1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya Ağrı'da Açıklaması
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya Ağrı'da Açıklaması

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya Ağrı'da Açıklaması

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, "Ahmed-i Hani bu toprakların yetiştirdiği en değerli insanlardan biri. Gerçekten birlik ve beraberlik ruhunu en güzel ifadelerle anlatan kişilerden biri.

A+A-

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı  Fatma Betül Sayan Kaya, "Ahmed-i Hani bu toprakların yetiştirdiği en değerli insanlardan biri. Gerçekten birlik ve beraberlik ruhunu en güzel ifadelerle anlatan kişilerden biri. Bu topraklar gerçekten birlik ve beraberliğin, kültür medeniyetimizin en güzel şekilde yaşatıldığı topraklar." dedi.

Bakan Kaya, çeşitli programlara katılmak üzere geldiği  Ağrı'da Ahmed-i Hani Havaalanında Vali  Süleyman Elban,  AK Parti  Ağrı  Milletvekili Cesim  Gökçe, İl Emniyet Müdürü  Kenan Yıldız ve bazı kurum yöneticilerince karşılandı.

Ağrı Valiliğini ziyaret eden Kaya, burada bir süre basına kapalı olarak Elban ile görüştü.

Bakan Kaya, valilik şeref defterini imzaladıktan sonra yaptığı açıklamada, annesinin  Ağrı'da doğup belli bir yaşa kadar burada eğitim aldığını söyledi.

Ağrılı hemşehrilerinin kendisini sıcak karşıladıklarını belirten Kaya, kentte bakanlığa bağlı kurum ve kuruluşları ziyaret edeceğini dile getirdi. Kaya, "Ağrılı vatandaşlarımızla kucaklaşacağız. Şehit ailelerimizi ziyaret edeceğiz. Bu akşam da inşallah Ağrılı yöneticilerimizle kentin bakanlığımız açısından değerlendirmesini yapacağız." dedi.

Kaya,  Ağrı'da Bakanlığın 3 Sosyal Hizmet Merkezi bulunduğunu belirterek, şöyle devam etti: 

"Merkez ve  Patnos sosyal hizmet merkezlerimizin ardından  Doğubayazıtilçemizde haziran ayında sosyal hizmet merkezimizi hizmete açtık. Bu sene sonuna kadar da  Diyadin ve  Tutak'ta sosyal hizmet merkezi açmış olacağız inşallah.  Ağrı'da sosyal destek programı personelimizle vatandaşlarımıza arz odaklı hizmet sunuyoruz. Onları evlerinde ziyaret ediyor, ihtiyaçlarını yerinde tespit ediyoruz ve ihtiyaçlarına yönelik hizmetlerimize kavuşturuyoruz. Yatırımlarımızı artırarak devam ettireceğiz. 62 engellimizin hizmet alacağı Engelsiz Yaşam Merkezimizin önümüzdeki 2 hafta içinde ihalesi yapılacak. İnşallah 18 ayda da yapımı tamamlanacak."

"Ahmed-i Hani bu toprakların yetiştirdiği en değerli insanlardan biri"

Doğubayazıt ilçesinde yarın başlayacak olan, İslam Alimi Ahmed-i Hani'nin yaşamının anlatılacağı "Ahmed-i Hani Kültür, Sanat ve Turizm Festivali"ne katılacaklarını ifade eden Kaya, şunları kaydetti: 

"Ahmed-i Hani bu toprakların yetiştirdiği en değerli insanlardan biri. Gerçekten birlik ve beraberlik ruhunu en güzel ifadelerle anlatan kişilerden biri. Bu topraklar gerçekten birlik ve beraberliğin, kültür medeniyetimizin en güzel şekilde yaşatıldığı topraklar. İnanıyorum ki bundan sonraki süreçte de  Ağrı yine birlik ve beraberliğin, sevginin merkezi olacak. Ağrılı vatandaşlarımızla bugün ve yarın kucaklaşacağız. Birliğimizi ve beraberliğimizi tazeleyeceğiz, inşallah."

Bakan Kaya, daha sonra Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş ( TEOG) sınavında  Türkiye birincileri arasında yer alan  Beyza Nur  Musul'u tebrik ederek, bölgede yetişen özellikle başarılı kız çocuklarının kendileri için çok özel olduğunu söyledi.

Kaya, yörenin erken yaşta evliliklerin  Türkiye ortalamasının üstünde olduğu bir bölge olduğunu ifade ederek, "İnşallah önümüzdeki dönemlerde de kızlarımızın okullaşma oranlarının artmasıyla bütün mücadelemiz erken yaşta evliliklerin önüne geçmek olacak.  Beyza Nur gibi nice kızlarımız çok başarılı olacak ve bölgedeki diğer kızlara da örnek olacaklar." dedi.

Bakan Kaya, hediye verdiği  Musul ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaya, daha sonra sevgi evleri ve huzurevini ziyaret etti. Ziyaret, basına kapalı gerçekleşti.

HABERE YORUM KAT

YORUM EDİTÖRÜ: Yorum ve Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın.