1. WEB TV

  2. HABERLER

  3. Ankara Kum Fırtınası Yeni Görüntüler Ortaya Çıktı!

Ankara Kum Fırtınası Yeni Görüntüler Ortaya Çıktı!

Ankara’da yaşanan kum fırtınası, vatandaşları tedirgin etti. Ankara’nın Polatlıve Haymana ilçelerindeki kum fırtınası nedir sorusu gündeme geldi. Peki, Kum fırtınası nasıl oluşur? Ankara kum fırtınası görüntüleri...

Sosyal medya, Ankara’nın Polatlı ilçesinde yaşanan kum fırtınası ile sallanıyor. Kum fırtınasının görüntüleri geldikçe durumun son detayları biraz daha ortaya çıkıyor. Ankara'nın Polatlı ilçesinde yaşanan kum fırtınası nedeniyle kentin batı ve kuzey kesiminde göz görü görmüyor. Peki, kum fırtınası ne kadar sürecek?

KUM FIRTINASI NEDİR? NASIL OLUŞUR?

Kum fırtınası veya toz fırtınası, kurak ve yarı kurak bölgelerde yaygın olan meteorolojik olay. Kum fırtınası, boranın cephesinin gevşek kum ve tozun uçurulduğunda ortaya çıkar. Parçacıklar, uçurulma ve durdurulma ile nakledilir ve bir yerde toprak erozyonuna ve başka yerde depozisyona neden olur.

Sahra Çölü ve Arap Yarımadası çevresindeki kurak topraklar, İran, Pakistan ve Hindistan'dan gelip Umman Denizi'nde biriktirilen bazı katkılar ile birlikte, havadan inen kum ve toz başlıca kaynaktır. Çin'deki fırtınalar ise Büyük Okyanus'a tozları yerleştirir.

Sahra Çölü ve Arap Yarımadası çevresindeki kurak topraklar, İran, Pakistan ve Hindistan'dan gelip Umman Denizi'nde biriktirilen bazı katkılar ile birlikte, havadan inen kum ve toz başlıca kaynaktır. Çin'deki fırtınalar ise Büyük Okyanus'a tozları yerleştirir.Sahra Çölü ve Arap Yarımadasının dışında ABD ile Kanada'da Rocky Dağları'nın doğusu boyunca uzanan Büyük Düzlüklerde, Çin'in İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nden Moğolistan Cumhuriyeti'ne uzanan Gobi Çölünde ve Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde bulunan Taklamakan Çölü'nde meydana gelen kum fırtınası bilinir.

12 Eylül 2020 Cumartesi 18:38

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar