsil eden Türk İş'in teklifi ise 1.893 TL. Bu kapsamda Türk İş'in teklifi yüzde 34.8'i buluyor. Buna göre AGİ bekar bir işçi için ise 180 TL'yi buluyor.

TEKLİFLEİRN ORTALAMASI ALINDIĞINDA;

Yukarıda belirtilen bütün tekliflerin ortalaması alınıp bir orta yol bulunduğu zaman artış yüzde 18.5 olacak. Bununla beraber 2018 yılında asgari ücret 1.664 TL olacak ve AGİ 158 TL'ye çıkacak.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.