1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Akyatan Gölü’nde Albino Sakarmeke Görüldü
Akyatan Gölü’nde Albino Sakarmeke Görüldü

Akyatan Gölü’nde Albino Sakarmeke Görüldü

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü'nün koruması altında bulunan Adana Akyatan Yaban Hayatı Geliştirme...

A+A-

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü'nün koruması altında bulunan Adana Akyatan Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nda bir ilk yaşandı. Gölde binlerce sakarmekenin (Fulica atra) arasında ender rastlanan Albino Sakarmeke kameralara takıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı kuş gözlemi çalışmalarını yürütürken Adana Karataş Akyatan Gölü'nde sıra dışı görüntülere tanıklık etti. Uluslararası ölçütlere göre, Türkiye'de uluslararası öneme sahip sulak alanlardan birisi olan Akyatan Gölü'nde binlerce sakarmekenin arasında albino bir tür kameralara takıldı.

Albinoların tek farkı renkleri

Binlerce insanı ya da hayvanı etkileyen genetik bir bozukluk olan albinoluk canlılarda renklenmeyi sağlayan melanin pigmenti yokluğu ya da azlığından kaynaklanıyor. Albino canlıların en büyük özelliği ciltlerinin beyaz veya renksiz olması. Bu canlılar bağlı bulundukları türlerinin bütün özelliklerini taşırlar tek farkları renkleri. Canlının gözleri, cildi ve saç rengi bu durumdan en çok etkilenen yapıları. Kameralara takılan bu Sakarmeke de türünün tam tersi bir renge sahip bulunuyor.

Gölde bu yıl 165 bin 638 adet kuş sayıldı

Uluslararası öneme sahip sulak alanlardan birisi olan Akyatan Gölü'nün, göç yolu üzerinde bulunması, yaşama ortamlarının çeşitliliği ve uygun iklim koşullarının bulunması, alanı kuş varlığı yönünden zengin ve önemli kılıyor. Bu sebeplerle alan yıl boyunca 250'ye yakın kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Her yıl düzenli olarak yapılan kış ortası su kuşu sayımlarında Akyatan Gölü'nde bu yıl 165 bin 638 adet kuş sayıldı.

Kışlama açısından önemli bir alan

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Akyatan Gölü'nün kışlama alanı olarak son derece önemli olduğunun altını çizerek, "Özellikle şiddetli soğukların Anadolu'ya egemen olduğu dönemlerde ve Anadolu yaylasındaki göllerin donmasıyla birlikte alandaki kuş varlığı büyük sayılara ulaşıyor. Korumamız altındaki bu alanda nesli tehlikede olan dikkuyruk ördeğin yanı sıra, elmabaş patka, fiyu, suna ve flamingo kalabalık gruplar oluşturuyor. Albino sakarmekenin görüntülendiği bu alanda sakarmekeler de kışlayan önemli türlerden biridir" diye konuştu.

Celal KÖRLÜ/IHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.