1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ak Parti’li Bilen’den Üzümcüye Mazot Desteği İçin Girişim
Ak Parti’li Bilen’den Üzümcüye Mazot Desteği İçin Girişim

Ak Parti’li Bilen’den Üzümcüye Mazot Desteği İçin Girişim

AK Parti Manisa Milletvekili İsmail Bilen, "Tarla bitkilerine verilen mazot desteğinin üzümcülere de verilmesini sağlama noktasında çalışmamız olacak"...

A+A-

AK Parti Manisa Milletvekili İsmail Bilen, "Tarla bitkilerine verilen mazot desteğinin üzümcülere de verilmesini sağlama noktasında çalışmamız olacak" dedi.

TBMM Bağcılık ve Üzüm Araştırma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Manisa Milletvekili İsmail Bilen, Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde Ziraat Odasını ziyaret etti. AK Parti'li Bilen ve beraberindeki komisyon üyeleri Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur ile birlikte üzüm üreticileriyle bir araya geldi. Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, üzümcülerin mazot desteğinden faydalanmak istediklerini, lisanslı depoculuğun bir an önce gündeme gelerek açılması gerektiğini söyledi. Okur, "Biz üzümcüler olarak Doğu ve Güneydoğu'da polislerimizin askerlerimizin sırt çantalarına birer poşet üzüm paketlerinden koyulmasını istiyoruz. Bu uygulamayla üzümün sirkülâsyonunun artacağına inanıyoruz" dedi.

"Üzüm, kanser oluşmasına engel oluyor"

Üzüm üreticisinin üzümün daha çok tüketilmesi konusunda ki önerilerine katıldığını belirten Bilen, "Herkese üzüm yedirmemiz lazım, özellikle sağlık açısından çok önemli bir konu bu. Avrupa'ya Amerika'ya baktığımızda üzüm tüketimi kişi başına yıllık ortalama 2 kilogram civarında. Ama bu ülkemizde bu seviyelerde değil. İlk başta kendimiz tüketmeliyiz ki tükettiğimiz bir şeyi başkasına tavsiye edebilelim. Çocuklarımıza hem fiziksel hem de zihinsel gelişimleri açısından yararlı, yaşlılarımıza da faydalı olan bir üründen bahsediyoruz. İlk önce kendimiz bu alışkanlığı kazanıp sonra da başkasına tavsiye edeceğiz. Yani polise, askere, öğrenciye zorla yedirilecek bir şey değil. Hatta komisyonumuza davet ettiğimiz uzmanlar bize üzümün kanserin oluşmasına bile engel olabilecek bir yiyecek olduğunu söylediler. Üzüm yiyerek doğal bir şeker elde ediyoruz, demir eksikliğini gideriyoruz" diye konuştu.

"Mazot desteğinin üzümcüye de verilmesi noktasında çalışmamız olacak"

Amaçlarının fiyat istikrarsızlığının önüne geçmek ve üreticinin üzümden elde edeceği geliri en yüksek seviyeye çıkarmak olduğunu kaydeden Bilen, "Stok kurumunun oluşması veya lisanslı depoculuğun kurulması yönünde TMO'nun bildiğim kadarıyla bir teşebbüsü bulunuyor. Yine TARİŞ'in de böyle bir girişimi var. Onlarında taleplerini dikkate alarak kırsal kalkınma projeleri arasına dâhil edilmesi sağlanabilir. Bizim amacımız üreticinin ürettiği mahsulün özellikle bölgemizde üzümün başkentinde, üzümden elde edeceği gelirin en yüksek seviyeye yükseltmektir. Fiyat istikrarsızlıklarının önüne geçmek ve özellikle de sezon başladığında yoğun arzın yaşandığı dönemde hem tüccarın stoklama sorunundan kaynaklı hem de finanstan kaynaklı bir takım yavaş adımların olduğu dönemde TMO ve ya yeni bir yasa ile görevlendirilecek bir kurum talebine kulak vererek raporlarımızda bu konuya değineceğiz. Maliyet noktasında da Bakanlık yetkilileriyle görüştük, tarla bitkilerine verilen mazot desteğinin üzümcülere de verilmesini sağlamak noktasında çalışmamız olacak." ifadelerini kullandı.

Celal KÖRLÜ/IHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.