1. HABERLER

  2. AĞRI

  3. DİYADİN

  4. Ak Parti Diyadin'de Başarısını Gösterdi
Ak Parti Diyadin'de Başarısını Gösterdi

Ak Parti Diyadin'de Başarısını Gösterdi

Türkiye’de 24 Haziran seçimleri merakla bekleniyordu. Aylar önceden açıklanan erken seçim kararı tüm ülkeye bir sürpriz oldu ve hızla 2 aylık seçim çalışmasıyla siyasetçiler hazırlık yapmaya çalıştı.

A+A-

 

Türkiye’de 24 Haziran seçimleri merakla bekleniyordu. Aylar önceden açıklanan erken seçim kararı tüm ülkeye bir sürpriz oldu ve hızla 2 aylık seçim çalışmasıyla siyasetçiler hazırlık yapmaya çalıştı.

Yeni partilerin kurulması, ittifaklar derken vatandaş da kime oy kullanacağını düşüncesindeydi. Her partinin siyasetçisi iş başındaydı ve beklenmedik bir anda sokaklara dökülüp seçim çalışmalarına başladılar. Tabi her seçimde olduğu gibi 24 haziran seçimlerinde de yine birbirinden ilginç ve hayal edilemeyecek seçim vaatlerinin sözü vatandaşa veriliyordu. Her mitingde halka belki de özlem duyulan belki de hakkı olup da verilmeyen hizmetlerin sözü veriliyordu.

Vatandaşların çoğu ise yıllardır ihtiyaç duyulan hizmetlerin seçim yaklaşmadan gerçekleşebilmesini umut ediyordu. Bazı istekler gerçekleştirilirken bazıları için de seçimlerden sonra tarih verilerek gerçekleşmesinin umudu verildi. Bu da vatandaşın devam demesine yardımcı oldu.

Vatandaş Devam Dedi

Türkiye’deki siyasi partilerin yarıştığı cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde vatandaş kesin kararını vererek Ak Parti’ye mecliste %41 oy verirken, Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise % 52 ile Recep Tayyip Erdoğan’ı seçti.

Yeni Türkiye ve gelecek hedeflerini 2023 için  devam kararı vererek seçti. Türkiye sandık başına giderek seçimini yaptı peki Ağrı'nın ilçesi olan Diyadin'de seçimler nasıldı seçim çalışmaları nasıl yürütüldü neler yapıldı?

Ak Parti Diyadin İlçe Başkanlığı Seçim Çalışmalarını Nasıl Yürüttü ?

Ak Parti Diyadin İlçe Teşkilatı ve İlçe Başkanı Sezer Uğur Özmen belkide Ak Parti’nin Türkiye’deki en genç ilçe başkanlarından biri olarak biliniyor. Daha önce Diyadin ve Ağrı merkezde yıllarca siyaset yapan bir ailenin içinde büyüdü. Doğrudan doğruya siyasetle halka hitap edebilen, yeri geldiğinde fakiri, işsizi, yaşlısı, gencine umut olan, yeri geldiğinde vatandaşının her derdine derman olan ve sıkıntılarına çözüm bulan Özmen, bu değerlere sahip olan bir aileden gelen neslin evladı ve torunu.

Buradan yola çıkan Özmen, şimdiki dönemde Ak Parti ilçe başkanlığını yürüten ve en uzun süre başkanlık koltuğunda kalan genç bir ilçe başkanı. 24 Haziran seçimleri açıklandığında, geçmiş dönemde oy potansiyeli düşük olan Ak Parti’nin Diyadin ilçesinde 2 aylık zaman zarfında yükselmesinde etki edip Ak Parti’nin oylarını ilçede yükseltmesinde başarı göstermiştir. 

Her sokak, her cadde, her mahalle ve özellikle çıkılması zor olan köy ve yaylaya çıkarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dediği gibi ''dağlarda kar olsa da baharımız var bizim, sahrada çöl olsa da serabımız var bizim, siyah bir kabus karartsa da afakı yolumuza mihmandar hilalimiz var bizim, gür çıksa ne olur nadanın baykuş sesi gök kubbeyi titreten ezanımız var bizim'' sözleriyle dar gelen hudutlarda seçim çalışmaları yürüttü. Diyadin’deki hiç bir zorluğa ses etmeden Ak Parti'nin mücadelesini verdi.

Artık öyle bir zamandayız ki siyasetçilerin işi her gün gittikçe dahada zorlaşıyor! Neden biliyor musunuz? Çünkü artık vatandaş siyasetçiden daha çok siyasete hakim. Düşünsenize seçim çalışmalarında gidilen her mekanda karşılaşılan sonuç şu:  (ve bazen doğrudan vatandaşla ve siyasetçiler arasında geçen bir diyalog konuşmasının örneğinde)

Başkan: Merhaba sizlerden partimize oy verme sözünü almaya geldik ..

Vatandaş: Buyrun hele bir çay için içeride konuşalım. Hoşgeldiniz sefalar getirdiniz..

Başkan ve çalışma ekibi: Çayınız için teşekkürler, biliyorsunuz yeni Türkiye için gelecek için güçlü bir ekonomi için güçlü bir nesil için güçlü bir ülke için sizlerden oy alma sözüne geldik ...

Vatandaş: Biliyorsunuz geçen dönem başka siyasi bir partiye oy kullanmıştık fakat bu dönem oyumuz sizlerindir. Zahmet edip buraya kadar gelmeniz bizleri görmeniz evimize kapımıza mekanımıza gelmeniz bizleri onurlandırmış ve şereflendirmiştir. Elbette ben ve ailemin çevremin akrabamın oyu sizlerindir. 

Evet.. Burada neler yaşandı inceden çözümleyelim ..

Buradan anlaşılıyor ki vatandaş siyasetçiden daha güzel ve daha zorlu bir siyaset sergilemiş. Örnek konuşmada aslında siyasetçilerimiz değil de vatandaşımızın zorlu bir siyaset yaptığı görülüyor. Elbette bu durum bizleri sevindiriyor, neden? Çünkü halkımız siyasetçisine oy vereceği partinin ne kadar fedakar olduğunu, neler düşündüğünü kendilerine neler yapacağını, nasıl bir gelecek hazırladığını görmek istiyor. İşte burada siyasetçilerin seçim çalışmalarında ne kadar zorluklar yaşadığı ve 24 Haziran seçiminde nasıl ter döktüğünü yaşayarak öğreniyorlar. Vatandaş partisinin onlar için güzel bir gelecek sunduğunu anlatmakta ve açıklamakta, yorulmadan çalıştıkları da her daim bilinmemektedir.

Dilan Özgün Özmen Kapı Kapı Gezdi

Ak Parti Diyadin ilçe başkanı özellikle yine Diyadin ilçesinden seçilen Ak parti 3.sıra milletvekili adayı Dilan Özgün Özmen ile istikrarlı ve kararlı bir çalışma sürdükleri her mekanın her evin kapısını açıp partilerini tanıtıp oy çalışması yürüttüler. Vatandaşlar vekili evladı gibi karşıladı ve kucakladı. Bu da oyların Ak Parti’ye gitmesini sağladı.

Tabi ki Diyadin Belediye Başkanı ve Diyadin Kaymakamı Olgun Öner’in de şehri Diyadin'e yaptığı özverili çalışmaları etki gösterdi. Sonuç olarak kısa sürede yaptığı çalışmalar ve belediyece verdiği hizmetlerle halkın sevgisini kazanan, ilçede “Olgun abi” olarak hitap ederek halkı güvenini kazanmış  bir aday dikkat çekti. Nerdeyse her gün ziyaretlerde bulunarak belediye ve kaymakam olarak vatandaşını yalnız bırakmayan, düzenli ziyaretlerde ve hizmetlerde bulunan Olgun Öner de bu başarının önemli isimlerinden biri oldu. Ak Parti İlçe Başkanı ve Diyadin belediyesinin ortaklaşa yürüttüğü Diyadin’e hizmet edelim çalışmasında birçok hizmet alanında başarılar elde edip gözle görülür projeleri ilçede bırakmışlardır. 

Kısaca özetlersek Diyadin, bu seçimlerde Ak Parti oylarını arttırıp 24 haziran seçimlerinden anlının akıyla çıkmıştır . 

Bu yazımız Diyadin ilçesinde günlerce gezilip vatandaşlardan alınan bilgiler analiz edilerek, esnafla yapılan ropörtajlar dikkate alınarak öğrenilenlerin özetidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Bir Yorum Yapın Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.